Tiyatro Tümü

BBT BAKIRKÖY BELEDİYE TİYATROLARI ŞUBAT 2016


Sizce Nasıl?

Oyun korunun yakınında yer alan bir pansiyona orta yaşta bir çiftin gelişi ile başlar. Kadın ile erkek; on üç yıl önce koruda yaşanan mutlu bir günün tekrarını yaşamak için pansiyona gelirler...

 

YARIN BAŞKA KORUDA     yeni oyun

Yazan: Melih Cevdet ANDAY                 
Yöneten: Yiğit SERTDEMİR
             
Oyun korunun yakınında yer alan bir pansiyona orta yaşta bir çiftin gelişi ile başlar. Kadın ile erkek; on üç yıl önce koruda yaşanan mutlu bir günün tekrarını yaşamak için pansiyona gelirler. Yaşlı bir adam ise yirmi yıl önce bir gece konaklamak için geldiği pansiyonda yıllarını geçirmiştir ve yıllardır her akşam doğum günün kutlamaya çalışsa da başaramamıştır. Üst katta kimsenin görmediği bir hasta ölümü beklerken, Koru’nun Bekçisi ise bir kaçağın peşinde düşmüştür. Pansiyon Sahibi Kadın'ın kızı ile pansiyonda kalan Öğrenci karakterinin nişanlanması ise yeni başlayan bir ilişkinin sürecini ve heyecanını taşır oyunun öyküsüne.

04,05,13, 20 Şubat saat 20.30’da,  14 Şubat  saat 15.30’da Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI 
Yazan: William SHAKESPEARE   
Çeviren: Bülent BOZKURT
Yöneten: Timothy SUPPLE

           
Yanlışlıklar Komedyası, Shakespeare’in iyi bilinen ama en az sahnelenmiş komedisidir. Olaylar, Efes'te, sınır komşusu iki ülkenin savaşı sürerken geçer. Çılgın ve şaşkın insanlarla dolu büyülü bir atmosferin egemen olduğu oyunda insanlar, daha önce hiç görmedikleri ikiz kardeşlerine, artık bulmaktan ümitlerini kestikleri eşlerine kavuşur, çoğu ise kendi benliklerinin varlığını dahi bilmedikleri yönlerinin ortaya çıktığını görür. Dahi yazarın seyircisini kahkahalara boğarken, savaş, kadın-erkek ilişkisi, kölelik, göçmenlik gibi güncel konularda yine söyleyecek çok sözü var. İngiltere Royal Shakespeare Company yönetmenlerinden Tim Supple'ın rejisiyle sahnelenmekte  olan komedi, yeni sezonun sürprizleri arasında.

06,11,12 Şubat saat 20.30 ,  07 Şubat saat 15.30’da  Müşfik Kenter Sahnesi’nde

LENA, LEYLA VE ÖTEKİLER
Yazan:  Zehra İpşiroğlu          
Yöneten:   Ayla Algan
                
Lena Ukrayna'daki hayatını arkasında bırakarak aşık olduğu adamın peşinden İstanbul'a gelir.   İstanbul'un  kenar semtlerinden birinde kocası ve iki çocuğuyla beraber, ailesinden ve alışkanlıklarından uzakta kendine yeni bir hayat kurmayı dener. Lena  müslüman olmuştur ve artık adı Leyla'dır. Ancak zorlu yaşam koşulları ve baskılar peşini bırakmaz. Lena ve Leyla arasında gidip gelirken bir kadın olarak kendini tanımlamaya çalıştığı güçlü bir kimlik çatışması yaşamaya başlar. Lena mıdır o, Leyla mı? Yoksa yeniden bir ben mi kurmalıdır kendine? Dramaturji alanında sayısız eser veren Zehra İpşiroğlu'nun duyarlılıkla kaleme aldığı oyun, gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazılmış.   
21 Şubat saat 15.30’da    Müşfik Kenter Sahnesi’nde

HİZMETÇİLER  
Yazan:  Jean GENET Çeviren:  Salah BİRSEL       
Yöneten:  Oğuz Utku GÜNEŞ

              
BBT; ezilen, toplum dışına itilen kişileri işleyen Fransız yazar Genet’nin modern klasikler arasında sayılan “Hizmetçiler” oyununu sahneye taşıyor. Sınıfsal ve varoluşsal bir bakış açısı içinde hanımlarına nefret ve arzuyla bağlı iki kız kardeşin karmaşık dünyası aktarılıyor.  

"İyilikte bir şey yok, güzel ve zengin olunca elbette iyi olur insan. Mesele adil olmakta. Ama bu adaletsizlikte hizmetçi ol da iyi ol bakalım.! İyiymiş gibi yapmak  için en fazla toz alırken  kendi kendine havalara girersin, bulaşık eldivenini yelpaze gibi kullanır, toz beziyle fiyakalı hareketler yaparsın. Basma önlükle sanki abiyeler içindeymiş gibi hallenirsin .Ya da olsa olsa hanımının odasında sahip olamayacağın giysilerle kendi kendine defile yaparsın.

