Sinema Tümü

Güçler Birleşiyor


Sizce Nasıl?

12 Aralık 2015. Londra - Birleşik Krallık Hükümeti’nin başlattığı GREAT Britain kampanyası, Disney ve Lucasfilm, merakla beklenen Star Wars: The Force Awakens filminin 17 Aralık’ta İngiltere’de gösterime girmesinden önce

DISNEY, LUCASFILM VE THE GREAT BRITAIN KAMPANYASI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

 

SIR RICHARD BRANSON, JAMIE OLIVER VE JESSICA ENNIS-HILL GİBİ BİRLEŞİK KRALLIK’IN SEMBOL İSİMLERİNİN DESTEĞİNİ ALAN YENİ İŞBİRLİĞİ İNGİLİZ YARATICILIĞINI, YENİLİKÇİLİĞİNİ VE TELİF HAKLARINA SAYGIYI KUTLUYOR

 


12 Aralık 2015. Londra - Birleşik Krallık Hükümeti’nin başlattığı GREAT Britain kampanyası, Disney ve Lucasfilm, merakla beklenen Star Wars: The Force Awakens filminin 17 Aralık’ta İngiltere’de gösterime girmesinden önce Yıldız Savaşları (Star Wars) efsanesinde ortaya konulan İngiliz yaratıcılığını, ilham gücünü ve yenilikçiliğini kutlayan eşsiz bir işbirliği başlattıklarını duyurdu.

 

 

Sir Richard Branson, Jamie Oliver ve Jessica Ennis-Hill gibi İngiliz ikonlarının oynadığı bir dizi video Star Wars’u küresel fenomen haline getiren inanılmaz İngiliz yeteneğinin profilini çizecek ve yaklaşık 40 yıllık GREAT (Büyük) Britanya sinemacılığını kutlayacak. Bu videolardan her biri yenilikçilik (Sir Richard Branson), gelecek nesillere ilham olma (Jessica Ennis-Hill) ve filmlerin ardındaki miras (Jamie Oliver) gibi bileşenlerle, Birleşik Krallık’ın Star Wars’a katkısının öyküsünü anlatıyor.

 

 

Bundan 40 yıl önce, Birleşik Krallık ve Star Wars arasındaki inanılmaz hikaye Elstree Studyolarında Yıldız Savaşları: ‘Yeni Bir Umut’ yapımıyla başladı. Yapımcıların hayal gücü, ilham ve yenilikçiliğinin örnekleri arasında Britanyalı set dekoratörü Roger Christian’ın yedek kamera parçalarından ve toplamış olduğu hurdadan şekillendirdiği orijinal ışın kılıcı, Darth Vader’in ikonik görüntüsünü yaratan Birleşik Krallık doğumlu John Mollo’nun Academy Award®ödüllü kostüm tasarımları ve galaksideki en ikonik temalardan biri olan Londra Senfoni Orkestrası’nın ve Abbey Road’un kilit rolleri yer aldı.

 

 

Bu öykü Birleşik Krallık’ta çekilen ve hem prodüksiyon ekibinde hem de sahne yıldızları arasında gerçek anlamda GREAT Britain (Büyük Britanya) yeteneklerini kullanan Star Wars: The Force Awakens (Güç Uyanıyor)ile devam ediyor. Bunların arasında R2-D2’yu yaratmak için birlikte çalışılan ve İngiliz hayranı olan Oliver Steeples ve Lee Towersey’ın droid yapma yetenekleri ile yeni filmde Rey, Finn ve Kaptan Phasma’yı canlandıran Daisy Ridley, John Boyega ve Gwendoline Christie gibi İngiliz aktörleri yer alıyor.

 

 

Ayrıca, Birleşik Krallık’taki telif hakları eğitim kuruluşu olan The Industry Trust for IP Awareness (Fikri Mülkiyet Farkındalığı için Sektör Ortaklığı) Moments Worth Paying (Para Vermeye Değen Anlar) kampanyası kapsamında “Star Wars: Made GREAT in Britain 55” tanıtım filmini izleyicilerle buluşturuyor. İngiliz yaratıcılığını destekleyen ve sinema deneyiminin neden para ödemeye değer olduğunu gösteren ilham verici bu tanıtım filmi 9 Aralık 2015’ten itibaren Birleşik Krallık Sinema Birliği tarafından ücretsiz olarak gösterime girdi.

 

 

Lucasfilm Başkanı ve Star Wars: The Force Awakens Prodüktörü Kathleen Kennedy açıklamasında şunları söyledi: “Birleşik Krallık, Star Wars’un memleketidir. Birleşik Krallık’a dönmek ve Pinewood’a yerleşmek bana evime dönmüşüm gibi hissettirdi. Özellikle de Star Wars efsanesinin ilk günlerine dönen set ekibi kuşaklarıyla böyle hissettim. Bu yeni kuşağın yeni filmler üzerinde çalışırken o klasik duyarlılığı sergilemesini görmek muhteşemdi.”

 

 

 

2013 yılında, Birleşik Krallık Maliye Bakanı George Osborne Star Wars: The Force Awakens’ın Birleşik Krallık’ta çekileceğini duyurdu. Yeni filmlerin gösterime girmesine kısa bir süre kala konuşan Osborne açıklamasında şunları söyledi: “Yaklaşık 40 yıl önce, İngiliz yaratıcılığı Star Wars’u sinemaya kazandırdı. Kamera önündeki ve arkasındaki İngiliz yeteneğinin dünyanın dört bir yanındaki sinema seyircilerini tekrar büyüleyecek olması beni çok mutlu ediyor.

