Sinema Tümü

En İyi 10 Tom Hanks Filmi!


Sizce Nasıl?

Sizin için ünlü oyuncunun en iyi 10 filmini sıraladık!

Yeşil Yol

Paul Edgecomb'un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli korkutucu görünümlü bir adamla tanışır. Ancak Coffey'in bu ürkütücü görünümünün altında oldukça saf bir ruh yatmaktadır. 
Tom Hanks Yeşil Yol filmindeki Paul Edgecomb rolünde hem otoriter bir hapishane görevlisini hem de altın kalpli babacan bir adamı harmanlayarak seyirciye yansıtıyor. Kült filmler arasında yerini almış olan yapım filmin aldığı ödüllerle de bunu kanıtlıyor.

 

 

Forrest Gump

Düşük I.Q. sahibi Forrest Gump Jenny ile tanışır ve aşık olur. Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur.

Tom Hanks bu filmde altından kalkılması zor bir rolü layığıyla beyazperdeye yansıtarak En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'ı kucaklamıştı. Eleştirmenlerin övgüyle karşıladığı yapım aynı zamanda Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film arasında gösteriliyor.  

 

 

Er Ryan'ı Kurtarmak

Dört çocuk annesi bir annenin İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir.Başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır. Normandiya çıkarmasının yapıldığı gün, sekiz kişilik bir asker birliği farklı bir göreve, Ryan’ı kurtarma görevine atanır. Ancak yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen bu birim, can pazarının yaşandığı bu zorlu ortamda hakikatli bir yaşam mücadelesine atılacak; tek bir adamı kurtarmak için sekiz kişinin hayatının tehlikeye atılmasının meşruluğunu sorgulayacaktır.

Er Ryan’ı Kurtarmak ünlü oyuncunun belki de en şiddet içeren ve en dramatik yapımlarından biri. Zorlu sahnelerde oyunculuğunu konuşturan Hank bu filminde de harikalar yaratıyor ve performansıyla Oscar adaylığı kazanıyor.

 

 

Sıkıysa Yakala

FBI ajanları hiç şüphe yok ki kendilerine çok fazla güvenen bir emniyet biriminin elemanlarıdır; ancak bu kez karşılarındaki, onlar için bile pek de kolay bir lokma olmayacaktır. Henüz yirmili yaşlarında, çocuk yaşta bir adam onlarca ülke gezerek, bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı mesleklerine bürünerek FBI'ı peşinden koşturmaktadır. Bu kedi-fare oyununa son vermeye karar veren FBI ajanı Carl Hanratty olacaktır.

Sıkıysa Yakala Hanks'in dram-komedi yapımları arasında özel bir yere sahip. Müzmin Oscar adayı Leonardo DiCaprio ile başrolü paylaşan Tom Hanks'in her filminde yansıttığı babacan imaj bu filmde de mevcut.

 

 

Yeni Hayat

FedEx'te sistem analist uzmanı olan Chuck Noland Noel gecesi sırasında aldığı bir telefonda bir işi çözümlemek için Malezya'ya gitmesi gerektiğini öğrenir. Yola çıkan pilot Güney Pasifik'te uçtuğu sırada uçak bilinmeyen bir sebeple düşer. Bilincini kaybeden Noland uyandığında kendini ıssız bir adada tek başına bulur. Modern dünyanın nimetleriyle yaşamını sürdürmüş olan çaresiz adam bu adada ne kadar ayakta kalabilecektir?

Yönetmenliğini Robert Zemeckis'in üstlendiği dramatik yapım Yeni Hayat, modern bir Robinson Crusoe hikayesi olarak dikkat çekiyor. Issız bir adada yapayalnız kalan Tom Hanks, acıyı ve yalnızlığı iç burkan bir şekilde seyircilere yansıtarak bu filmle de beşinci Oscar adaylığı kazanmıştı.

 

 

Terminal

Krakozhia isimli bir ülkenin vatandaşı olan Viktor Navorski, JFK hava limanına giriş yaptığı an pasaportunun geçersiz olması nedeniyle Amerika'ya girme hakkını kaybeder. Ancak ülkesi Krakozhia'da sivil savaş çıkmıştır ve ABD artık ülkesini resmi olarak tanımamaktadır. Bu nedenle ABD karasularına giremeyen adam, aynı sebepten ötürü kendi ülkesine de dönememektedir. Pasaport ve kimliği geçersiz olan Viktor'un yapabileceği tek şey dilini bile bilmediği bu ülkenin havaalanında yaşamayı öğrenmek olacaktır. 

