Tiyatro Tümü

Doğu Akdeniz’in Tek Kat Tiyatrosu


Sizce Nasıl?

Sanat sadece büyükşehirlerde olmadığının kanıtı

Tiyatro oyuncusu Nilüfer Akcan Tekin, Antakya’ da kurduğu Nar Drama ile bölgenin zengin mozaiğine bir de tiyatrodan bir parça eklemek için çalışıyor. Çocuklara, gençlere ve yetişkinlerle tiyatro, yaratıcı drama eğitimleri veren Tekin, Zehra İpşiroğlu’nun bir oyununu 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde sahneye koymaya hazırlanıyor. 

Sizi tanıyabilir miyiz? Oyunculuğa ve eğitmenliğe nasıl başladınız?

1977 İstanbul doğumluyum. Ortaokul yıllarımda,neredeyse hepimizi sarsan ergenlik bunalımı ileokul tiyatrosuna girdim. İyi ki girmişim.Kendimi ifade edebildiğim bir alan oldu tiyatro sahnesi. O dönemden beri sahneden hiç inmedim. Sahne tutkuma tutunarak Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde oyunculuk okudum. Profesyonelleşmeye başladığım bu alan, eğitmenliği de beraberinde getirdi.  Çocuklar, gençler ve tiyatro sınavlarına hazırlananlar olmak üzere üç alanda eğitmenliğimi geliştirme ve yetiştirme yöntemleri bulmaya çalıştım. Yaratıcı Drama eğitimi benim için muhteşem bir yöntemdi çünkü tiyatro tekniklerini kullanıyordu. Çağdaş Drama Derneği’nde yaratıcı drama yöntemine iyice yaklaştım ve keyifli ve verimli olacağına inandığım Karşı Gerçekçi Tiyatro Konulubirproje yazıyorum. Geçen zaman içinde, İzmir ve Ankara Devlet Tiyatrolarında ve çeşitli özel tiyatrolarda yaklaşık 20 yıl oyunculuk, özel kurum ve okullarda yaratıcı drama eğitmenliği yaptım. Şu anda ise Nar Drama olarak bu iki alandaki çalışmalarıma Antakya’da devam ediyorum.

Nar Drama’yı Antakya’da açmanızın özel bir nedeni var mı?

Yaklaşık iki yıl önce, ailemle Antakya’ya yerleşme kararı aldık. Nar Drama, yıllardır kafamda kurulum aşamasındaydı zaten. Antakya’ya yerleştikten sonra, iki yıl boyunca çevreyi gözlemledim ve neyi nasıl yapacağımı planladım. Bulunduğum çevreye kedimi ifade etmenin ve etkileşimde bulunmanın en iyi yolu yaratıcı drama benim için. Nar Drama, Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki belki de tek kat tiyatrosu olma özelliğine sahip. Çocuklar, gençler ve yetişkinlerle bildiklerimi paylaşıyorum aslında. Tiyatro, yaratıcı drama, konuşma eğitimi, özel kurum ve kuruluşlara farkındalık eğitimleri gibi...

İzmir, Ankara ve İstanbu’da oyunculuk ve eğitmenlik yaptıktan sonra Antakya’da olmak nasıl?

İlk olarak şunu söyleyebilirim ki, bir oyuncu ve eğitmen olarak benim içinfarklı bir kültürün içinde yer almak, bulunduğum yerde tiyatroya ve sanatabakan minik pencereler açmaya çalışmak oldukça kıymetli bir deneyim. Bu deneyimi yaşıyor olmaktan mutluluk duyduğumu söyleyebilirim.

Bir diğer konu, mesleki anlamda beslenmeye ihtiyaç duyduğum aslında. Bir doktor, tıp bilimindeki yenilikleri takip etmek için nasıl her yıl bir sürü kongreye katılıyor ise drama liderleri ve tiyatro sanatçıları içindenitelikli oyunlar izlemek, festivallere, atölye çalışmalarına ve kongrelere katılmak oldukça önemli. Oyun izlemek üzere sık sık İstanbul, Ankara ve İzmir’e yolculuk yapıyorum. Uluslararası tiyatro festivallerini ve yaratıcı drama kongrelerini kaçırmamaya, bu etkinliklere zaman ayırmaya çaba sarf ediyorum. Yakın tarihte İstanbul’da olacağım.Atta Festival kpsamında İsveç’ten Unga Klara’ nın yaklaşımını çocuklar ve gençlerle performans üreten sanatçılara aktaracak 3 günlük bir atölye çalışmasının içinde yer alacağım. 

Peki, Nar Drama’nın ve aslında bir anlamda da sizin hedefiniz ne? 

Amacım, 25 yıllık mesleki tecrübe ve bilgilerim ışığında bir tiyatro algısı oluşturmak. Geleciğin sanatçılarına yol açabilmek. Yolu buradan geçen kişilerin bir sanat ve tiyatro anlayışı ile hayatlarına devam edebilmelerini sağlayıp beğeni düzeyi yüksek, izlediği filmi, dinlediği müziği seçen bireyler olmalarını sağlamak. Önlerine çıkanı kabul etmek yerine beğeni çıtalarına değen ya da geçen sanat ürünlerini arayıp bulan bireyler olmalarını sağlamak. Günümüzde medyada ve sinemada ne kadar nitelikli işler yapılsa da bir o kadar da tersi mevcut. Çocukların ve gençlerin görsel, işitsel uyaranları onların kültür seviyelerini belirler. Bu yüzden yaratıcı dramanın sanatsal, nitelikli tiyatronun duygudaşlık kurduran uyaranlarını ekleyerek çevresinde olup biteni anlayan, kendini tanıyan ve iyi ifade eden sanat algısına sahip bireyler yetiştirmek hedefimiz.

Bir tiyatro grubunuz var mı?

Nar Drama henüz çok yeni. 2017 Mart ayında açıldı. Oluşturduğumuz bir tiyatro grubumuz henüz yok ancak Nar’ da gerçekleştirdiğimiz tiyatro atölyeleri sayesinde hem oynayacak arkadaşlara bir sahne bilinci kazandırmayı, hem oyunculuk hakkında bildiklerimizi aktarmayı amaçlıyoruz.  Hem de bakış açılarımızın zamanla birbirine yaklaşabileceği bir zemini hazırlıyoruz. Sahneye çıkma cesareti olan kişiye oyuncu demeyen, cesaretini bilgi ve deneyimle harmanlamış kişilerle yol almayı istiyoruz. Nar olarak tiyatro yapacaksak, nitelikli tiyatro yapmak önceliğimiz. Özellikle kurmaya niyet ettiğimiz çocuk tiyatromuz; tiyatro eğitiminden geçmiş oyuncuların, pedagojik yaklaşımla yazılmış bir metin ve görsel zekâyı kullanmaya teşvik eden sahne plastiğinin seyirci karşısına çıkması olacak.  Sabırlıyız. 

Artık oyunculuk yapmayacak mısınız peki? Sadece eğitmenlik mi?

Yo hayır, olur mu? Bir süre uzak kaldım sahneden ancak bir oyunun prova aşamasındayız. Zehra İpşiroğlu’nun tek kişilik bir kadın oyununu 27 Mart 2018’e yetiştirmek umudundayız. Prova sürecimiz ile ilgili ayrıntılar, oyunun prömiyer tarihi ve katılacağı festivaller dahil, Nar’ da yaptığımız tüm çalışmalar  NarDrama instagram, NarDrama facebook ve www.nardrama.com adreslerinden takip edilebilir. 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

İlginizi çekebilir