Tiyatro Tümü

Bilkent Tiyatrosu’nda Gizli Oturum Mart Ayında İki Kez Daha İzleyiciyle Buluşuyor


Sizce Nasıl?

Varoluşçu felsefenin önde gelen isimlerinden JEAN PAUL SARTRE‘ın tüm dünyada yankı uyandıran oyunu ‘Gizli Oturum’, Bilkent Tiyatrosunda bahar döneminde de sahnelenmeye devam ediyor.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü Başkanı Jason Hale’in yönettiği oyun Bilkent Tiyatro Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projesi olarak, 03 Mart ve 10 Mart 2016 tarihlerinde saat 20.00’de sergileniyor.

Türkçe'ye Işık Noyan tarafından kazandırılan 1944 tarihli "Gizli Oturum", Fransız Varoluşçu düşünür Jean Paul Sartre'ın çok tartışılan "cehennem diğerleridir" sözünün oyunlaşmış hali olarak niteleniyor.  Bir odada bekletilen üç kayıp karakter, Garcin, İnez ve Estelle, cehennemin mantığını çözmeye uğraşır ancak tüm çabalarına karşın yazgıdan kaçış yoktur.

Oynandığı günden itibaren büyük yankı uyandıran oyun, eleştirmenler tarafından “Modern Tiyatro’da bir fenomen” olarak nitelenmişti. Varoluşçuluğun temel taşlarını gözler önüne seren bu oyun uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir deneyim yaşamaya davet ediyor.  Oyunun yönetmeni Jason Hale, "Bir tiyatro öğrencisinin yetkin bir oyunculuk donanımına kavuşması için farklı dönem ve türde oyunlar oynaması çok önemli. Felsefe tarihinde etkin bir düşüncenin tiyatroya da incelikle aktarıldığı bu oyunun, gerek öğrenciler gerekse izleyiciler için özgün bir deneyim teşkil edeceğine inanıyorum," diyor.

Ecesu Sevindik, Hakan Coşar, İpek Erim,Kıvanç Değirmenci’nin rol aldığı, Jason Hale'in yönettiği oyunun yönetmenyardımcılığını Daniel Irizzary, ışık tasarımını Yılmaz Ertekin, dekortasarımını Jason Hale, reji asistanlığını ise Melisa Su Taşkıran üstlendi.Özgün müziklerini Murat Ömür Tuncer'in bestelediği ve Goodfellas Ensemble'ın icra ettiği Gizli Oturum, 03 ve 10 Mart Perşembe günleri saat 20.00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Salonu’nda izlenebilir.

Bilkent Tiyatrosu oyunlarının biletleri 15 TL'ye biletiva.com'da.

Her oyun sonunda Tunus Caddesi'ne servis bulunmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi İçin:

www.bilkenttiyatro.com

Tel: (312) 290 16 20

email: bilkenttiyatrosu@gmail.com


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.