Tiyatro Tümü

Aşık Veysel Müzikali Son 2 Gösterimiyle Bakırköy'de


Sizce Nasıl?

Tek perde ve 90 dakika olan oyunun yazarı ve yönetmeni Bülent Kılıçaslan aynı zamanda Aşık Veysel rolünü üstleniyor.

AŞIK VEYSEL Müzikali, Berlin’ de Theater 28’de, Hatay’da Mustafa Kemal Üniversitesi’nde ve İstanbul Kültür Üniversitesi’nde seyirciyle buluşmasının ardından son 2 gösterimiyle tekrardan Bakırköy’de.

Bakırköy Sanat Akademisinin sahnelediği Aşık Veysel Müzikali başarılı bir sezon geçiriyor. Tek perde ve 90 dakika olan oyunun yazarı ve yönetmeni Bülent Kılıçaslan aynı zamanda Aşık Veysel rolünü üstleniyor. Kendisinin ince eleyerek ve sık dokuyarak 3 yılda yazdığı ve büyük özverilerle 2018 yılında sahneye koyduğu Biyografik Müzikal tarzındaki oyunda, seyirci, Aşık Veysel’in hayatına, doğumundan ölümüne kadar eşlik ediyor. Müzikal, Bülent Kılıçaslan’ın deyimiyle

 Halk Ozanı Aşık Veysel’in, bilinmeyen yanlarına ışık tutuyor ve hayatına dair doğru bilinen yanlışları da düzeltiyor.

Bu gözleri gönlüne kaçan bir garip Anadolu Çocuğunun sazı eline alışından sonra aşık olma, Aşık Veysel olma yolunda yaşadıklarının gerçek hikayesi. Aşklarının, evliliklerinin, Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevdasının ve onu görmek için verdiği mücadelenin, Ahmet Kutsi Tecer ile tanıştıktan sonra hayatının nasıl değiştiğinin, köy enstitülerinde kendisini yetiştirerek, saz öğretmeni oluşunun ve en sonunda da herkes tarafından tanınıp, halkın sevgilisi haline gelişinin hikayesi. Bu hikayeye, yaşamıyla paralel giden, Bülent Kılıçaslan’ın canlı olarak çalıp söylediği, 14 tane halk türküsü eşlik ediyor. O anlattıkça türkülerinin hikayesi de adeta çözümleniyor. Bu Aşık Veysel kadar Cumhuriyet Dönemi’nin, köy enstitülerinin ve halk evlerinin olduğu zamanların da hikâyesi.

Türküler eşliğinde Aşık Veysel’in hayatına tanıklık etmek isterseniz müzikalin son gösterim tarihleri şöyle;

28 Nisan Cumartesi / Bakırköy-Kartaltepe Kültür Merkezi(Altan Erbulak Sahnesi)

5 Mayıs Cumartesi / Bakırköy-Kartaltepe Kültür Merkezi(Altan Erbulak Sahnesi)

BASAD'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.