Sergi Tümü

Ahmet Güneştekin'in Berlin’deki ilk kişisel sergisi Güneş Yolu 29 Nisan'da açılıyor


Sizce Nasıl?

Ahmet Güneştekin’in Berlin’deki ilk kişisel sergisi, 29 Nisan – 20 Mayıs arasında Galerie Michael Schultz’da yer alacak.

Künstlerhaus Bethanien’ın direktörü Christoph Tannert’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, sanatçının kırkyamanın geleneksel uygulama biçimine müdahale ederek çalıştığı işlerini, objeleri kullanım biçimiyle imgeleme metalik bir yüzey dahil ettiği, bu yöntemle resim ile heykel arasındaki sınırı belirsizleştirdiği optik ve boyutlu tablolarını, ve metal ile aynayı melez yöntemle çalıştığı işlerini bir araya getiriyor.

Güneştekin’in kullandığı çoklu araçların eşit etkileşimini ön planda tutarak işlerine enerji katmayı başardığını belirten Christoph Tannert, şimdiyi konuşulmayanın içinde korumanın sanatçı için önemli olduğunu, bunun temelini ise ona, geldiği kültürün özelliklerini temsil ettiği mitler ile moderniteyi yan yana getirdiği sanatsal alanın ifade şeklinin sunduğunu vurguluyor.

Güneş Yolu, sanatçının antik dönem mitolojilerinin ve modern dinlerin etkisinde bir sembolizm anlayışıyla kurguladığı özgün bir alana bakış olanağı sunuyor. Modern ve geleneksel olanın bir arada oluşunu vurgulayarak, değişime direnen ile yeni arasında olası bir diyalog yolunu gösteriyor.

Güneştekin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi’nin (İSMEK) eğitim vererek meslek kazandırdığı bir grup kadın el sanatçısıyla kolektif bir çalışma gerçekleştiriyor. Kırkyamanın geleneksel motiflerine ve uygulanış yöntemine müdahale ederek, özgün desen ve temalarını çalışan sanatçı bu işbirliğinin önemini şu şekilde belirtiyor: Eski giysilerin sökülerek yeni ve faydalı bir şeye dönüştürüldüğü yama dikme işi, geleneksel uygulayıcıları olan kadınlar tarafından yıkım sonrası yeni bir yaratım olarak algılanmıştır; ölmüş olanın yeniden hayata döndürülmesi anlamında sembolik bir edimi tanımlar. Bu anlatımın geleneksel uygulayıcıları ile birlikte çalışmak benim için bu nedenle önemli.

Çalışmaları biçim ve kompozisyonda benzeşmekle birlikte, materyale bağlı kurgulamalarının değişim gösterdiğini belirten Tannert, ilginç olanın tekstil çalışmalarındaki mikro yapısal inceliklerin yağlı boya sanatında da yansımalarını bulması ve tersi durumda, yani resim sanatındaki aynı büyünün ve esrarengiz düzeyin tekstilde de kendini koruması olduğunu işaret ediyor.

Berlin’in kozmopolit ve özgürlükçü sanat ortamıyla Ahmet Güneştekin’in işlerini ilk kez buluşturacak serginin açılışı, uluslararası sanat dünyasının aktörlerinin Berlin’e akın ettiği Gallery Weekend ile aynı zamanda gerçekleşecek. Tamamı resimli bir kataloğun eşlik edeceği sergi, 29 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında Galerie Michael Schultz’da izleyicilerin ziyaretine açık olacak.

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.