Tiyatro Tümü

Adana Tiyatro Festivali Sokağa Çıkıyor!


Sizce Nasıl?

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, her yaş grubuna yönelik atölyeler ve özel gösterilerle renklenecek son 10 gününe girdi.

 

“DEVLET TİYATROLARI-SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ” BU HAFTA SOKAĞA ÇIKIYOR

 

 

FESTİVALİN ÖZEL GÖSTERİSİ ‘GUGUKLU SAAT’, 22 VE 23 NİSAN’DA HACI ÖMER SABANCI KÜLTÜR MERKEZİ BAHÇESİNDE

 

ALMANYA’DAN FAMİLİE FLÖZ’ÜN SAHNELEYECEĞİ “HOTEL PARADİSO” TUHAF OLAYLARIN YAŞANDIĞI BİR OTELİN KAPILARINI AÇIYOR

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, her yaş grubuna yönelik atölyeler ve özel gösterilerle renklenecek son 10 gününe girdi. 19 - 25 Nisan 2016 tarihleri arasında, Almanya’dan Familie Flöz ekibi “Hotel Paradiso” , Sivas Devlet Tiyatrosu “Üç Tekerlekli Araba” ve İzmir Devlet Tiyatrosu “Kurban” adlı oyunlarını sahneleyecek.

 

Festivalin bu yıla özel açık hava gösterisini İspanya’dan katılacak Cia La Tal ekibi gerçekleştirilecek. Sokak tiyatrosunun başarılı bir örneği olan ‘Guguklu Saat’ oyunu 22 ve 23 Nisan saat 15.00’te, Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi bahçesinde sergilenecek.

Familie Flöz’ün sahneleyeceği “Hotel Paradiso” oyunu ise sahibesinin ayakta tutmak için mücadele verdiği Paradiso Oteli’nde ilk cesedin yüzeye çıkmasıyla hem misafirler hem de çalışanların kendilerini içinde bulduğu çirkin olayları konu ediniyor. İzleyenler, baş döndüren sıra dağlar arasında hiç kimsenin kaçamayacağı karanlık ve dipsiz bir cehennem çukuruna dönen Paradiso Oteli’nin kara mizahla, fırtınalı duygularla ve melankoliyle çevrelenmesine şahit olacak.

Sivas Devlet Tiyatrosu’nun oyunu “Üç Tekerlekli Araba” ise Apal, Climando, flütçü ve Mita’nın hayatlarının bir cinayetle nasıl içinden çıkılamaz hale geldiğini anlatıyor. İzmir Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği “Kurban” oyunu da erkek egemen toplumların baskısı altında ezilen kadın figürü olan Zehra’nın töreye ve geleneklere direnişini konu alıyor.

Atölye çalışmaları, festivale katılanlara keyifli fırsatlar sunuyor

Festivalin neşesini artıran atölyelerde ise bu hafta birbirinden keyifli çalışmalar yapılacak. Kukla Yapım ve Oynatım Atölyesi’nde profesyonel kuklaların nasıl yapıldığını ve hayat bulduğunu merak edenler ile içlerindeki çocuğu yeniden keşfetmek isteyenler için, farklı teknik ve malzemeler tanıtılarak uygulama yapılacak.

Atık Malzemelerde Kostüm Yapımı’na katılanlar ise tiyatro oyununun tamamlayıcısı kostümlerin yapım sürecini keşfedecek, bulabilecekleri türde objelerle kostümler oluşturarak hem yaratıcılığın sınırlarını zorlayacak hem de keyifli bir deneyim yaşayacak. Çocuklarla Maske Yapımı’nda ise en kolay ve hızlı şekilde maske yapımını ve tekniklerini uygulamalı olarak öğrenme fırsatı sunulacak.

 

Deri El Sanatları Atölyesi’nde, doğal ve geleneksel yöntemler ile tabaklanmış deri ile günlük yaşamda aksesuar olarak kullanılan çanta ve kemerler hazırlanacak. Natürel deri, alet ve malzeme tanıtımının yanı sıra tedarik edileceği yerler konusunda bilgi paylaşımının da yapılacağı atölyede, ürün çalışma teknikleri ve malzeme kullanımı uygulamalı olarak gösterilecek.

 

18-25 yaş grubu katılımcılar Beden Yoluyla Macbeth'in Keşfi atölye çalışmasında derinlemesine incelemeler yapacak.

 

 

19.Nis Salı 20.00  Familie Flöz (Almanya) Hotel Paradiso

19.Nis Salı 13.00 Kukla Yapım ve Oynatımı - Ayten Öğütçü

21.Nis Perşembe 20.00 Sivas Devlet Tiyatrosu Üç Tekerlekli Araba

21.Nis Perşembe 13.00 Atık Malzemelerde Kostüm Yapımı - Ceren Karahan, Özlem Karabay

21.Nis Perşembe 13.00 Çocuklarla Maske Yapımı - İlhan Ateş

22.Nis Salı 15.00 Cia La Tal (İspanya) Guguklu Saat (Festival Özel Gösterisi)

23.Nis Çarşamba 15.00 Deri El Sanatları Atölyesi - Serdal İnözü
 
23.Nis Cumartesi 20.00 İzmir Devlet Tiyatrosu Kurban  

24.Nis Pazar 13.00 Beden Yoluyla Macbeth'in Keşfi - Ali Barışık

 

www.sabancivakfi.org


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.