Sergi Tümü

​İstanbul Modern’de Cengiz Tekin Toplu Gösterimi ve Söyleşisi


Sizce Nasıl?

Uluslararası Sanatçı Filmleri sergisine katılan Cengiz Tekin, İstanbul Modern’de sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul Modern, hareketli görüntüye odaklanan ve dünyanın dört bir yanından sanatçıların video, animasyon ve kısa filmlerini İstanbul’a taşıyan Uluslararası Sanatçı Filmleri (Artists’ Film International) programı yeni bir etkinlikle devam ediyor.

Programın 10. yılına özel olarak “işbirliği” konusuna odaklanan sergiye paralel düzenlenen etkinlikte Tekin’in daha önceki yıllarda ürettiği video ve fotoğraf çalışmalarından bir seçki gösteriliyor. Gösterim sonrasında, serginin asistan küratörü Senem R. Kantarcı’nın katılımıyla Cengiz Tekin ile bir söyleşi olacak.

Cengiz Tekin kimdir?

1977 Diyarbakır doğumlu Cengiz Tekin, Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olur. Fotoğraf ve video çalışmalarında genellikle toplumsal yaşamın kök salmış gelenek, aile, inanç gibi unsurlarını el alan Tekin, özellikle yaşadığı coğrafyanın gündemindeki meselelere eğilir. Belgelemekten ziyade, ironik bir yaklaşımla ele aldığı sıradan görüntüleri, ima edilen rutini aksaklığa uğratan, tekinsiz formlarda sunar. Kusursuz bir kare yerine, tedirgin edici olan görüntüleri seçerek izleyiciyi bir başka açıdan görmeye davet eder.

Cennetten Hemen Önce, 2015

HD Video, 04’28’’

Cengiz Tekin’in kişisel yaşamından yola çıkarak bulunduğu coğrafyaya ve daha geniş bir toplumsal alana uzanan çalışmalarından “Cennetten Hemen Önce”, son yıllarda tüm dünyanın şahit olduğu ve ortak gündem haline gelen sığınmacılık tartışmalarına dikkat çeker.

Video, bilinmez bir deniz kıyısında, dalgaların karaya ulaştığı herhangi bir eşikte, dizlerine kadar suda bekleyen birkaç insanın bakışlarını izleyiciyle buluşturur. Ayakları suda, bedenleri karaya dönük, sıkışmış halleriyle sadece karadakine bakarlar. Umut peşinde yahut çaresizlikle çıkılan yollarda verilen yaşam mücadelesi, geride kalanlar ya da yolu tamamlayamayanların hatıralarıyla birlikte yeni bir karanın eşiğinde dururlar. Kabul görmek ya da görmemek, yeni bir yerde yeniden bir yaşam kurmak ve en önemlisi de yeni karanın mevcut yaşayanları tarafından karşılanma süreci ve meydana gelen sorunlar bu bakışlarda saklıdır.

Tarih: 27 Nisan 2017 Perşembe

Saat: 18.30

Yer: İstanbul Modern, Çok Amaçlı Salon


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.