Sinema Tümü

Dövüş Sahneleri Kahramanı


Sizce Nasıl?

Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşener, Kerem Bursin, Tolga Karel, Cemal Hünal, Hande Subaşı gibi birçok ünlü oyuncuya sahne dövüşü eğitimleri veren...


DİZİ VE FİLMLERDEKİ DÖVÜŞ SAHNELERİNİN GİZLİ KAHRAMANI İLKER CAN KARAGÜLLE…

 

ENGİN ALTAN DÜZYATAN ÇABUK ÖĞRENİYOR VE UYGULUYOR

 

Aksiyon filmlerinde ve tarihi savaş filmlerindeki başarılı dövüş sahnelerinin sırrını hiç merak ettiniz mi?

Diriliş “Ertuğrul”, Tersine Dünya, Ali Kundilli, Güneşi Beklerken, Fatih, Malazgirt, Sakarya Fırat, Hare, Osmanlı’da Derin Devlet, Bir Zamanlar Osmanlı gibi yeni nesil Türk yapımlarındaki özellikle tarihi savaş sanatı içeren sahnelerin dünya çapındaki kaliteye çok kısa bir süre nasıl eriştiğini MEDYAMOLA olarak sizler için araştırdık.

 

NİHAN İNAL

 

Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşener, Kerem Bursin, Tolga Karel, Cemal Hünal, Hande Subaşı gibi birçok ünlü oyuncuya sahne dövüşü eğitimleri veren ve bu oyuncuların yer aldıkları aksiyon sahnelerinin koreografilerini tasarlayarak hayata geçiren İlker Can Karagülle oyuncu adayları ve oyuncular ve yapımcılar için birçok önemli bilgiyi bizlerle paylaşıyor.

 

Diriliş “Ertuğrul” Dizisi Dövüş Sahnelerinin Dünya Çapındaki Başarısının Sırrı Sahne dövüşü nedir?

İlker Can Karagülle: Sahne dövüşü, tiyatro oyunlarında ve yapımlarda oyuncular arasında fiziksel bir dövüşün gerçekleştiği yanılsamasını seyircilere sunan özel tekniklerden oluşur.

Yanılsama dediniz, gerçek bir dövüşten farkı nedir?

Yapımcılık Türkiye’de belirli bir profesyonelliğe ulaşmadan önce, bir projede aksiyon sahnesi planlandığında, dövüş eğitmenleri veya yardımcı oyuncu olarak dövüş eğitimli sporcular aranmaya başlanıyordu. Sahne dövüşü koreografisi ve sahne dövüşü oyunculuğu ise temellerini birçok farklı disiplinden alır ve bunları birleştirerek izlenmesi keyifli bir şölen veya bir başka deyim ile sinematografi haline getirir.

Gerçek dövüş sisteminde sert, hızlı ve okunamayan hareketler vardır. Oysa sahne dövüşünde hareketler sinema diline uygun bir hale getirilir. Gerçek dövüşte temas vardır. Sahne dövüşünde ise temas olmadan, bunları gizleyerek, gerçekçi gösteren mesafe ve beden dili ile ilgili özel tekniklerin çekim teknikleriyle birleştirilmesidir.

Başarılı dövüş sahnelerinin sırrı nedir?

Başarılı aksiyon sahnelerinin çekilebilmesi için senaryoya en uygun dövüş koreografilerin tasarlanması yeterli değildir. Koreografilerde yer alacak oyuncuların dövüşüyormuş gibi yapmanın ve bunu gerçek bir dövüşten çok daha gerçekçi, etkileyici ve şiirsel bir şekilde gerçekleştirmenin fiziksel ve stratejik eğitimini almalarını gerektirir.


Türkiye’deki en ünlü oyuncular ve yapımcılar, eğitim ve koreografi ihtiyaçları için sizinle çalışıyorlar. Ülkemizde yeni diyebileceğimiz bu çalışmalar ilk olarak nasıl şekillendi ve nasıl devam etti?

Türkiye’nin ilk Tarihi Savaş Sanatları topluluğu Kuzgun Akademi’nin bir parçası olan Kuzgun Aksiyon Dizayn’ı, savaş dövüşü ve aksiyon sahnelerinin ülkemizde de dünya standartlarında hatta üzerinde gerçekleştirilebilmesini sağlamak amacıyla kurduk. 2007 yılından beri birçok yapıma ve sayısız oyuncuya destek verdik ve her gün daha da büyüyen eğitimci ve oyuncu topluluğumuzla destek vermeye devam ediyoruz. Hollywood ve Avrupa sinemasında kullanılan yöntem ve tekniklerin, Richard Ryan, Anthony De Longis ve Tim Weske gibi aksiyon ve dublör koordinatörlerinin yönetmenlerle omuz omuza çalıştığı çoklu disiplinleri temel olarak alarak üzerine kendi tecrübemizi ve bakış açımızı ekledik. Koreografi, profesyonel dublörlük, oyunculara yönelik reaksiyon ve sahne dövüşü eğitimlerini bir bütün olarak ele aldığımız ve hergün daha da gelişen modelimizle, çalıştığımız her projede bu yaklaşımlarımızla fark yaratarak ilerledik.


