Festival Tümü

Ben Okri Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali'ne geliyor


Sizce Nasıl?

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden Man Booker ödüllü Ben Okri, 16 Şubat Salı akşamı, Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen...

Büyülü gerçeklik akımının önde gelen yazarı Ben Okri İstanbul’a geliyor. Annesinin 1. Nijerya iç savaşında yaşananlara dair anlattığı hikâyeler eserlerine ilham kaynağı olan Ben Okri’nin Türkiye’de Aç Yol ve Tehlikeli Aşk isimli romanları bulunuyor.

 

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden Man Booker ödüllü Ben Okri, 16 Şubat Salı akşamı, Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Öykü Festivali’nin açılış gecesinde Öykü Okumaları bölümünde, önemli Türk öykü yazarları ile beraber öykü severlerin karşısında olacak.

 

Eserleri 20’yi aşkın dile çevrilen Nijeryalı denemeci, şair, hikaye ve roman yazarı Nijeryalı Ben Okri, Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali’nde ilk kez Türkiye’deki kitapseverlerle buluşuyor. Okri, büyülü gerçeklik akımının önde gelen yazarları arasında yer alıyor. Türkiye’de yayınlanan ilk romanı “Aç Yol” dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden Man Booker Ödülü kazanarak büyük bir başarı gösterdi.

 

Annesinin Nijerya İç Savaşı’nda yaşadıkları kitaplarına ilham kaynağı oldu

Aç Yol Romanı, aynı zamanda Oxfordshire'lı bir İngiliz alternatif rock grubu olan Radiohead'in "Street Spirit (Fade Out)" adlı şarkısının sözlerine de ilham kaynağı oldu. Street Spirit (Fade Out)" şarkısı, avangart klibinin de etkisiyle grubun şöhretini Birleşik Krallık’ın dışına yaydı. Birçok edebiyat ödülünün sahibi olan Ben Okri, Nijerya iç savaşı hakkında annesinin sözlü aktarımlarından etkilendi ve savaş sonrası dönemin de kültürünü yazılarına yansıttı. Sosyal ve siyasi konularda makaleler yazdı. Daha sonra bu makalelere dayanarak kısa hikayeler kaleme aldı.

 

Ülkesini terk etmek zorunda kaldı

14 yaşındayken, üniversitenin fizik programına kabul edilmeyen Okri şiir yazmayı seçti. Okri, sosyal ve siyasi konularda makaleler yazmaya başladı, ama yayınlatacak bir yayınevi bulamadı. Başarıyı 18 yaşında yazdığı ilk romanı Çiçek ve Gölgeler ile kazandı. Daha sonra 1983 yılından 1986 yılına kadar şiir editörü olarak Batı Afrika dergisi hizmet vermeye başladı ve 1983 ile 1985 yılları arasında BBC World Service için düzenli bir katkı sağladı.

 

Sokaklarda yaşadı

Hükümete yönelik yaptığı eleştiriler nedeniyle adı ölüm listesine giren Okri, ülkesi Nijerya’dan ayrılmak zorunda kaldı. 1970'lerin sonlarına doğru, Okri, Essex Üniversitesi'nde karşılaştırmalı edebiyat okumak İngiltere'ye taşındı. Ama burs düştüğü için Okri bazen parklarda ve bazen arkadaşlarıyla birlikte yaşamaya başladı, bazen de evsiz kaldı. Ancak Okri bunları anlatırken bu dönemin yazarlık hayatında“çok çok önemli” olduğunu vurguluyor ve şöyle diyor: “Bu dönemde yazdım, yazdım ve bu durum yazmaya yoğunlaşmamı sağladı.”

 

Man Booker Ödülü (1991), Aga Khan Ödülü (1987), Britanya İmparatorluk Nişanı, Commonwealth Writers Prize for Africa, Crystal Award (Dünya Ekonomik Forumu) başta olmak üzere birçok ödüle layık görülen Okri, Royal Society of Literature üyesi olmasının yanı sıra English Centre of International PEN’de başkan yardımcılığı yapıyor. Londra’da yaşamayı sürdüren yazarın son öykü derlemesi Wild, Random House tarafından yayımlandı. Türkiye’de yayınlanan ilk romanı Aç Yol (The Famished Road) Nijeryalı yazar Ben Okri'nin 1991 yılında yayınlanan ve Man Booker Ödülü kazanan romanı. Türkiye’de Aç Yol dışında Tehlikeli Aşk isimli bir romanı daha mevcut.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.