Kitap Tümü

Anadolunun Sesi Osman Şahinden Bir Trajedi Romanı: Eşkıya Kuza


Sizce Nasıl?

Edebiyatımızın usta kalemi Osman Şahin, Eşkıya Kuza romanında yine Anadolu’da yaşanan gerçek bir hikâyeyi etkileyici bir dille gözler önüne seriyor.

“Aşiretlerden tesellim kesilirse, tüfenk kuşandıracağım beşikteki bebeğe,” diye başlardı ağıtları. Yularsız, uzun, gür yeleli çıplak atlarla dalarlardı Fırat’a… Peruza’nın gelin atı da vaktiyle o sulardan geçmişti. Kuza, Peruza’nın oğluydu. Ağabeyi öldürülünce cumhuriyet tarihinin dağa çıkan ilk “mühendis” eşkıyası olacak, yıllarca yeri yatak, taşı yastık yapıp göğü örtünecek, ağaların iftarında görülmemiş bir aile katliamı yapacaktı…

Eşkıya Kuza,  Kuza’nın can alıcı katliamlarının gerçek, hazin öyküsüdür, unutamayacaksınız…

Bana on Türk öyküsü seç deseler, birini Kırmızı Yel seçerdim.”
Yaşar Kemal, 1971
 
“İlk kitabı Kırmızı Yel’de Osman Şahin kendi anlatımını bulmuş bir yazardır.”
İlhan Selçuk, 1971
 
“Osman Şahin’in öykülerini okurken, keşke bu öyküleri ben yazsaydım, dedim içimden. Dilimizin usta, seçkin yazarıdır Osman Şahin. Mutlaka okunmalıdır.”
 Fakir Baykurt, 1996

OSMAN ŞAHİN HAKKINDA 
OSMAN ŞAHİN,1940’ta Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Ars­lan­köy’de doğdu. Diyarbakır Dicle Köy Enstitüsü ile Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. Urfa, Malatya, İzmit, İstanbul liselerinde öğretmenlik yaptı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra sürgün edilerek emekli olmak zorunda kaldı. Bir roman eleştirisi yüzünden 18 ay hapis yattı. Kırmızı Yel ile 1971 TRT Büyük Ödülü, Ağız İçinde Dil Gibi ile 1980 Nevzat Üstün Öykü Ödülü, Selam Ateşleri ile 1992 Ömer Seyfettin Öykü Ödülü ve 1994 Sa­it Faik Hikâye Armağanı’nı, Mahşer ile 1998, Ölüm Oyunları ile 2003 Yunus Nadi Öykü ödüllerini aldı. 1997 Ankara Film Fes­ti­va­li Aziz Nesin Emek Onur Ödülü, 1999 Antalya Altın Portakal Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülü, Fiyad Onur Ödülü, 23. Adana Altın Koza Film Festivali ve 4. Antakya Film Festivali, Altın Defne Onur ödülleriyle onurlandırıldı. Aynı yıl Troya Folklor Araştırmaları Derneği Yılın Edebiyat Ödülü, 2007 Mersin Kraliçe Aba Ödülü, 11. Ankara Öykü Günleri Onur Ödülü, 2008 Söke Kültür Sanat Festivali Onur Ödülü, aynı yıl Mersin’de İz Bırakanlar Onur Ödülü ve Mersin Kenti Edebiyat Ödülü ile onurlandırıldı. Aynı zamanda 2009’da 8. İzmir Öykü Günleri Onur Konuğu oldu. Kırmızı Yel, 1984’ te İsveç’te, pek çok öyküsü Polonya, Macaristan, Almanya, Fransa, Hol­landa ve Slovenya’da yayımlandı. 13 seçme öyküsü, Tales from The Taurus adıyla İngilizce ve Çince, üç öyküsü Güney Kore’de yayımlandı. Bugüne dek 23 öyküsünün filmi yapıldı. Filmler, yurtiçi ve yurtdışı film şenliklerinde Türk sinemasına 58 ödül kazandırdı.

Osman Şahin’in Can Yayınları’ndaki diğer kitapları:
Mahşer, 1998 
Ölüm Oyunları, 2002 
Kırmızı Yel - Acenta Mirza, 2006 
Sonuncu İz, 2007 
Ağız İçinde Dil Gibi - Acı Duman, 2007 
Selam Ateşleri - Ay Bazen Mavidir, 2009 
Kolları Bağlı Doğan, 2010 
Darağacı Avı, 2010 
Mor Cepken, 2016


EŞKIYA KUZA
Yazar: Osman Şahin  
Tür: Roman
Sayfa sayısı: 155 
Fiyatı: 14 TL
Yayın tarihi: 9 Mayıs 2017

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.