Birçok ünlü oyuncuya özel sahne dövüşü eğitimi verdiniz. Hangi projelerde hangi oyuncular ile çalıştınız, sizce bu alanda yetenekli ve öne çıkan kişiler kimler?

Bugüne kadar, ‘Bir Zamanlar Osmanlı’, ‘Osmanlı'da Derin Devlet’, ‘Fatih’, ‘Güneşi Beklerken’, ‘Sakarya Fırat’, ‘Diriliş Ertuğrul’ gibi projelerin koreografilerini tasarlayarak, oyuncu eğitimlerini verdim. Bu projelerde Aslı Tandoğan, Kerem Bursin, Hande Subaşı, Tolga Karel, Dağhan Külegeç, Serdar Gökhan, Devrim Saltoğlu, Serdar Deniz, Barış Alpaykut, Ozan Osmanpaşalıoğlu, Ahmet Uğurlu, gibi isimlerle çalıştım. Engin Altan Düzyatan, yetenekli, çabuk öğreniyor ve hemen uyguluyor. Kaan Taşaner en farklı oyuncularımdan provalarını sıkılarak yapan ama sahnede birçoğunu geride bırakan bir performansa sahip. Çalışmaktan en keyif aldığım oyuncum. Mehmet Ünal ve Hasan Yalnızoğlu aksiyon alanında geleceği parlak isimler.

Kuzgun Aksiyon Dizayn yapımlarda koreografi ve sahne dövüşü eğitimi konularında uzmanlaşmış bir kurum, peki Kuzgun Akademi nedir?

Kılıç kullanımı küçük yaşlarda hepimizin ilgisini çekmeye başlar maalesef ülkemizde bu alanda yaygın bir profesyonel spor dalı ve eğitim imkanı olmadığı için zamanla bu eğlenceli ilgi alanımız yerini farklı alanlara bırakır. Benim de küçük yaşlardan beri tutkum olan bu dalı, farklı kişisel savunma disiplinleriyle yaptığım yıllarca süren pratik çalışmalar ve teorik araştırmaların harmanlanmasıyla Avrupa'da yükselen, gerçek tarihten alıntılarla yeniden yapılanan HEMA (Historical European Martial Arts) topluluklarının tecrübeleri ile 2006 yılında Kuzgun Akademi Tarihi Savaş Sanatları Araştırma ve Geliştirme Topluluğu’nu kurdum. Kuzgun Akademi, ülkemizde tarihi savaş sanatlarıyla ilgili olan kişilerin bir çatı altında toplanarak bu ilgiyi geliştirebilmelerine destek olmak, etkinlik ve faaliyetler programlayarak ülkemizde de bu alanın gelişmesini sağlamak amacıyla kuruldu.


Kuzgun Akademi nasıl bir yer, ne tarz eğitimler veriliyor?

Kuzgun Akademi, ateşli silahlar öncesi dönemlere meraklı, tarihe, kılıç kullanmaya ve kişisel savunma sporlarına ilgisi olan herkesin dahil olabileceği, her gün daha da büyüyen eğlenceli ve profesyonel bir topluluk. Sportif olarak en kısa sürede bedeninizi en çok çalıştırabileceğiniz ve bir yandan da ekip ruhu, hızlı karar verme, koordinasyon ve tarihi felsefesi ile kişisel gelişime en çok destek veren spor dallarından biri.

Kuzgun Aksiyon Dizayn eğitimleri ise özellikle oyunculuklarını bir üst seviyeye taşımak isteyen oyuncuların ve oyuncu adaylarının, aksiyon dizilerinde rol almak isteyen kişilerin kesinlikle profesyonel hayatlarına eklenmesi gereken bir tecrübe.

Sadece oyunculuk ve tarihi savaş sanat eğitimleri ile sınırlı kalmayan Kuzgun Akademi, ortaçağ sevdalıları için bulunmaz bir ortam. Tarihi bir ortaçağ hanı şeklinde dekore edilmiş büyülü atmosfere sahip mekanı ve burada yaşadıkları ortak deneyimleri topluluk üyelerinin hayatlarında özel bir yer tutuyor. Burada dünya çapında profesyonel olarak hep beraber keyifle yaptığımız işleri; kılıç kullanma sanatı atölyesi, sahne koreografisi atölyesi, zırh, kostüm ve aksesuarlar üretim atölyesi, tarihi okçuluk atölyesi eğitimleri olarak listeleyebiliriz.