18 Şubat saat 20.30’da       Müşfik Kenter Sahnesi’nde

 

BEN O İSTANBUL’U ÇOK SEVDİM  
Yazan ve Yöneten:  Özen YULA
İstanbul'un Kızıltoprak semtinde bir apartman... Muhasebeci Mine ile erkek kardeşi Ayhan'ın dairesinde sıradan ve bir o kadar da sıra dışı bir gece. Aniden garip bir konuk gelir elinde valiziyle. Mine Abla’sına hayranlık duyan Fide evinden kaçmıştır. Ayhan ise sevgilisiyle ilk yıldönümlerini kutlama telaşındadır. O sırada Fide'nin annesi Nesrin de evin kapısını çalıverir. Olaylar gitgide karışmaya başlar. Bir de kaybolan para vardır ortalıkta. Nesrin'in şiddet düşkünü kocası Sabit de evine gelmek üzeredir. Ama hayat kocaman sürprizlere gebedir bu apartman dairesinde. Arabesk şarkıların eşlik ettiği bu gecede her şey hem tuhaf hem de tanıdıktır. Kara komedi türündeki oyun; İstanbul'a ve hayata dair hayalleri, hayal kırıklıkları olanların hikâyesi.

19  Şubat saat  20.30’da      Müşfik Kenter Sahnesi’nde


TOM, DICK VE HARRY
Yazan Ray Cooney, Michael Cooney
Yöneten İlham Yazar
Ray Cooney’in, oğlu Michael Cooney ile birlikte yazdığı soluksuz?bir komedi. Yönetmen İlham Yazar’ın yaratıcı rejisi, E.B.B.S¸.T. oyuncularının dinamik yorumu ile görsel bir şölene dönüşen oyun, bir çocuk evlat edinmek için yasal onay almaya çalışan bir çiftin başına gelen talihsiz olaylar ekseninde gelişen oldukça hareketli bir durum komedisi. Mükemmel bir evlilikleri olan Tom ve Linda’nın tek üzüntüsü bir çocuklarının olmamasıdır. Çocuk evlat edinmeye karar veren çiftin aşmaları gereken tek engel, evlat edindirme kurumundan gelecek olan yetkiliye aile yaşantılarının kusursuz olduğunu gösterebilmektir. Bu durumun önündeki diğer büyük engel ise Tom’un ele avuca sığmayan ve başları beladan kurtulmayan kardeşleri Dick ve Harry’dir. Hikâye ilerledikçe arapsaçına dönen olaylar sahnede hiç durmayan bir hareketlilik sağlarken izleyenleri de gülme krizine sokuyor. 
Oyun ara dahil 125 dakikadır.

25,26,27   Şubat saat  20.30,  28 Şubat saat 15.30’da     Müşfik Kenter Sahnesi’nde


POF'LA PAF  (Müzikli Çocuk Oyunu, 4-10 Yaş)
Yazan: Ergun SAV        
Yöneten: Doğacan TAŞPINAR    
                         
İnsanlar genellikle iyidirler. Onları bazen birileri kötü yapar.Herkes birbirine iyilik yapsa kötüler olmaz. İyilik yapılan insan iyiliği unutmaz. Kötü de yaptığı kötülüklerin farkına varıp onlardan ders çıkarınca bir daha kötü olmamaya çalışır. İşte Pof ile Paf bunun için varlar; dünyaya iyilik getirmek için.Kötülere iyi olabilmenin kötü olmaktan daha kolay ve güzel olduğunu göstermek için. Pof'la Paf'ın hikayesi, Yaşlı Peri'nin dünyaya inemeyecek kadar yaşlanması ve artık yerine genç perilerin geçmesi gerektiği gün başlar. Artık Pof ve Paf dünyaya inip iyilere yardım etmeli, kötülere de iyi olmanın yolunu göstermelidirler.
İki perdelik müzikli oyunumuz, minik izleyicileri iyiliğin yolunda  güzel bir yolculuğa çıkarıyor.
07, 13, 20 ve 27 Şubat saat  11.00 ‘de Müşfik Kenter Sahnesi’nde


KÖŞE BUCAK İSTANBUL ( Müzikli Ç.O.  06-12 yaş)
Yazan : Özlem SARAÇ        
Yöneten:Yelda BASKIN
Fırıldak ailesi komşuları Mehmet Amca için çok kıymetli olan vazoyu bir kaza sonucu kırar. Vazonun kırılmasına çok üzülen Mehmet Amca, Fırıldak ailesini affedebileceğini ama bunun için bir şartı olduğunu söyler.  Bu şart, kırılan vazonun yenisini  birlikte arayıp bulmalarıdır. Fakat vazoyu bulmak o kadar da kolay değildir. Yine de ailemiz kolları sıvayıp İstanbul kazan kendileri kepçe vazoyu aramaya başlarlar. Ailemiz bu arayış sayesinde bir amaç uğruna birlikte geçirilen vaktin değerini, ailecek bir arada olmanın güzelliğini fark eder. Yaşadıkları şehir İstanbul ile bağlarını güçlendirirler. Kahramanlarımızın oyun boyunca başına gelenler, vazonun bulunup bulunamadığı ise oyuna kalsın.
 
"Köşe Bucak İstanbul" çocuk seyirciler ve ailelerinin oyun izleme keyfini birlikte yaşamaları hedefi ile 
06,14,21 ve 28 Şubat saat 11.00’de     Müşfik Kenter Sahnesi’nde


Bilet Fiyatları tam 10 TL, indirimli ve  çocuk oyunu 8 TL


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.