Sinema Tümü

Altın Palmiye, Ken Loach'ın


Sizce Nasıl?

Cannes Film Festivali'nde İngiliz yönetmen Ken Loach, I, Daniel Blake ile ikinci kez Altın Palmiye ödülünü aldı

Bu yıl 69'uncusu düzenlenen Cannes Film Festivali'nin ödül töreni, Cannes Festivaller Sarayı'nda gerçekleştirildi. Törende festivalin en önemli ödülü olan Altın Palmiye, İngiliz yönetmen Ken Loach'ın filmi "I, Daniel Blake"e verildi.  Loach böylece, Altın Palmiye'yi iki kez kazanan 9. yönetmen oldu.


 

Büyük Ödül Dolan'ın 

Başkanlığını George Miller'in yaptığı jüri, Büyük Ödül'e ise Kanadalı yönetmen Xavier Dolan'ın "Juste La Fin Du Monde (It’s Only the End of the World)" isimli filmini layık gördü. Jüri Özel Ödülü'nü ise İngiliz yönetmen Andrea Arnold'un "American Honey" filmi aldı.

 

 

İranlı yönetmen Asghar Farhadi'nin "Forushande (The Salesman)" isimli filmi en iyi senaryo ödülüne layık görülürken, filmdeki rolüyle Shahab Hosseini en iyi erkek oyuncu oldu. En iyi kadın oyuncu ödülünü ise Filipinli yönetmen Brilliante Mendoza'nın "Ma Rosa" filmindeki rolüyle Jaclyn Jose aldı.

 

 

En iyi yönetmen ödülü paylaşıldı

Cannes'da en iyi yönetmen ödülü ise "Graduation" isimli filmi ile Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu ve "Personal Shopper" filmiyle Fransalı yönetmen "Olivier Assayas" arasında paylaşıldı. Altın Palmiye Onur Ödülü ise Fransız aktör Jean-Pierre Leaud'e verildi. 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.