Tiyatro Tümü

Beyaz Atlı Prens Düş evi oyuncularında.


Sizce Nasıl?

Doğadan yana, dişil bakış açısından yana bir söz söylüyor. Yaşadığımız şehrin en önemli geçim kaynağı olan “Tütün” ve “Tütün Fabrikası” üzerinden de önemli göndermeleri var.

DÜŞEVİNDEN MASAL GİBİ BİR OYUN

Düşevi Oyuncuları 2015-2016 sezonunda Kültür ve Turizm Bakanlığından profesyonel proje yardımı alarak hazırladığı, Berceste AKGÜN’ün yazdığı, Cem KAYNAR’ın yönettiği BEYAZ ATLI PRENS “Büyüklere Masallar” adlı özgün oyun denemesi ile Türkiye Prömiyeri yaptı. 


Bir AVM içerisindeki Çocuk Tiyatrosunun kapanmaması için eylem yapan iki kadın oyuncunun sahneye kendilerini kilitlemesi ile başlayan oyun seyirciye ; büyük bir oyunun içerisindeyiz, bunu engellemek bizim elimizde duygusunu veriyor.

 


Oyun ; Doğadan yana, dişil bakış açısından yana bir söz söylüyor. Yaşadığımız şehrin en önemli geçim kaynağı olan “Tütün” ve “Tütün Fabrikası” üzerinden de önemli göndermeleri var. Ayrıca çağdaş bakış açısı ve sanattan yana, tiyatrodan yana olan bir “Şehir” önermesi var.


Yazan Berceste AKGÜN Yöneten Cem KAYNAR Yönetmen Yardımcısı Kübra AKÇA Oyuncular Ferda KAYNAR – Berceste AKGÜN Dekor-Işık Tasarım Ersoy ÇELİKPAZU        Şarkı Söz / Beste Derya CESUR Kostüm Serap ACAR Efekt Uygar KARATAŞ

 


Afiş / Broşür Tasarım Evren ERTAN - Tuğba KAHRAMAN Fotoğraflar Serdar AYYILDIZ Kondüvit Mecit KÜRTDUR Çocuk Koro Eğitmeni Selen UYSAL 

 

 

Kısa Film Senaryo Murat Can KİBİROĞLU Kısa Film Konuk Oyuncu Cumhur KOCAOĞLU  Sesler Yağmur KAYNAR – Berceste AKGÜN

 

Düşevi Oyuncuları Genel Sanat Yönetmeni ve Karadeniz’e Kıyısı Olan Kent Tiyatroları Birliği Derneği Başkanı Cem KAYNAR yaptığı açıklamada “Samsun’da Cumhuriyet sonrası perdelerini kesintisiz en uzun süre açmış özel bir tiyatro olarak 1998 yılında seyircimize ilk kez merhaba dedik, 2006 yılından itibaren de özgün tiyatro eserleri ile karşılarına çıkıyoruz. 

 


İki yıldır ise farklı olarak Samsun’a ait hikayelerin anlatıldığı oyunlar oynuyoruz. Yeni bir tiyatro dili yaratma duygumuz devam ediyor. Sıkışmışlık ve sisteme güvenlik algısı üzerinden oyun naif ve masalsı bir dille eleştirilerini sıralıyor. 

 

Biz en önemli misyonumuzu, nefesimiz yettiğince yerine getirip yeni bir dil, yeni bir bakış açısı ve yeni bir biçem ile seyirciyi etkilemeyi düşünüyoruz.“ dedi .
                                                         
Cem KAYNAR
                                  
Düşevi Oyuncuları
                                                  
Genel Sanat Yönetmeni


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.