Tiyatro Tümü

ESTEPA büyülü sözcük ESTEPA . Şimdi bu da nedir diye soracak olursanız…


Sizce Nasıl?

Yazarlığa 50'lerde başlayan ve günümüze dek ürettiği yirmi dolayında oyunla, Türk tiyatrosunun yönelişlerini belirlemede önemli katkıları olan Turgut Özakman...

 Yazarlığa 50'lerde başlayan ve günümüze dek ürettiği yirmi dolayında oyunla, Türk tiyatrosunun yönelişlerini belirlemede önemli katkıları olan Turgut Özakman, tiyatro yazarlarımız arasında en ön sıralarda yer almaktadır.


Özakman tiyatrosunun rengi ve tadı, yazarın "gülmece" kotarmadaki büyük yeteneğiyle oluşur. İkinci dönem oyunlarında, yazan olayları uzak bakış açısından değerlendirmeye başlamasıyla, Özakman gülmecesinin temel ögesi olan tersinleme oyunlarının dokusuna daha kolayca sindirilebilmiş, olayların sunuluş biçimindeki gülmece anlayışıyla, söyleşim yoluyla kotarılan "söz güldürüsü" ortak bir yaklaşımda buluşturulmuştur. 


Özakman gülmecesi, onun insancıl yaklaşımını sahneye aktarma yolunda, kullandığı en güçlü silahtır; çünkü Özakman tiyatrosunun içeriğini oluşturan temel ögeler sevecenlik, hoşgörü ve yaşama sevincidir. Özakman yaşama sevinci olan tüm oyun kişilerine (özellikle de genç kuşaktan olanlara), kusurları olsa bile, sevgiyle, hoşgörüyle yaklaşır. Bağışlamadığı ise aptallık, geri kafalılık, aşırı kuralcılık ve bağnazlıktır. Bu özelikler daha çok, tarihimiz boyunca kurumlaşmış ve kalıplaşmış toplumsal bozukluklar olarak ince bir alayla eleştirilir. Özakman'ın ince alayının gerisinde ise toplum bağlamında karamsar bir bakış açısı gizlidir. Özakman yazarlık serüveni boyunca, barışın, sağduyunun, insanlar ve toplumlar arası iletişimin, dostluğun ve sevginin, yeryüzünün kanırtan kötülükleri yok edeceği bir düzenin özlemini yaşamıştır. Bu özlem, tüm oyunlarında, gerçekleşmeyen bir "düş" olarak yansır. Sahnede anlatılan ise bir türlü değiştirilemeyen sevimsiz "gerçek”lerdir...


“Turgut Özakman'ın Oyun Yazarlığının "İkinci Dönemi”. adlı yazısından Prof. Dr. Ayşegül Yüksel”
“Siz hep cumbalı cümbüşlü oyunlar oynamak istiyorsunuz ama biz burada yalnızca bunları oynamayacağız. Turgut hocanın ağzından Türkiye’de demokrasi tarihini de anlatacağız. Yani biz Turgut hocanın oyunlarından tam tekmil yeni bir oyun yapacağız. Hadi hazırlanın”


Bu gerçeklik ve gülmece duygusu ile prova edilen oyunu Şebnem Telci yönetti,  Dr. Tülay Yıldız Akgül ve Şebnem Telci tarafından metin düzenlendi. Tiyatro Kasabasının metinli ikinci oyunu olan ESTEPA aynı zamanda festival oyunu. Oyunda başrolleri Şeyma Nur Canatan, Ceren Akdemir, Burak Sefa Dalkılılç, Merve Çalık, Derya Alan, Simge Özsoy, Mustafa Kızılbay, Ömer Faruk Keskin paylaşıyor.  Oyunun ışık-müzik/sesi Emre Karadeniz/ Taha Akçaba’ya ait. Oyunun yönetmen yardımcılığını Merve Çalık, Reji Asistanlığını ise Emre Karadeniz üstlendi.  Koreografi İlayda Şengül’e, dekor ve kostüm Tolga Turgut, Yıldız Kostüm ve Tiyatro Kasabasına ait. Oyun 75 dk. Türü Müzikli, safalı, manzaralı, leb-i derya üç oda bir sofalı ve de cumbalı, cümbüşlü, tekmili birdendir. 


Aralık ayından itibaren ESTEPA -ŞU ÇILGIN TURGUT HOCA- oyunu oynanacaktır.


İletişim ve bilgi: 05367986733


wwwtiyatrokasabasi.com.tr


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

İlginizi çekebilir