Sergi Tümü

Fransa'daki Plastik Sanatlar Etkinliği'nde Türkiye'ye 5 ödül


Sizce Nasıl?

Tekirdağ'ın merkez ilçesi Süleymanpaşa Belediyesi'nin sponsorluğunda etkinliğe katılan 24 sanatçının eserleri 4 gün boyunca sergilenirken, eserlerden 5'i ödül aldı

Fransa'nın Başkenti Paris'teki dünyaca ünlü Louvre Müzesi'nde düzenlenen geleneksel Plastik Sanatlar Etkinliği'ne, Tekirdağ'ın merkez ilçesi Süleymanpaşa Belediyesi'nin sponsorluğunda 24 sanatçı katıldı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Louvre Müzesi'nde düzenlenen etkinliğe 24 Türk sanatçı katılırken, 4 gün boyunca müzede sergilenen eserlerden 5'i ödül aldı.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, etkinlikte yaptığı konuşmada, sanatçıların her şartta ülkelerinin aydınlık yüzü olduğunu belirtti.

Süleymanpaşa ilçesi olarak ülkenin aydınlık yüzleriyle birlikte Louvre Caroussel alanında tanıtılmanın gururunu yaşadıklarını kaydeden Eşkinat, "Fransız Güzel Sanatlar Birliğinin 100 yılı aşkın süreden beri tertiplediği Uluslararası Plastik Sanatlar sergisinde katılımcı 8 delegasyon arasında Türk delegasyonu olarak 24 eserle yer almaktan dolayı mutluyuz" ifadelerini kulandı.

Türk sanatçılardan Filiz Pelit ise Fransa'da olmaktan mutluluk duyduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

"Türkiye'yi en güzel şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Bu sene 24 sanatçı arkadaşımızla katıldık. Duvarda toplamda 210 resmimiz var ve önemli olan bu eserlerin bütünsel yapıdaki görüntüsü ile etkisidir."

Etkinlikte Fransız Güzel Sanatlar Birliği tarafından yapılan değerlendirmede, Türk sanatçıların yaptığı bir heykel bronz ödülü alırken, 4 eser de tasarım kategorisinde bir gümüş ve bir altın ile iki de jüri özel ödülü aldı.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.