Tiyatro Tümü

Don Kişot tamamlanışının 400.yılında tiyatro sahnesinde.


Sizce Nasıl?

Cervantes'in ilk cildini 1605, ikinci cildini ise 1615 yılında yazdığı Don Kişot pek çok incelemeci tarafından roman türünün ilk örneği

Don Kişot tamamlanışının 400.yılında tiyatro sahnesinde hayat buluyor


Cervantes'in ilk cildini 1605, ikinci cildini ise 1615 yılında yazdığı Don Kişot pek çok incelemeci tarafından roman türünün ilk örneği kabul edilmektedir. 


Dostoyevski'nin 'dünyadaki en engin, en güçlü yapıt' olarak ifade ettiği eser tamamlanışının 400.yılında İzmir'de tiyatro sahnesinde hayat buluyor. Tiyatro Terminal tarafından iki ciltlik eserden uyarlanan Don Kişot'un Görülmedik Serüveni 21 ve 27 Aralık'ta seyirci karşısında olacak.

 


Dilimize ilk olarak Fransızcadan çevirisi yapıldığı için Don Kişot olarak tanınan kahramanın İspanyolca orijinal adı Don Quijote(Kihote)'dir. 1996 yılında İspanyolca aslından ilk çeviriyi yapan Roza Hakmen Don Quijote kullanımını tercih etmiştir.


Bu eşsiz eserin yazarı Cervantes'in mezarı ölümünden yaklaşık 400 yıl sonra 2015 yılı Mart ayında Madrid'deki Trinitarian Manastırı'nda gün ışığına çıkarılmıştır. Cervantes 1570’te Haçlı Donanması’na katıldıktan bir yıl sonra Osmanlı Devleti’ne karşı İnebahtı Deniz Savaşı’nda savaşmış, sol eli kullanılmayacak şekilde yaralanmıştır. 1575 yılında donanmadan ayrılıp ülkesine dönerken Fransa açıklarında Türkler tarafından esir alan Cervantes'in bu sürede Kılıç Ali Paşa Camiisinin inşaatında çalıştığı sanılmaktadır.


Hem klasik dönemde hem de çağdaş edebiyatta derin izler bırakmış olan, 400 yıllık ama ölümsüz Don Kişot karakterini bir de tiyatro sahnesinde izlemek isterseniz Don Kişot'un Görülmedik Serüveni 21 ve 27 Aralık'ta Fuar, İzmir Sanat Merkezi'nde...


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.