Tiyatro Tümü

Bilkent Tiyatrosu Bahar Döneminde de Hız Kesmiyor


Sizce Nasıl?

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü Başkanı Jason Hale’in yönettiği oyun Bilkent Tiyatro Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projesi olarak...

 

*Fransız Varoluşçu düşünür Jean-Paul Sartre'ın oyunu 28 Ocak’tan itibaren Şubat ayı boyunca Perşembe günleri sergileniyor.*

(25 Ocak 2016, Ankara) Varoluşçu felsefenin önde gelen isimlerinden JEAN PAUL SARTRE ‘ın tüm dünyada yankı uyandıran oyunu ‘Gizli Oturum’,  Bilkent Tiyatrosu’nda bahar döneminde de sahnelenmeye devam ediyor.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü Başkanı Jason Hale’in yönettiği oyun Bilkent Tiyatro Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projesi olarak, 28 Ocak 2015 tarihinden itibaren Şubat ayı boyunca Perşembe günleri saat 20.00’de sergileniyor.

 

Türkçe'ye Işık Noyan tarafından kazandırılan 1944 tarihli "Gizli Oturum", Fransız Varoluşçu düşünür Jean Paul Sartre'ın çok tartışılan "cehennem diğerleridir" sözünün oyunlaşmış hali olarak niteleniyor.  Bir odada bekletilen üç kayıp karakter, Garcin, İnez ve Estelle, cehennemin mantığını çözmeye uğraşır ancak tüm çabalarına karşın yazgıdan kaçış yoktur.

 

Oynandığı günden itibaren büyük yankı uyandıran oyun, eleştirmenler tarafından “Modern Tiyatro’da bir fenomen” olarak nitelenmişti.

 

Varoluşçuluğun temel taşlarını gözler önüne seren bu oyun uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir deneyim yaşamaya davet ediyor.  Oyunun yönetmeni Jason Hale, "Bir tiyatro öğrencisinin yetkin bir oyunculuk donanımına kavuşması için farklı dönem ve türde oyunlar oynaması çok önemli. Felsefe tarihinde etkin bir düşüncenin tiyatroya da incelikle aktarıldığı bu oyunun, gerek öğrenciler gerekse izleyiciler için özgün bir deneyim teşkil edeceğine inanıyorum," diyor.

Ecesu Sevindik, Hakan Coşar, İpek Erim,Kıvanç Değirmenci’nin rol aldığı, Jason Hale'in yönettiği oyunun yönetmen yardımcılığını Daniel Irizzary, ışık tasarımını Yılmaz Ertekin, dekor tasarımını Jason Hale, reji asistanlığını ise Melisa Su Taşkıran üstlendi.Özgün müziklerini Murat Ömür Tuncer'in bestelediği ve GoodfellasEnsemble'ın icra ettiği Gizli Oturum, 28 Ocak, 04, 11, 18 Şubat Çarşamba günleri saat 20.00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Salonu’nda izlenebilir.

 

*Ünlü tiyatro yazarı David Greig’in oyunu Dr. Korczak Örneği Bilkent Tiyatrosu’nda Şubat ayı boyunca Çarşamba günleri sergileniyor.

Çağımızın ses getiren tiyatro yazarlarından David Greig’in yazdığı “Dr. Korczak Örneği”, 22 Aralık 2015 tarihinde  Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluşmasının ardından bahar döneminde de Bilkent Tiyatrosu’nda sahnelenmeye devam ediyor.

 

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretm üyelerinden Zeynep Ekin Öner’in yönetmenliğini yaptığı oyun, Bilkent Tiyatro Bölümü üçüncü sınıf öğrencilerinin projesi olarak Şubat ayı boyunca her Çarşamba Bilkent Oda Tiyatrosu’nda sahneleniyor.

Şaziye Dağyapan tarafından Türkçe’ye çevirilen 2001 tarihli “Dr. Korczak Örneği”nde, çocuklara yönelik çalışmalarıyla tanınan, çocuk kitabı yazarı ve aynı zamanda pediatrist olan Dr. Janusz Korczak’ın, İkinci Dünya Savaşı’nda yetim çocukları Naziler’e karşı korumaya çalışıp, onları ideal bir dünya için eğitme çabası mercek altına alınmaktadır.

 

Emrullah Çakay, Alper Çankaya, Efe Çetinel, Faysal Can Dakni, Elif Kaman, Barkın Kenan, Gülçin Kültür Şahin, Pelin Şahin ve Berkay Şekerci’nin rol aldığı, Zeynep Ekin Öner’in yönetmen koltuğunda oturduğu oyunun reji yardımcılığını Gülçin Kültür Şahin, ışık tasarımını Yılmaz Ertekin, afiş tasarımını ise Mobileo Mobilei üstleniyor.

 

Dr. Korczak Örneği, 03, 10, 17 ve 24 Şubat Çarşamba günleri saat 20.00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Oda Tiyatrosu’nda izlenebilir.

 


Bilkent Tiyatrosu oyunlarının biletleri 15 TL'ye biletiva.com'da.

Her oyun sonunda Tunus Caddesi'ne servis bulunmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi İçin:
www.bilkenttiyatro.com
Tel: (312) 290 16 20
email: bilkenttiyatrosu@gmail.com


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.