Tiyatro Tümü

Başakşehir’e dünya standartlarında kültür ve sanat merkezi


Sizce Nasıl?

Başakşehir’in kültürel yaşamına büyük katkı sağlayacak olan Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi (BKSM), kapılarını sanatseverlere açtı...

Başakşehir’in kültürel yaşamına büyük katkı sağlayacak olan Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi (BKSM), kapılarını sanatseverlere açtı. Açılışta Sanatçı Mustafa Ceceli de bir konser verdi.

Başakşehir Belediyesi, farklı mimarisi, teknik altyapısı ve muhteşem sahnesiyle uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek donanımda inşa edilen Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi’nin (BKSM) açılışını seçkin konukların katıldığı bir törenle gerçekleştirdi. Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, kültür ve sanatın insana yatırımın en önemli yapı taşı olduğunu söyledi. Sahne şovu ve başarılı performansıyla seyircilerden tam not alan Mustafa Ceceli, sevenlerine unutulmaz bir konser akşamı yaşattı.

İstanbul’a çok güzel bir kültür sanat merkezi kazandırdıklarını belirten Başkan Uysal, “Bahçeşehir’in kuruluşunda açık hava tiyatrosu olarak inşa edilen ve daha sonra bir kültür merkezi olarak kullanılmak amacıyla üstü kapatılan bu mekanın, planlı bir çalışma ile bütün İstanbul’a hitap edecek niteliklere sahip özel bir kültür sanat merkezine dönüştürdük. Hedefimiz bu merkezi ilerleyen yıllarda, bir kültür kompleksi haline getirmek. Ben inanıyorum bundan sonra bu bina Başakşehir’de sanatın, kültürün, sinemanın, resmin heykelin müziğin şiirin merkezi olacak” diye konuştu.

Başakşehir’in tüm alanlarda olduğu gibi son yıllarda kültür ve sanat alanında da hamle yapan bir ilçe olduğunu vurgulayan Başkan Uysal, her yaşa ve her kesime hitap edecek Kültür sanat etkinlikleri düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Ceceli 3.kez BKSM’DE

Kıymetlim’ şarkısı ile konserine başlayan ve dillerden düşmeyen şarkılarını Başakşehirliler için seslendiren Ceceli’ye hayranları konserde hep bir ağızdan eşlik etti. Ceceli konserde ayrıca yeni klip müjdesi de verdi. ‘İyi ki hayatımdasın’ isimli parçasına klip çekeceğini açıklayan Ceceli, bu parçayı da canlı olarak seslendirdi. Sevilen sanatçı şarkıların yanı sıra sahnede çaldığı enstrümanlardaki başarısıyla da hayranlarından büyük alkış aldı.

Ceceli, “Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki konuklarımız için sürprizli bir gece. Biz burayı çok seviyoruz üçüncü konserimiz olacak. İstiyoruz ki bu salon her zaman olsun her zaman etkinlikler olsun. Çünkü iki yıldır burada etkinlik yapılmıyordu. Bizi bir arada tutan şey kültürel, sanatsal faaliyetler. Ve bunların özellikle belediyeler tarafından kurgulanması, desteklenmesi dinleyici açısından da daha güven verici bir hale geliyor” dedi.

En gelişmiş ışıklandırma sistemi ile donatıldı

BKSM, farklı mimarisi, teknik altyapısı ve muhteşem sahnesiyle uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek donanımda inşa edildi. 1300 kişilik koltuk kapasitesine, 560 metrekarelik ana sahneye ve sahne üzerinde 10 metre çapında döner bir platforma ve sahip alan, benzer mekanlarda kullanılan en gelişmiş ışıklandırma ve ses düzeniyle donatıldı. Merkezde sahne üzerinde, orkestranın kullanabileceği 40 metrekarelik bir orkestra çukuru da yer alıyor.

BKSM ayrıca, amfi salonundaki etkinliklerin reji odasından yönetilen 2 hareketli kamera ve 360 derecelik açıyla çekilerek fuaye ve kulislerde bulunan 11 LCD ekrandan yansıtılabileceği bir görüntü sistemine de sahip. Merkezde, Loop adı verilen bir sistemle işitme engelliler için radyatörlerden gelen sinyalleri boyunlara takılan bant aracılığıyla işitme cihazına ses olarak yansıtan bir sistem de bulunuyor. BKSM ziyaretçilerine 350 araç kapasiteli kapalı ve açık otoparklarıyla hizmet verecek.

Konserde şarkılarını seslendirerek, seyirciyi coşturan Ceceli’ye konser sonunda Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, çiçek takdim etti.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.