Sinema Tümü

52. Uluslararası Film Festivali ardından


Sizce Nasıl?

Türkiye’nin en köklü sinema etkinliği, Uluslararası Antalya Film Festivali, yarım asırlık tecrübesini yepyeni hedeflerle destekleyerek efsane bir yılı geride bıraktı.

52. ULUSLARARASI ANTALYA FİLM FESTİVALİ

 

Yarım Asrın Deneyimiyle Yepyeni Hedeflere


Türkiye’nin en köklü sinema etkinliği, Uluslararası Antalya Film Festivali, yarım asırlık tecrübesini yepyeni hedeflerle destekleyerek efsane bir yılı geride bıraktı.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığında ve Elif Dağdeviren direktörlüğünde gerçekleştirilen 52. Uluslararası Antalya Film Festivali, 6 Aralık 2015 akşamı Cam Piramit’teki kapanış töreniyle sona erdi.


Yarım asırlık tecrübesine sürekli yeni açılımlar ekleyerek hem sinemaya hem Antalya’ya katkısını artıran festival, bu yıl sinema dünyasının dev isimlerinden oluşan konukları, dopdolu programı, geniş yelpazedeki etkinlikleri, yeni ödülleri ve maddi destekleriyle de başarılı bir yılı geride bıraktı.

 

 

Sahnesinde tarihi bir anı gerçekleştirerek, Türk sinemasının sultan’ı Türkan Şoray ile Fransız sinemasının diva’sı Catherine Deneuve’ü buluşturan efsanevî bir kareyle başlayan festival; Jeremy Irons, Cathleen Turner, Vanessa Redgrave, Franco Nero, Sinead Cusak gibi birbirinden usta oyuncuların yanında Mena Suvari, Anamaria Marinca gibi genç kuşağın başarılı isimlerini de sinemaseverlerle Antalya’nın sıcak atmosferinde bir araya getirdi.

 

Festivalin onur konukları olan dev isimler, hem filmlerinin gösterimi sonrası seyircilerin sorularını samimiyetle cevapladı hem de masterclass’larla her biri bir hazine niteliğindeki birikimlerini cömertçe paylaştı. Ayrıca aralarında Jeremy Irons, Kathleen Turner, Mena Suvari gibi isimlerin de yer aldığı seçkin davetliler, Antalyalılar için ayrı bir önemi olan ve artık sosyal sorumluluk projelerine destek olan festivalin ilk farkındalık yaratma etkinliği haline de gelen “Geleneksel Festival Korteji”ne katıldı. Onlar, Türkiye’deki hayranlarının yoğun ilgisinden ve böyle bir sosyal sorumluluk projesine aracı olmaktan, Antalya halkı da dünyaca ünlü isimleri yakından görme fırsatı yakalamaktan dolayı memnundu.

 

 

 

Herkese, her zevke göre filmlerle dopdolu program

“Camelot”, “Şerburg Şemsiyeleri”, “Güllerin Savaşı” gibi kült filmlerin yanı sıra; “Geceyarısı Gösterimleri”, “Dünya Sinemalarından”, “Ödüle Koşanlar”, “Ustaların Gözünden” gibi başlıklar altında 100’e yakın film, toplam 172 gösterimde sinemaseverlerle buluştu. Festivalin açılış filmi olan “Uzaklarda Arama” ise yönetmen koltuğunda oturan, Türkiye sinemasının büyük oyuncusu Türkan Şoray ve film ekibinin katılımıyla unutulmaz bir atmosferde gerçekleşti. 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Altın Portakal için bu yıl ulusal kategoride 10, uluslararası kategoride de 12 film yarıştı. Türk sinemasının en yeni örneklerinden, Özcan Alper imzalı “Rüzgarın Hatıraları” ve Mustafa Kara’nın ilk filmi “Kalandar Soğuğu” ise her iki kategoride de yer aldı.

 

 

Bu yıl yarışma filmlerinden önce seyirciler, Türkiye sinemasının önemli yaratıcı alanlarından biri olan Kısa Film Seçkisi’ndeki örnekleri izleme imkanı da buldu. Festivallerin yoğun programları arasında sıkı takipçileri dışında genel seyirciye ulaşmakta çoklukla zorlanan kısa filmler de böylece Antalya Film Festivali’yle birlikte çok daha ‘görünür olma’ ve daha fazla seyirciye ulaşma imkanına kavuştu.

 

 

 

Türk sinemasının yeni projeleri AFF ile hayata geçiyor:

AFF’den yeni projelere ‘can suyu’

 

Başlangıç yaptığı geçen yıldan itibaren kendisini kanıtlayarak 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’ne de güçlü bir etkinlik programı ile katkıda bulunan Antalya Film Forum (AFF) şimdiden sinema sektörünün yeni buluşma adresi oldu. Ayrıca AFF’un ilk meyvelerini de bu yıl festivalde görmek mümkündü; geçen yılın Work in Progress ve özel ödül sahibi filmleri “Sarmaşık” ve “Rüzgarın Hatıraları”, Altın Portakal için yarışan filmlerdendi. “Sarmaşık”, en iyi film de dahil olmak üzere 4 dalda ödüle layık görülürken, Rüzgarın Hatıraları festivalden 2 ödülle döndü. Filmleri, proje aşamasından itibaren desteklemeyi amaçlayan AFF, bu yıl maddi desteklerini de artırdı. Kurmaca Film Pitching Platform ve Work in Progress başlıklarına bu yıl Belgesel Pitching Platform başlığı altında ödülleri de ekleyen AFF, yeni projelere toplamda 220 bin TL destek sağladı.

