Sinema Tümü

14.Çocuk Filmleri Festivali Elazığdan Yola Çıktı


Sizce Nasıl?

“Çünkü hayaller uçar, sınır tanımaz” sloganıyla yola çıkan 14. Çocuk Filmleri Festivali, ilk olarak Elazığ’da çocuklarla buluştu.

Elazığ’daki açılış töreninde konuşma yapan Türsak Vakfı Başkanı Fehmi YaşarElazığ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Karaslan ve Elazığ İli Mill Eğitim Müdür Yardımcısı Feyzi Gürtürk, “Festivalin çocukların sinemayla tanışmasını sağlayarak sinema kültürü edinmelerinde ve erken yaşta sanatsal üretim denemelerinde yol gösterici bir rol oynadığını” dile getirdiler.

Açılış töreninden sonra şehirlerine gelen festivali coşkuyla karşılayan çocuklar, önce filmleri izlediler. Film gösterimi sonrası ise “Çocuk Jürisi Atölyesi” gerçekleştirerek uluslararası ödül almış filmler arasından yönetmenliğini Michal Zabka
’nın üstlendiği “Bir Yılbaşı Hikayesi” filmini birinci seçtiler.

Film, savaşta harap olmuş bir şehrin yıkıntıları arasında dolaşan bir çocuğun savaş makinelerinden gizlenerek topladığı kırıntı oyuncakları tamir etmesini konu alıyor.

24-25-26 Mayıs’ta Elazığ’da başlayan festival, 29-30 Mayıs Bingöl’de, 1-2 Haziran Tunceli’de, 6-9 Haziran tarihleri arasında ise İstanbul’da çocuklarla buluşacak.

14. kez gerçekleşecek Çocuk Filmleri Festivali bu yıl, Marmara’dan Doğu Anadolu’ya yüzlerce çocuğa sinema ile ulaşmayı amaçlıyor.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

İlginizi çekebilir