Tiyatro Tümü

2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri, adaylarını açıkladı


Sizce Nasıl?

Eleştirmen ve yazar Üstün Akmen adına düzenlenen '2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri'nde yarışacak adaylar açıklandı.

2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri için yarışacak adaylar açıklandı. Şaylan Akmen’in başkanlığında, Ataol Behramoğlu, Cengiz Özek ve Tamer Levent’in danışmanlığında, Ayşen İnci, Canan Göknil, Emel Göksu, Esin Macit, Eser Rüzgâr, Gülçin Üstüntaş, Güler Berkin, Hacer Torlak Akyürek, Halis Bayraktaroğlu, Müge Mertson, Onur Duru, Ragıp Ertuğrul ve Şenay Gürler’den oluşturulan seçici kurul değerlendirmesini tamlayarak bu yıl yarışacak oyunları belirledi. 

ONUR ÖDÜLÜ DORMEN VE KESKİN’E 
2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’nde Ali Poyrazoğlu’na Ustaya Saygı; Ferhan Şensoy’a Emek, Haldun Dormen ve Suna Keskin’e ise Onur ödülleri sunulurken  Şevket Çoruh ve Kadıköy Tiyatrolar Platformu’na Üstün Akmen Tiyatroya Katkı Ödülü takdim edilecek.

Ekip Tiyatrosu’nun Dünyanın En Güzel Arabistanı’na  Seçici Kurul Özel Ödülü, İstanbul DT’nin Romeo ve Juliet’ine Yılın Prodüksiyonu ödülü, Erkan Akbulut (Dönüşüm-Altkat Sanat) ve Seyhan Arman’a (Küründen Kabare) Üstün Akmen Teşvik Ödülü verilecek.

Tiyatro Kurum Ödülü Kumbaracı50, Kadıköy Emek Tiyatrosu, İkincikat Tiyatro ve Bitiyatro’ya sunulacak. Ekip Oyunu Ödülü ise Mutluyduk Belki Bugüne Kadar ve  Gözlerin Ardında Müzikal’e verilecek.

ÖDÜLLER 14 DALDA DAĞITILACAK

Bu yılki ödüllerde; Yılın Koreografisi, Yılın Sahne Müziği, Yılın Işık Tasarımı, Yılın Giysi Tasarımı, Yılın Sahne Tasarımı, Yılın Umut Veren Erkek Oyuncusu, Yılın Umut Veren Kadın Oyuncusu, Yılın Yardımcı Rolde Erkek Oyuncusu, Yılın Yardımcı Rolde Kadın Oyuncusu, Yılın Erkek Oyuncusu, Yılın Kadın Oyuncusu, Yılın Yerli Oyun Yazarı, Yılın Yönetmeni ve Yılın Oyunu dallarında dağıtılarak yılın en iyileri seçilecek.    

Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri 2017 – 2018 Sezonu Adayları

1. Yılın Koreografisi
• Senem Oluz / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Orçun Okurgan / “Woyzeck” / Oyun Atölyesi
• Seda Özgiş / “Günün Çorbası” / İstanbul Devlet Tiyatrosu

2. Yılın Sahne Müziği
• Burçak Çöllü / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Burçak Çöllü / “Sevmekten Öldü Desinler” / Kadıköy Emek Tiyatrosu
• Çağrı Beklen / “Woyzeck” / Oyun Atölyesi

3. Yılın Işık Tasarımı

• Cem Yılmazer / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Yüksel Aymaz / “Kanlı Komedya / Caligula” / Baba Sahne
• Cem Yılmazer / “Martı” / Pürtelaş

4. Yılın Giysi Tasarımı
• Candan Seda Balaban / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Gamze Kuş / “NORA – Bir Bebek Evi” / İstanbul Şehir Tiyatroları
• Nalan Alaylı / “Günün Çorbası” / İstanbul Devlet Tiyatrosu

