Müzik Tümü

Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri Başliyor


Sizce Nasıl?

Akbank Sanat, Aralık ayında Dünya Müziği’nin farklı ve heyecan verici müzisyenlerine ev sahipliği yapıyor.


Akbank Sanat, Aralık ayında Dünya Müziği’nin farklı ve heyecan verici müzisyenlerine ev sahipliği yapıyor. 

Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri, 7 Aralık 2016, Çarşamba günü dünya üzerindeki en eski müzik sistemlerinden olan Güney Hindistan Karnatik müziğinin büyük ustası  kemancı Jyotsna Srikanth’ın konser ile başlayacak.  Jyotsna Srikanth, geleneksel Hint vurmalı sazları mridangam ve khanjira sanatçıları eşliğindeki konserinde izleyenleri ruhani bir yolculuğa çıkaracak. 

Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri’nde 14 Aralık 2016, Çarşamba günü, ünlü Nijerli Çöl Blues grubu Etran Finatawa’nın gitarist ve vokalisti Alhousseini Anivolla sahne alacak.  Ezgileri ile müzikseverleri Sahra Çölü’ne götürecek olan Alhousseini Anivolla, yeni projesi Anewal ile geleneksel Tuareg müziğiyle Amerikan cazının arasındaki bağlantıları keşfe çıkaracak. 

İsmi Bill Friesel, John Scofield gibi dev gitaristlerle anılan Vietnam asıllı Fransız gitarist Nguyen Le ve geleneksel sazlar ustası ve vokalist Ngo Hong Quang, Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri kapsamında 21 Aralık 2016, Çarşamba günü gerçekleştirecekleri konserde Vietnam müziği hem modern hem otantik yorumlarla dinleyiciler ile buluşturacak. 

Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri, Buena Vista Social Club’un ikinci kuşak vokalistlerinin en önemlilerinden olan ve Wim Wenders’in “Küba Müziği” filminde rol alarak ününü pekiştiren Luis Frank ve Küba’nın “Piyano Kraliçesi” Lazara Cachao Lopez’in 28 Aralık 2016, Çarşamba günü gerçekleştireceği konserle sona erecek. 

“Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri” 
Güney Hindistan’dan Karnatik Müzikle Başlıyor 

Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri, 7 Aralık 2016, Çarşamba günü dünya üzerindeki en eski müzik sistemlerinden olan Güney Hindistan Karnatik müziğinin büyük ustası  kemancı Jyotsna Srikanth’ın konser ile başlayacak. Değişik müzik türleri arasında benzersiz işbirlikleri yapabilme yeteneğiyle tanınan çok yönlü sanatçı Jyotsna Srikanth, ilk müzik derslerini dokuz yaşında iken annesinden aldı. Daha sonra efsanevi yedi telli keman ustası R. R. Keshavamurthy’nin öğrencisi olan Jyotsna Srikanth, üç yüze yakın Bollywood filminin müziklerini seslendirdi. Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri kapsamında izleyenleri ruhani bir yolculuğa çıkaracak olan  Jyotsna Srikanth’a konserde iki vurmalı sazlar ustası geleneksel Hint enstrümanlarıyla eşlik edecek. 

 

 

Etkinlik:     AKBANK SANAT DÜNYA MÜZİĞİ GÜNLERİ - JYOTSNA SRIKANTH 
Jyotsna Srikanth: Keman, vokal
Ramachandra Narsimha Prakash: Mridangam (Hint davulu)
Sivagurunathan Pujenthan: Khanjira (Hint defi)

Tarih:         7 Aralık 2016, Çarşamba
Saat:         20:00
Yer:         Akbank Sanat 
Bilet Fiyatı:     Tam: 20 TL/ Öğrenci: 10 TL


“Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri” İle 
Sahra Çölü’ne Yolculuk

2004 yılından bu yana 50’ye yakın ülkede konser veren ünlü Nijerli Çöl Blues grubu Etran Finatawa’nın vokalisti ve gitaristi Alhousseini  Anivolla, 14 Aralık 2016, Çarşamba günü, Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri’nde sahne alıyor. 