 

 

 

“Bu film olağandışı yıldız savaşları hikayesinin yeni bir bölümü olacağı gibi – aynı zamanda İngiliz sinema yapımcılığında da yeni bir bölüm olacaktır. Bu büyük prodüksiyonun Birleşik Krallık’ta yapılmasında kararlıydık ve hep birlikte bunu buraya taşımak için çok mücadele ettik. İki yıl geçti ve sonuçlar ortada: daha fazla iş, yetenek ve yatırım. Güç bizimle olsun.”

 

The Industry Trust hem başarılı hem de etkili telif hakkı eğitim kampanyalarını şu ana kadar başarıyla yürütmüş bir ortaklık. Moments Worth Paying For kampanyası, film fanlarının sevdikleri filmleri ve TV programlarını desteklemesini teşvik ederken, aynı zamanda seyircileri Birleşik Krallık’ın film ve TV arama motoru olan FindAnyFilm.com’a yönlendirerek yasal bir seyir tecrübesinin ne kadar kolay olduğunun da altını çiziyor.

 

 

The Industry Trust for IP Awareness Başkanı Liz Bales açıklamasında şunları söyledi: “Star Wars: The Force Awakens bu yılın en çok beklenen filmlerinden biri. Dolayısıyla Disney ve the GREAT Britain kampanyasını desteklemek büyük bir onur. Tanıtım filminin the Moments Worth Paying For kampanyası içinde şu ana kadar en büyük etki yaratan tanıtımlardan biri olmasını ve hem eski hem de yeni izleyici kitlesini doğru seçimi yaparak filmi izlenmesi gerektiği şekilde – yani parasını vererek sinemada- izlemeye teşvik etmesini ümit ediyorum.”

 

 

Birleşik Krallık Sinema Birliği Başkanı Phil Clapp şunları söyledi: “Bu eşsiz işbirliği akıllarda kalacak bir an. İlk Star Wars filmlerini sinemada izlemiş olanlar dışarıdaki bilet gişesi sıralarını hatırlayacaktır. Bugün, ‘Star Wars: The Force Awakens’ filmini tüm görkemiyle sinemada ilk izleyenlerden biri olma isteği eski günlerdeki kadar canlı. Önceden yapılan bilet satışlarının ortaya koyduğu talep seviyesi üzerine, filmin gösterime girdiği hafta boyunca bazı sinemaların 24 saat açık kalarak gece boyunca gösterim yapmasını sağlayan sektör, talebi karşılamak için gerekeni yapmış oldu.”

 

 

Jamie Oliver, Sir Richard Branson, Jessica Ennis-Hill ve diğer aktörlerin de oynadığı Star Wars: Made GREAT in Britain videoları, www.youtube.com/StarWarsUK adresinde internetten izlenebilir.

 

 


GREAT KAMPANYASI HAKKINDA


The GREAT Britain kampanyası Birleşik Krallık’ın en cazip yönlerini tanıtan ve şu ana kadar Hükümet tarafından başlatılmış en büyük uluslararası kampanyadır. 144 ülkede aktif olan bu kampanya, tüm dünyanın Birleşik Krallık’ı ziyaret etmesini, burada öğrenim görmesini ve Birleşik Krallık ile ticaret yapmasını teşvik etmektedir. Nihai amacı Birleşik Krallık için iş imkanları ve büyüme

 

 

STAR WARS: THE FORCE AWAKENS HAKKINDA

Lucasfilm ve vizyoner yönetmen J.J. Abrams Star Wars’u, Star Wars: The Force Awakens sayesinde tekrar sinema ile buluşturarak sizi yeniden uzak galaksilere götürüyor.

Filmde Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Peter Mayhew ve Max Von Sydow rol alıyor. Kathleen Kennedy, J.J. Abrams ve Bryan Burk, baş yapımcı olarak Tommy Harper ve Jason McGatlin ile prodüksiyonu yapıyor. Senaryo Lawrence Kasdan & J.J. Abrams ve Michael Arndt tarafından yazıldı. Star Wars: The Force Awakens 17 Aralık 2015’te gösterime girecek.

 

 

INDUSTRY TRUST HAKKINDA


The Industry Trust Birleşik Krallıktaki film, TV ve video sektörünün tüketici bilinçlendirme kuruluşudur ve telif hakkı ile yaratıcılığın değeri hakkında bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir. Kuruluşun tüketici bilinçlendirme programları izleyicilerin büyük filmlere değer vermesini ve filmleri, televizyonu ve videoları yasal kaynaklardan izlemesini teşvik ederek süregelen film ve TV telif hakları ihlallerine çözüm bulmaya çalışmaktadır. ICM tarafından yapılan bağımsız izleme çalışmasının sonuçlarına göre, the Moments Worth Paying For kampanyasını gören izleyicilerin filmleri ve TV programlarını para ödeyerek yasal yollardan izleme olasılığı bu kampanyayı görmeyenlere oranla çok daha yüksek. The Industry Trust for IP Awareness kuruluşu FindAnyFilm.com sitesini işletiyor. Birleşik Krallık’ta türünün tek örneği olan bu web sitesinde, sinemaseverler sinemadan DVD’ye, Blu-ray diskten dijital satın alma gibi her türlü formatta, 46.000’in üzerinde filme sahip ve Birleşik Krallık’ta en zengin yasal kaynak havuzundan istediklerini izleyebiliyor, satın alabiliyor, kiralayabiliyor veya bilet ayırtabiliyor.

 

BİRLEŞİK KRALLIK SİNEMA BİRLİĞİ HAKKINDA

Birleşik Krallık Sinema Birliği, Birleşik Krallık sinema işletmecilerinin ticari kuruluşudur ve piyasanın %95’inden fazlasını temsil etmektedir. İçerisinde büyük sinema zincirlerinin yanı sıra küçük popüler ve daha uzmanlaşmış sinemalar da yer almaktadır.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.