5. Yılın Sahne Tasarımı
• Barış Dinçel / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne
• Behlüldane Tor / “Günün Çorbası” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
• Eylül Gürcan / “NORA – Bir Bebek Evi” / İstanbul Şehir Tiyatroları

6. Yılın Umut Veren Erkek Oyuncusu
• Efe Erkekli / “Tamamen Doluyuz” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
• Ozan Dolunay / “Killology” / Craft
• Metin Akdülger / “Baldan Karanlık” / TOY İstanbul

7. Yılın Umut Veren Kadın Oyuncusu
• Demet Ergün / “Düdüklüde Kıymalı Bamya” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
• Ayça Koptur / “Woyzeck” / Oyun Atölyesi
• Ilgaz Kaya / “Dara” / V.O.L.Lnokta

8. Yılın Yardımcı Rolde Erkek Oyuncusu
• Fatih Koyunoğlu / “İntiharın Genel Provası” / Tiyatroadam
• Şerif Erol / “Martı” / Pürtelaş
• Fatih Kahraman / “Karmakarışık” / İstanbul Devlet Tiyatrosu

9. Yılın Yardımcı Rolde Kadın Oyuncusu
• Nihal Albayrak / “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
• Selmin Artemiz / “Günün Çorbası” / İstanbul Devlet Tiyatrosu
• Ayşegül Uraz / “HE-GO” / Altıdan Sonra Tiyatro

10. Yılın Erkek Oyuncusu
• Reha Özcan / “Ruki” / DeepBlueIdeas
• Murat Akkoyunlu / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne
• Halil Babür / “HE-GO” / Altıdan Sonra Tiyatro

11. Yılın Kadın Oyuncusu
• Nezaket Erden / “Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit” / Seyyar Sahne
• Yeşim Koçak / “NORA – Bir Bebek Evi” / İstanbul Şehir Tiyatroları
• Aysel Yıldırım / “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

12. Yılın Yerli Oyun Yazarı
• Halil Babür / “HE-GO” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Duygu Dalyanoğlu – Aysel Yıldırım / “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
• Sami Berat Marçalı / “Yuva” / B Planı

13. Yılın Yönetmeni 
• Yiğit Sertdemir / “Hayvan Çiftliği” / Altıdan Sonra Tiyatro
• Emrah Eren / “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne
• Melda Narin Güler / ”Yedi” / Sahne Çolpan İlhan

14. Yılın Oyunu
• “Zabel” / Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu
• “Martı” / Pürtelaş
• “Bir Baba Hamlet” / Baba Sahne

Seçici Kurul Özel Ödülü

Cem Uslu/ “Dünyanın En Güzel Arabistanı” / Ekip Tiyatrosu

Yılın Prodüksiyonu 
Romeo ve Juliet / İstanbul Devlet Tiyatrosu

Üstün Akmen Teşvik Ödülü 
• Erkan Akbulut / “Dönüşüm” / Altkat Sanat
• Seyhan Arman / Küründen Kabare

Üstün Akmen Tiyatroya Katkı Ödülü
• Şevket Çoruh
• Kadıköy Tiyatrolar Platformu

Tiyatro Kurum Ödülü 
• Kumbaracı50
• Kadıköy Emek Tiyatrosu
• İkincikat Tiyatro
• Laçin Ceylan – Bitiyatro

Yılın Ekip Oyunu 
• Mutluyduk Belki Bugüne Kadar / Two Two Prodüksiyon
• Gözlerin Ardında Müzikal / Tiyatro Keyfi / Kemal Başar

Ustaya Saygı Ödülü
Ali Poyrazoğlu

Emek Ödülü
Ferhan Şensoy

Onur Ödülü
Haldun Dormen
Suna Keskin

ÖDÜL TÖRENİ 2 MAYIS’TA


2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri’nin töreni 2 Mayıs Çarşamba günü Beyoğlu’ndaki Grand Pera’da düzenlenecek. 20.00’de başlayacak ödül töreni Emek Salonu’nda sahiplerini bulacak. 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.