Tiyatro Tümü

Dünya Tiyatro Gününe Yaraşır Bir Karşılama


Sizce Nasıl?

Sarıyer Belediyesi 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününü “7. Sarıyer Tiyatroda” Festivalinde yeni bir tiyatro salonu açarak karşıladı.

İktidarın Atatürk Kültür Merkezini (AKM) yerle yeksan ettiği bu günlerde İstanbul’da Boğaz içinde 635 koltuk kapasiteli salonu, 10 metre derinliğe sahip 260 m2 sahnesi, 300 m2 fuaye alanı,2 adet 150 şer m2 prova alanı, 310 m2 açık alan, 6 adet tek kişilik-2 adet büyük kulisle donatılmış BOĞAZİÇİ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ   (BKSM) 25 Mart 2018 günü ünlü tiyatro ustası Bertholt BRECHT’ten  Zeliha BERKSOY’un yönetip oynadığı “İnsan Neyle Yaşar?”  adlı müzikal gösterisi ile açıldı. 

Brecht’in yaşama dair ve savaşa karşı, insanların umutları adına yazılmış şiirlerinden derlenmiş bu müzikalde, müziklerini Kurt Weill’in yaptığı ünlü üç kuruşluk operadan şarkıların da bulunduğu, görselliği ve ışık tasarımı farklı yapılmış tek kişilik bir performansı, dünyada ve ülkemizde yaşanan toplumsal olayları, savaşa karşı verilen mücadeleyi ve haksızlıkları anlatan bir karşı duruş sergilemekte.

Brecht, adalet meselesini gündeme getiriyor, ‘Halkın Ekmeğidir Adalet’ diye uzun bir şiirinde. Sonra ekmeğinden olmamak için giderek insanların ne kadar yozlaştıkları, yanlışı savunmak zorunda kaldıkları, sonunda yanlışın bir numaralı savunucusu oldukları ve fakat onun sonunda gene de o savundukları taraf tarafından bir köşeye atıldıkları anlatılıyor. Bunlar bizim yaşadığımız şeyler yıllar içinde. Ayrıca İyilik meselesi, iyisiniz neye göre iyisiniz? Nasıl iyisiniz? Kime hizmet ediyorsunuz? Dostunuz ne? Kimlerle dostsunuz? Kimlerin çıkarına hareket ediyorsunuz? gibi sorgulamalar var. Oyun başlangıcı “Yaşamak Karanlık Bir Çağda” diye başlıyor. Dolayısıyla bugünü yaşamak denilebilir karanlık bir çağda...

Sarıyer’de seyircinin “açlık, yoksulluk, sefalet ve yolsuzluk ile adaletsizliğe ve barışa susamış”lığını çılgın alkışları ile duyurduğu etkinlik BKSM nin açılış gecesinin ilk oyunu olma özelliğini de taşıyor. 


 “ #Tiyatro Yalan Sözlemez” başlığı ile oluşturulan 7.Tiyatroda Festivali, 31 oyunu 3 sahnede 40 gün -40 gece sürecek festivale  ayrıca bir kortej yürüyüşü ile tüm halk ücretsiz oyunları seyretmeye davet edildi. 


  Haber: Dündar İncesu


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

İlginizi çekebilir