Kitap Tümü

Atilla İlhan Kadıköy'de anılacak


Sizce Nasıl?

Cumhuriyet dönemi edebiyatına ve düşünce dünyasına çok sayıda eser veren

Cumhuriyet dönemi edebiyatına ve düşünce dünyasına çok sayıda eser veren Türkiye’nin değerli aydınlarından Attilâ İlhan Kadıköy’de anılacak. Sanat, politika ve edebiyat dünyasının usta isimlerinin katılacağı gecede İlhan’ın şiirleri okunacak.

 

“Gözlerin gözlerime değince, felâketim olurdu ağlardım /beni sevmiyordun bilirdim” ile karşılıksız aşkın acısını anlattı.

 

 

“Ne vakit bir yaşamak düşünsem / sus deyip adınla başlıyorum / içim sıra kımıldıyor gizli denizlerin / hayır başka türlü olmayacak / ben sana mecburum bilemezsin” ile büyük sevdayı yazdı.

 

“Boynuna o yeşil fuları sarma çocuk / gece trenlerine binme / kaybolursun / sokaklarda mızıka çalma çocuk / vurulursun” ile öldürülen çocuklara, gençlere ağıt yaktı. Ama umutsuzluğa kapılmadı. Ve “O sözler ki kalbimizin üstünde / dolu bir tabanca gibi / ölüp ölesiye taşırız / o sözler ki bir kere çıkmıştır ağzımızdan / uğrunda asılırız” diyerek zulme kafa tuttu.

 

Şiirleri, romanları, öyküleri, senaryo ve yazınlarıyla hemen herkesin hayatına dokunan Türk edebiyatının usta isimlerinden Attilâ İlhan Kadıköy’de anılacak.

 

Kadıköy Belediyesi ve Attilâ İlhan Vakfı işbirliği 12 Ekim’de yapılacak olan etkinlik Ankara’da yaşanan katliam nedeniyle ertelenmişti. 7 Aralık’ta “Attilâ İlhan 90 Yaşında” isimli gecede usta edebiyatçının yaşamına tanıklık eden dostları tarafından anlatılacak, şiirleri okunacak.

 

7 Aralık Pazartesi gecesi saat 20:00’de Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek geceye Ahmet Salcan, Ataol Behramoğlu, Biket İlhan, Erol Manisalı, Ezgi Öksüzbakan, Haydar Ergülen, Nedret Çatay, Solmaz İlhan, Yakup Çelik konuşmacı olarak katılacak. Ahmet Mümtaz Taylan, Deniz Uğur, Kerem Alışık, Levent Ülgen ve Songül Öden’in İlhan’ın unutulmaz şiirlerini okuyacağı gecede Vedat Sakman da İlhan’ın şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendirecek.

 

Yer: Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon

 

Tarih: 7 Aralık Pazartesi

 

Saat: 20:00


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.