Tom Hanks'in ilginç konusuyla dikkat çeken Steven Spielberg imzalı filmdeki performansı filmin üzerinden 11 yıl geçmiş olsa da etkileyiciliğini koruyor. "Gitsem mi kalsam mı?" alt başlığı ile seyircinin merakını kamçılayan yapım, aktarmalı saatlerde uzun zaman geçirilen havaalanlarında halen tebessümle hatırlanan bir film...

 

 

Mesajınız Var

Kalabalık New York şehrindeki milyonlarca yalnız insandan biri olan Joe Fox, hayalini kurduğu kitapçıyı açmak üzeredir. Boş vakitlerini bilgisayar başında geçiren Joe, chat kanallarından birinde tanıştığı bir kadınla samimi bir dostluk kurmaya başlar. Kelly isimli bu kadın kendine ait kitapçısında çocuk kitapları satan sevimli ve içten bir kadındır. Zamanı gelip buluşmaya ve tanışmaya karar verdiklerinde ise şaşırtıcı bir sürpriz kapıdadır…

Mesajınız Var Hanks'in başrolünü Meg Ryan'la paylaştığı duygu dolu bir romantik komedi. Bu filmde Hanks'i biraz ukala ama altın kalpli bir adam olarak görüyoruz. Sevginin Bağladıkları filminde olduğu gibi bu yapım da de "en iyi aşk filmleri" listelerinin gözde yapımlarından... 

 

 

Azap Yolu

Amerika’daki ekonomik buhran döneminde tetikçilik yaparak hayatını kazanan Michael Sullivan, John Rooney’nin hesabına çalışmaktadır. Fakat Rooney’nin oğlu, babasına kendisinden daha yakın olan bu adamı harcayacak türden dolaplar çevirir. Sullivan, hiç istemediği halde kendi oğlunun da olaya karışması sonucu tehlikeli bir açmaza düşer.

Tom Hanks'i tehlikeli bir suçlu olarak gördüğümüz nadir yapımlardan biri olan Azap Yolu, oyuncunun alışık olmadığı karakterleri bile ne kadar büyük bir başarıyla canlandırabildiğinin bir kanıtı.

 

 

Philadelphia

Eşcinsel olan yetenekli avukat Andrew Beckett, çalıştığı hukuk bürosunda AIDS olduğu fark edilince işten çıkarılır. Beckett, hukuk bürosuna dava açmaya karar verir. Başvurduğu avukatlarca bir süre reddedildikten sonra, en sonunda Joe Miller'ı tutmayı başarır. Miller ilk başta bu davayla ilgilenmekte isteksizdir; çünkü o bir homofobiktir ve Beckett'a karşı da önyargılıdır. Fakat Beckett sayesinde zamanla önyargılarını aşmaya ve korkularını yenmeye başlar. Beckett ise hayatı, gururu ve hakları için kıyasıya bir mücadeleye girmiştir ve adalet için savaşır.

Philadelphia müzikleriyle Oscar'ı hak etmiş, Tom Hanks'e de eşcinsel performansı ile  En İyi Erkek Oyuncu dalında ilk Oscar'ını kazandırmış etkileyici bir dram yapımı. Film aynı zamanda queer sinemasının öncü örneklerinden biri...

 

 

Sevginin Bağladıkları

Karısı Maggie öldükten sonra Sam Baldwin ve oğlu Jonah, Seattle’a taşınırlar. Ancak aradan on sekiz yıl geçtiği halde Sam halen matemini sürdürmektedir ve uykusuzluk çekmektedir. Bir Noel arifesinde Sam, oğlunun da etkisi ile bir radyo kanalını arar. Canlı yayında karısını ne kadar çok özlediğini anlatır. Sam’in hikayesini dinleyen çok sayıda kadın ona aşık olur. Bunlardan biri de Annie’dir ve o, Sam’e bir mektup yazar. Gelen mektubu okuyan Jonah, ihtiyacı olan kadını babası için bulduğunu düşünür. Bu sırada Annie ile Sam aslında çoktan tanışmışlardır.

Tom Hanks'in başrolü Mesajınız Var'daki rol arkadaşı Meg Ryan ile paylaştığı yapımSevginin Bağladıkları oyuncunun romantik yapımlara ne kadar yakıştığını kanıtlar nitelikteydi. En iyi aşk filmleri, en romantik filmler gibi seçkilerin vazgeçilmezi olan yapım, yıllar sonra bile tekrar tekrar seyredilebilir bir öyküye sahip...


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.