Kuzgun Akademi’den kimler eğitim alabilir?

Oyuncular ve oyuncu adaylarının yanı sıra, özellikle beyaz yakalı profesyonellerden gelen özel eğitim taleplerimiz oldukça artmaya başladı. Ekip çalışması, hızlı karar verme yeteneği ve bu işin içerdiği stratejik bakış gücünü keşfeden üst düzey yöneticilerden talepler alıyoruz. Bu eğitimleri onlarla beraber iş hayatında başarılı olmayı sağlayan taktiksel gelişim eğitimleri ile harmanladığımız özel çalışmalarımız var. Yeni gelecek aksiyon dizileri için kast ajansları ile özel eğitim paketleri oluşturuyoruz, aksiyona olan talep artıkça, oyuncular için diksiyon, mimik, beden dili kullanımları kadar aksiyon sahnelerine ait sahne dövüşü ön eğitimleri kariyerleri için yeni ufuklar açıyor. Bu avantajlara sahip olmak ise onlar için oldukça kolay sadece Kuzgun Akademi ile iletişime geçmeleri yeterli.

Koreografileri üzerine çalıştığımız yapımların, eğitim verdiğimiz oyuncularımızın bizden övgüyle bahsetmesi ve seyircilerin yapımlarımız hakkındaki olumlu yorumları bizim için en büyük gurur kaynağı.


Başrol oyuncuları gibi figürasyonun da bu eğitimi alması önemli mi?

Ana karakterlerin temel beden koordinasyonu, reaksiyon ve yazılan koreografiyi çalışmaları tek başına yeterli değildir. Yardımcı oyuncular yani performans aktörleri bu iş için yetişmiş özel oyunculardır. Bir projede ana karakteri istediğiniz kadar iyi yetiştirin, karşısına amatörler, dövüşçüler veya figüranlar koyduğunuzda istenilen sonucu asla elde edemezsiniz. Profesyonel performans aktörleri, sahnenin ortaya çıkmasını sağlayan niteliklere sahiptir. Mesafeleri oyuncuyu koruyacak şekilde oyun anında algılar, reaksiyonları doğru zamanlarda etkili bir şekilde verir ve hataları telafi edebilirler. Bu da setlere hızlı bir giriş yapmak isteyen genç yetenekler için çok büyük bir fırsat oluyor. Aksiyon kabiliyetleri ile kendilerini setlerde gösteren oyuncu adayları sonraki üst seviye rollerine daha hızlı ulaşabiliyorlar. Özellikle dünya sineması ve dizi içeriklerinin her gün daha çok aksiyon sahnesi içermesi ve bu sahnelerin artık sadece bu işin profesyonelleri tarafından yerine getirilmesi gerekliliği, bu eğitimlere sahip sayılı kişiyi aranılan oyuncular haline getiriyor. Bu alanda emin adımla ilerlemek isteyen oyuncuları Kuzgun Akademi’ye her zaman bekliyoruz.

Oyuncuların keyifli bir şekilde formda kalmalarını sağlıyor

Sahne Dövüşünde ve aksiyon alanında hangi ülkeler daha başarılı?

Yüceltmek istemiyorum ama şu an Hollywood yine en tepe noktada. Alman yapımları aksiyon konusunda çok iyiler. Ridley Scott dönem projelerinde ilk ismim. Onu da yine başarıya taşıyan şey, doğru seçimler yapabiliyor olması ve sahne dövüşü konusunda oyuncuların aldığı eğitimlere verdiği önem. Aksiyon sahnesinde koltuğunu bir aksiyon yönetmeniyle paylaşabiliyor olması profesyonelliğinin ve kendisinden çok projenin başarısını düşündüğünün en büyük göstergesi. Türkiye ise bu yola yeni girdi, film ve dizi aktörleri arasında sahne dövüşü eğitimi almış oyuncuların sayısı hızla artıyor. Bu disiplinleri proje öncesinde almaya başlayan oyuncular ise prodüksiyonların gelişiminde zaman ve maliyet konusunda çok büyük avantaj sağlıyorlar. Seçmelerde ön plana çıkıyorlar. Bir diğer avantajı ise sahne dövüşü eğitimleri kendi başına fiziksel gelişimi de destekleyen eğlenceli bir spor olduğu için oyuncuların keyifli bir şekilde formda kalmalarını sağlıyor. Ülkemizde bu alanda yapılan yapımlar ise gün geçtikçe daha çok ön plana çıkıyor ve uluslararası değerleri daha yüksek oluyor.

Bu alanda gelişimini tamamlamak isteyen oyuncular ve oyuncu adayları ile tanışmak ise bizleri çok mutlu ediyor. Daha detaylı bilgi için www.kuzgunakademi.com web sitemizi inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirler.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.