 


Dört bir yanda etkinlik

 

Festival, yalnızca film gösterimleriyle değil farklı başlıklardaki söyleşi ve etkinliklerle de Antalyalı ile buluştu. Festivalin ana mekanı AKM, festival boyunca usta oyuncu, gülen ve Türkiye’yi güldüren adam Kemal Sunal’ın çok özel sergisine ev sahipliği yaptı. Açılışını; Sunal ailesinin hep birlikte yaptığı sergide usta oyuncunun filmlerde kullandığı kostüm ve aksesuarların yanı sıra şahsî eşyaları, mektupları ve çok özel fotoğrafları da bulunuyordu.

 

Akdeniz Üniversitesi İletişim ve Turizm fakülteleri de festival boyunca renkli söyleşilerin adresi oldu. 70x100 Ajans kurucusu Emre Erdem, oyuncu Ali Sunal, sinema tarihçisi Alican Sekmeç, oyuncu Vildan Atasever, Orion Işık’ın ortaklarından Hakkı Yazıcı, kurgu ustası Ayhan Eryüksel gibi uzman isimler, üniversiteli gençlerle tecrübelerini paylaştı, onların sorularını cevapladı.

 

Festivalin en anlamlı projesi:

Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Filmi

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in eşi Ebru Türel’in desteğiyle güçlenerek gelişen, Türkiye’de ilk ve Avrupa’da 2’nci büyük, özel eğitime ihtiyaç duyanlar için kurulmuş bir merkez olan olan Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi de festivalin gündemindeydi. Festival Direktörü Elif Dağdeviren’in “Festivallerin sosyal sorumluluk projeleri de olmalı ve biz de bu yıldan itibaren her yıl bir sosyal sorumluluk projesine destek vereceğiz” sözüyle işaret ettiği bakış açısı doğrultusunda Merkez’e dikkat çekip farkındalık oluşturma amacıyla çok özel bir çalışma gerçekleştirildi. Festivalin ilk günündeki geleneksel kortejde de vurgulanan ‘farkındalığı’ yaygınlaştırabilmek amacıyla İstanbul ve Akdeniz üniversiteleri Radyo-TV–Sinema bölümlerinden öğrenciler, hocalarının rehberliğinde Merkez için bir kısa film çekti. “Uzun İnce Bir Yoldayım” adlı kısa filmin galası da festivalin son gününde yapıldı ve kapanış töreninde de kendilerine sosyal sorumluluk teşekkür plaketleri sunuldu.

 

52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nden notlar:

 

Türk Hava Yolları’nın (THY) Ana Ulaşım Sponsorluğu ve Turkuvaz Medya’nın Ana Medya Sponsorluğu’nda gerçekleştirilen festivale; 1000 Volt, ICF, Urart, TAV, Rixos Downtown Antalya, Memorial Hastanesi, AVR Sigorta, Ajans Press, AYK Sigorta, MAC, MD Kuaför Antalya, Portakalbahcem.com ve Steigenberger Hotel Maslak destek verdi.

 

Açılış ve kapanış törenleri de dahil olmak üzere tüm etkinlik alanları teknik ve organizasyon hizmetlerini gerçekleştiren Pera Event 213 teknik ve 621 kişilik ekibi ile hizmet verdi. Cam Piramit'teki açılış ve kapanış törenlerinde 21 bin metrekare kumaş kaplaması yapıldı. 28 tır malzeme Türkiye’nin birçok noktasından Antalya’ya getirildi. Sadece bu iki gece için 126 teknik personel 15 gün boyunca çalıştı. Toplam 8 bin 200 metrekare halı kullanıldı. 3 bin adet sandalye özel olarak sipariş edildi ve giydirildi. 3 bin 200 metrekarelik özel çadır alanı kuruldu. 364 metrekare LED ekran sistemi ve 300 adet ışık enstrümanı kullanıldı. 18 bin metrekarelik baskı malzemesi uygulandı. Işık şov sistemi için 3 ay öncesinden çalışmalar başladı.

 

52. Uluslararası Antalya Film Festivali’ni 200’e yakın ulusal, 120 yerel ve 10 uluslararası basın temsilcisi takip etti. Festival süresince basın dışında 200’ü ulusal ve uluslararası sinema sektörünün önemli isimleri, 50’si yerli 20’si yabancı dünyaca ünlü isimler de dahil olmak üzere 1800 konuk ağırlandı. Bu konuklar için 1500’ü ana sponsor olan THY tarafından kesilmiş olan 1800 biletleme yapılırken, Rixos Downtown Antalya, Hotel Su ve Steigenberger Maslak gibi sponsorların da ağırlıklı desteği ile konaklamada toplamda 3500 gecelik ağırlama yapıldı. Skala MICE tarafından gerçekleştirilen ulaşım, konaklama ve transfer hizmetleri için ayrıca 250 personel ve 120 civarında araç kullanıldı.

 

 

Ana organizasyonu gerçekleştiren EDGE CCF ve Anset dahil olmak üzere, Zeyno Film, Festival Team, SM 360, Effect İletişim, MAC, MD Kuaför şirketleri ile birlikte 200 civarında ekip sadece festivale odaklı çalışırken, bir o kadar kişi de çeviri, yazı, organizasyon, danışmanlık, tasarım, yapım gibi başlıklar altında dışarıdan katkıda bulundu.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.