Müzik Tümü

Doun Doun Batı Afrika Dans Ritmleri


Sizce Nasıl?

Dünyanın başlıca büyük şehirlerinde son zamanlarda yepyeni bir akım dikkat çekiyor.


DOUN DOUN’UN BATI AFRİKA DANS VE RİTMLERİ İLE DOĞA VE TOPRAĞA GERİ DÖNÜŞ

Dünyanın başlıca büyük şehirlerinde son zamanlarda yepyeni bir akım dikkat çekiyor. Özellikle, şehir hayatının stresli ve yoğun temposundan biraz olsun uzaklaşmak isteyenler Afrika’nın o büyüleyici ritim ve danslarıyla bir yandan eğlenirken bir yandan da bu kadim Batı Afrika kültürün aracılığıyla doğaya ve toprağa geri dönüşü yaşıyorlar. Kültürler arası zenginliği arttırmak, desteklemek ve tanıtmak üzere İstanbul’da kurulan,  adını bir Ginea perüsyon aletinden alan Doun Doun,  9 kişilik profesyonel bir ekip tarafından hazırlanan, Afrika dans ve ritimlerinden oluşan özel bir program ile tüm İstanbulluları bu dönüşe çağırıyor.

 


Gösteri ve atölye çalışmalarına 2011 yılında başlayan grup, 2015 yılında Perküsyon eğitmeni Engin Bülbül ve Batı Afrika dansları eğitmeni eşi Claudia Bülbül tarafından kuruldu. Tümü alanlarında profesyonel dans ve perküsyon sanatçıları her Cumartesi sabah 10:30 – 12:30 saatleri arasında Dancentrum’ da meraklılarıyla buluşuyor.

 

Her biri ülkelerindeki dans ve müzik okullarından mezun olan profesyonel yaşamlarında donanımlarını sergileyen dans sanatçıları; Zita Dipont Lopez(Senegal), Sara Mbaye(Senegal), Agnes Tendeng(Senegal), Kadiza Kamara(Ginea) eşliğindeki dersler büyük ilgi görürken, Afrika’nın ritim enstrümanları olan;  Djembe, Doundoun, Kora ve Sabar ile derslerde yer alan Saliou Sene,  Kandioura Diabate(Ginea)  Aliou Diallo(Mali) aracılığıyla da Afrika’nın egzotik ezgileriyle gösterilerine ayrı bir keyif katılıyor.  

  

Afrika Dansı, ayak parmaklarından boyuna kadar vücudun tüm eklemlerini ve kaslarını çalıştırarak insan vücuduna ayrıca bir esneklik ve sıkılık kazandırıyor. Kişilerin kilolarına bakılmaksızın vücudu olması gerektiği orana getirerek daha güzel ve daha dik bir duruş kazanmasını sağlıyor.


Afrika dansı doğal hareketleriyle eğlenceli bir şekilde kondüsyon, fiziksel güç, koordinasyon, denge ve ritim duygusunu çalıştırırken böylece nabzı yükseltip, hızlı temposuyla vücudu güçlendirir. Bu danstaki ifadeler; güçlü, yumuşak, erkeksi, kadınsı, yoğun, neşeli ve eğlencelidir. Canlılık, enerji ve daha sağlıklı bir yaşam sağlamak için iyi bir kaynaktır.

 

Facebook:@DounDoooun  İnstagram:Doundoooun 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.