Sinema Tümü

David Lynch'in en önemli 5 filmi


Sizce Nasıl?

Anlaşılması zor filmlerin yönetmeni Lynch'in 5 önemli filmi...

Hayranlarına ‘Twin Peaks’ dizisi ile geri döneceği müjdesini veren Hollywood’un kült yönetmenlerinden David Lynch'in en önemli 5 filmini derledik.  İşte anlaşılması zor filmlerin yönetmeni Lynch'in 5 önemli filmi: 


1. The Elephant Man (Fil Adam)

Sürreel ve sarsıcı üslubuyla öne çıkan yönetmen David Lynch'in 1980 yapımı filmi. 1880'ler Londrası'nda geçen filmde, dünyaya doğuştan engelli ve büyük fiziki deformasyonla gelen Joseph Merrick'in öyküsü anlatılıyor.

 

 

2. Blue Velvet (Mavi Kadife)

Adını ‘Blue Velvet' şarkısından alan film, yönetmenin en tanınmış filmi olarak kabul ediliyor.  Yönetmenin kült filmler mertebesine erişmiş yapımlarından biri olan Blue Velvet, Lynch'e en iyi yönetmen dalında Oscar adaylığı da getirmişti.

 

 

3. Wild at Heart (Vahşi Duygular)

Suç ve gerilim filmi olan Wild at Heart'in başrolünde, ünlü aktör Nicolas Cage var. Bu filmle kariyerinin zirvesine ulaşan Lynch, Cannes Film Festivali'nde de Altın Palmiye Ödülü'nün sahibi oldu. Film, birbirine tutkuyla bağlı bir çift olan Lula ve Sailor'un yol macerasını anlatıyor. 

 

 

4. Lost Highway (Kayıp Otoban)

Lynch, seyirciyi zorlayacağının ve bilinçaltının derinliklerinde yolculuklara çıkaracağının sinayallerini verdiği bu filmde karısının geçmişinden habersiz olan ancak bu geçmişin pençesinden kurtulamayan Fred'in hikâyesini anlatıyor. Lost Highway için çoğu seyircinin ikinci ve üçüncü kez izleme gerekliliği hissettiği Lynch filmlerinin ilk örneği denebilir.

 

 

5. Mulholand Drive (Mullholand Çıkmazı)

ABD-Fransa ortak yapımı filmde Lynch tekrar sürreel ögelere ağırlık veriyor. Bu film sanat dünyasında kendisini kabul ettirmiş olan Lynch'e bir kez daha Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülü, en iyi yönetmen dalında da bir Oscar adaylığı getirdi.

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.