Dans Tümü

Anadolu dansları breakdansla ikinci kez buluştu


Sizce Nasıl?

Geleneksel dansları breakdansla buluşturan ve geçtiğimiz yıl seyirciden yoğun ilgi gören Red Bull Anadolu Break dans gösterisi, bu yıl hem kaçıranlar...

Geleneksel dansları breakdansla buluşturan ve geçtiğimiz yıl seyirciden yoğun ilgi gören Red Bull Anadolu Break dans gösterisi, bu yıl hem kaçıranlar hem de gösteriyi tekrar izlemek isteyenler için 9-17 Nisan 2016 tarihleri arasında ikinci kez izleyiciyle buluştu. Etkinlik sırasıyla İzmir, Adana, Bursa, İstanbul ve Ankara rotasını takip etti.

2014 senesinde Red Bull tarafından hayata geçirilen Anadolu Break belgeseliyle temelleri atılan Red Bull Anadolu Break gösterisi izleyicinin yoğun ilgisi üzerine ikinci kez sanatseverlerle buluşuyor. Sokağın ruhundan doğan breakdans ile toprağın gücünü yansıtan Anadolu danslarını buluşturan gösteri bu yıl 9-16 Nisan 2016 tarihleri arasında İzmir, Adana, Bursa, İstanbul ve Ankara’da gerçekleşti.

İkinci yılında da ilk yılında olduğu gibi 5 şehirde sahneye çıkan turnenin koreograflığını ünlü dans topluluğu Flying Steps'in kurucularından Kadir ‘Amigo’ Memiş üstlendi. Müzik direktörlüğünü Berlin’de yaşayan besteci Nevzat Akpınar, müziklerin aranjörlüğünü ise yerli Hip Hop sahnesinin usta "beat-maker"ı Da Poet’in yaptı. Gösteri, modern ile gelenekselin birlikteliğinden doğan dansların ve kültürün hikâyesini sahneye taşıdı.

 

Red Bull Anadolu Break Hakkında:

2014 senesinde Red Bull tarafından hayata geçirilen Anadolu Break belgeseliyle temelleri atılan proje, sonrasında bir dans gösterisine dönüştü. 2015’te beş ayrı şehirde turneye çıkan Red Bull Anadolu Break ekibinin gösterileri kapalı gişe gerçekleşti. Gösteride, Anadolu topraklarında asırlardır icra edilen halk oyunlarımız ile dünyada yükselişini sürdüren breakdansın modern figürleri bir araya geliyor. Dört B-Boy, bir B-Girl, bir modern dansçı ve iki geleneksel dansçıdan oluşan sahne ekibinde; Aydan Uysal, Bora Günebakan (Boris), Eftal Dirlik, Ferhat Düz (Fero), Mehtap Çınar, Furkan Miktat Yılmaz, Ozan Karabağ ve Salih Karagöz yer alıyor.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.