Tiyatro Tümü

Fransız Oyun Yazarı ve Yönetmen Samuel Gallet İstanbul’da


Sizce Nasıl?

Rüyalar, Dramatik şiirler ve Çağdaş Tiyatro Hakkında Bir Söyleşi ve Bir Atölye

Samuel Gallet, Fransız Kültür Merkezi ve GalataPerform işbirliğinde 27 Şubat- 4 Mart tarihleri arasında İstanbul’da olacak. Yazar, yönetmen ve oyuncu Gallet, dramatik şiir ve rüya temalarında çalışan özel bir yaratıcı. Aynı zamanda Fransa’nın en önemli oyun yazarlığı bölümü olan ENSATT’ta bölüm başkanı. 
2006 yılından beri önemli işbirliklerine imza atan ve birçok genç oyun yazarının gelişimine olanak sağlayan Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi 2016 – 2017 döneminde oyun yazarlığı, oyunculuk ve yönetmenlik alanlarında yapılan atölyelerinde Samuel Gallet’i ağırlayacak. Samuel Gallet 3 Mart Cuma, 19.30’da Fransız Kültür Merkezi’nde bir söyleşi kapsamında seyirciyle buluşacak. 
Gallet, Yeni Metin Yeni Tiyatro atölyeleri kapsamında 27 Şubat - 4 Mart tarihleri arasında genç oyun yazarları, oyuncular ve yönetmenlerle GalataPerform’da “rüya” teması üzerine özel bir atölye gerçekleştirecek. 
Samuel Gallet Hakkında
1981 yılında doğan Samuel Gallet, müzisyenlerle birlikte sahnelediği oyunlar ve dramatik şiirler yazmaktadır. Beş tane oyunu France Culture tarafından yayınlandı ve oyunlarının bir çoğu Fransa’da ve Avrupa’nın değişik tiyatrolarında sahnelenmektedir. 2014 yılında Şili çağdaş politik tiyatrosu üzerine yaptığı çalışmasıyla Villa Medicis Hors le Murs (Fransız Enstitüsü) ödülünü aldı. 2015 yılından beri Enzo Cormann ile birlikte ENSATT’ta oyun yazarlığı bölümünün başındadır. Theatre du Preau (Centre Dramatique de Vire – Normandie) bünyesinde sanatçı olarak ve Scenes du Jura (Scene Nationale) bünyesinde ise oyun yazarı olarak yer almaktadır. La Batille d’Eskandar, Issues, Oswald de Nuit ve Communique n’10 gibi oyunları Editions Espaces 34 tarafından yayınlanmıştır. 
Söyleşi Hakkında
Samuel Gallet Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek söyleşisinde rüyalar ve oyun yazarlığı üzerine düşüncelerini müzisyenler ve yazarlarla kolektif şekilde hayata geçirdiği son oyunları “La Bataille d’Eskandar” ve “ La Ville Ouverte” üzerinden örneklerle seyirciyle paylaşacak.  “Gerçek” ve “Gerçeklik”, teslimiyet ve beklenti, dramatik ve epik, tiyatro ve müzik arasındaki ilişkiler üzerine yaptığı araştırmalarını detaylandıracak. Söyleşi için Fransız Kültür Merkezine girişteki güvenlik sebebiyle kayıt yapmanız gerekiyor. 
https://www.inscription-facile.com/form/1f8yT5Qg4T8e7gOTbTi4
Atölye Hakkında
Nasıl rüyalar görüyoruz? Toplumun rüyalarımızla nasıl bir ilişkisi var? 2017 yılında 1910 ya da 1592 yılından farklı bir şekilde mi rüya görüyoruz? Uyanıkken algılayamadığımız neyi anlatıyor rüyalar bize? Uyanıkken algıladıklarımız uykuda ne şekilde karşımıza çıkıyor? Rüyalar sadece ilüzyonlar mıdır? Oyun yazarlığı tarih boyunca rüyaları nasıl ele aldı? Çağdaş tiyatro rüyalara nasıl yer veriyor? Rüyalardan ya da rüyalarla nasıl oyun yazabiliriz? Tüm bu sorular etrafında şekilleniyor atölye. 
Rüyaların hatırlanmasından yola çıkarak edebiyat ve tiyatro metinlerini ve görsel malzemeleri toplayarak ve sanat ve tiyatronun rüyaları nasıl ele aldığını sorgulayarak katılımcılar bir oyun metni üzerinde çalışacaklar. Bir haftalık deneme ve yazım sürecinin ardından katılımcılar teatral bir rapsodiyi tamamlamış olacaklar. Sonrasında modernitemizin rüya kanvasını oluşturacak bu rapsodinin sunumu yapılacak. 
Atölye dışarıdan katılıma açıktır ve GalataPerform’da gerçekleşecektir. 
Etkinlik Ayrıntıları: 
Samuel Gallet ile Söyleşi
Tarih: 3 Mart Cuma
Yer: Fransız Kültür Merkezi 
Saat: 19.30
*Ücretsiz olup Fransız Kültür Merkezi tarafından oluşturulacak online kayıt sistemine kayıt yaptırmak gereklidir. 
Samuel Gallet ile Atölye:
Tarih: 27 Şubat 19.00 – 22.00, 28 Şubat 19.00- 22.00, 1 Mart 19.00 – 22.00,    
 2 Mart 19.00 – 22. 00, 4 Mart 14.00 – 18.00 
Yer: GalataPerform
Adres: Bereketzade, Büyük Hendek Cd. No:21, 30040 Beyoğlu/İstanbul
Telefon:  (0212) 243 99 91
Ücret: 5 Gün Atölye 200 TL / Günlük katılım 50 TL

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.