Sahra Çölü’nde doğan ve Tuareg kültürel mirasını sahiplenen Alhousseini  Anivolla, yeni projesi  ANEWAL ile doğduğu toprakların geleneksel  melodileriyle, Afro-Amerikan blues’un kesişme noktalarında keşfe çıkıyor. ANEWAL ile değişen dünyada kültürel çeşitlilik için bir elçi olmaya devam eden Alhousseini  Anivolla, Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri kapsamındaki konserinde               iki akorlu hipnotize edici doğaçlamalar, transa geçiren ritimler, bluesdan ilham alan gitarlar ve yerel dille yaptığı keyifli vokaller ile müzikseverleri Sahra Çölü ve Afrika’da unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak. Alhousseini  Anivolla, konserde 2012 yayınlanan ve “En İyi 10 Çöl Blues Albümü” arasında yer alan ilk albümünün yanı sıra 2017 ilkbaharında yayınlanacak ikinci albümünden de besteler seslendirecek. 

 

 

Etkinlik:     AKBANK SANAT DÜNYA MÜZİĞİ GÜNLERİ- ALHOUSSEINI ANIVOLLA’S ANEWAL
Alhousseini  Anivolla: Vokal, gitar
Segbegnon Gnonloufoun: Bas gitar
Smail Khabou: Perküsyon

Tarih:         14 Aralık 2016, Çarşamba
Saat:         20:00
Yer:         Akbank Sanat 
Bilet Fiyatı:     Tam: 20 TL/ Öğrenci: 10 TL

    
•    Geleneksel Vietnam Müziği “Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri”nde

İsmi Bill Friesel, John Scofield gibi dev gitaristlerle anılan Vietnam asıllı Fransız gitarist Nguyen Le ve geleneksel sazlar ustası ve vokalist Ngo Hong Quang, Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri kapsamında  21 Aralık 2016, Çarşamba günü sahne alacak. İkili konserde geleneksel Vietnam şarkılarını hem otantik, hem de modern bir yorumla dinleyicilerle buluşturacak. 

 

 

Etkinlik:     AKBANK SANAT DÜNYA MÜZİĞİ GÜNLERİ- NGUYEN LE & NGO HONG QUANG
Nguyên Lê:  Gitar, elektronikler
Ngo Hong Quang: Geleneksel enstrumanlar, vokal

Tarih:         21 Aralık 2016, Çarşamba
Saat:         20:00
Yer:         Akbank Sanat 
Bilet Fiyatı:     Tam: 20 TL/ Öğrenci: 10 TL


•    Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri’nde “Küba’dan Bir Buena Vısta Gecesi”

Akbank Sanat Dünya Müziği Günleri, Küba’nın müzik mirasını tüm dünyada tanıtmayı misyon edinen, Buena Vista Social Club’ın ikinci kuşağının en büyük vokalistlerinden olan Luis Frank ve Küba’nın “Piyano Kraliçesi” Lazara Cachao Lopez’in 28 Aralık 2016, Çarşamba günü gerçekleştireceği konserle sona erecek. İkili konserde, geleneksel Küba müziğinden guaracha, cha-cha-cha, danzon ve boleroya uzanan geniş yelpazedeki repertuarları ile müzikseverlerle umutulmaz bir gece yaşatacak. 

 

 

Etkinlik:     AKBANK SANAT DÜNYA MÜZİĞİ GÜNLERİ- LUIS FRANK & LAZARA CACHAO
Luis Frank: Vokal & perküsyon
Lazara Cachao Lopez: Piyano

Tarih:         28 Aralık 2016, Çarşamba
Saat:         20:00
Yer:         Akbank Sanat 
Bilet Fiyatı:     Tam: 20 TL/ Öğrenci: 10 TL


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.