Sergi Tümü

Dünyanın En Pahalı Türk Sanat Eseri'nin Fiyatı!


Sizce Nasıl?

sizce hangi eser? birlikte bakalım!

İstanbul Hanımefendisi / Osman Hamdi Bey

 

Türk imzalı tablolar arasında en pahalı olarak gösterilen ve Oryantalizm'in en büyük örnekleri olarak kabul edilen 'İstanbul Hanımefendisi' adlı tablo yine Osman Hamdi Bey'e ait... 

 

ve değeri tam olarak 8 milyon tl.  Resimdeki kadının kim olduğu bilinmezken, Osmanlı hanedanından biri olduğu ve eserde bazı Fransız kültüründen esinlemelerin olduğu tahmin ediliyor. Resmin bir diğer özelliği ise ilk denemelerden olmasına rağmen bu kadar başarılı olmasıydı.

 

 

Osman Hamdi Bey 

1842 yılında İstanbul'da doğdu. 1860'da hukuk öğrenimi için Paris'e gitti. Hukuk öğreniminin yanı sıra o dönemim ünlü ressamlarının atölyelerinde çıraklık yaparak iyi de bir resim eğitimi aldı.

1869 yılında Bağdat Yabancı İşler Müdürlüğü''ne atandı. 1871'de İstanbul'a geri dönünce sarayda çalıştı. 1881'de Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi)'a atandı. Bu görevi ile Türk müzeciliğinin parlak dönemleri başladı. 1883 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi'ni ve İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni kurdu ve müdürlüklerini üstlendi. 1884'te o güne kadar hiç gündeme gelmemiş olan ve çokça kayıp verilmiş olunan bir zaafı, antik eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasaklayan Asr-ı Atîka Nizamnâmesini çıkarttırark yürürlüğe soktu.

Osman Hamdi Bey, Nemrut Dağı, Lagina ve Sayda'da arkeolojik kazılar gerçekleştirdi. Sayda'da yaptığı kazılarda bulduğu, arkeoloji dünyasının başyapıtlarından sayılan, aralarında İskender Lahiti'nin de bulunduğu bir takım antik eserler çıkardı. Burada bulunan eserler bugün Osman Hamdi Bey'in bulmuş olduğu birçok eser gibi, kendisinin temellerini attırdığı İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.


Bazı Önemli Eserleri

Kahve Ocağı (1879) 
Haremden (1880) 
İki Müzisyen Kız (1880) 
Kuran okuyan Kız (1880) 
Çarşaflanan Kadınlar (1880) 
Vazo Yerleştiren Kız (1881) 
Gebze’den Manzara (1881) 
Çekik Gözlü Kız-Tevfika (1882) 
Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız I 
Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız II (1890) 
Feraceli Kadınlar (1904) 
Pembe Başlıklı Kız (1904) 
Kaplumbağa Terbiyecisi (1906) 
Mimozalı Kadın (1906) 
Şehzade Türbesinde Derviş (1908) 
Silah Taciri (1908) 
Beyaz Entarili Kız (1908) 
Sarı Kurdeleli Kız (1909) 
Kaplumbağa terbiyecisi 
Leylak Toplayan Kız

 

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.