Tiyatro Tümü

Hayaller ile Gerçek Arasında Türkiye'den Gitmek Üzerine Bir Hikaye: Berlin Zamanı


Sizce Nasıl?

Bugünlerde yolunu arayan üç Türkiyeli gencin hikayesini, yeni göç dalgası üzerinden anlatan "Berlin Zamanı" Türkiye ile Almanya ortak yapımı.

"Ben yapabilir miyim? Burada olur mu? Egzotik değilim, lezbiyen değilim. Kendimden yeni bir şey çıkarabildim mi? Heteroseksüel, uslu, Avrupalı gibi bir Türk. Gibi! Burada ne işe yarıyorum?" 

Bugünlerde yolunu arayan üç Türkiyeli gencin hikayesini, yeni göç dalgası üzerinden anlatan ‘Berlin Zamanı’ Türkiye ile Almanya ortak yapımı. 

Berlin’de cezbeden partiler, tiyatrolar, farklı kültürlerden sanatçılar, barlar.. İstanbul’da bir Türkiye’ye veda partisi, geceleri tekinsiz yollar, Maçka Parkı, Moda’da bir evin arka bahçesi.. Bugünün ikliminde günümüzün insanları, dili, arayışları sahnede.

Yeni Jenerasyon Göç
Türkiye’den son dönemde Berlin’e gerçekleşen yeni jenerasyon göçe odaklanan oyun; Berlin ve İstanbul sokaklarında üç gencin izini sürüyor. Onları İstanbul’dan uzaklaştıran atmosfer ile Berlin sokaklarındaki yolculuklarını iç içe anlatıyor. Umut ile umutsuzluk arasındaki çizgiyi coşku dolu bir gençlik enerjisi ile sahneye taşıyor. 

Türkiye Üçlemesi
Ceren Ercan’ın; ‘Seni Seviyorum Türkiye’, ‘Berlin Zamanı’ ve ‘Tahran Rüyası’ oyunlarından oluşan ‘Türkiye Üçlemesi’nin bu ikinci oyunu Platform ve fringe ensemble ortaklığında, Goethe Enstitüsü’nün desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Tarihler 
Oyun; 9-18-23 Şubat tarihlerinde Toy İstanbul’da, 16 Şubat’ta Das Das’da ve 20 Şubat günü Oyun Atölyesi’nde izlenebilir.

Yazan: Ceren Ercan
Yöneten: Frank Heuel
Oynayanlar: Ezgi Çelik, Tuğçe Altuğ, Kutay Kunt

PLATFORM
2015 yılının Aralık ayında oyuncu ve yönetmen Mark Levitas ve dramaturg-yazar Ceren Ercan tarafından, sahne sanatları alanında çağdaş içerik ve biçimlere odaklanmak üzere kurulmuş bir tiyatro topluluğudur.

Öncelikli hedefi Türkiyeli yazarların güncel oyun metinlerini özgün reji önermeleri ile sahneye aktarmaktır. PLATFORM, Türkiye ve yurtdışından, farklı yazar ve yönetmenlerle geliştireceği işbirlikleri ile tiyatroda kolektif üretim kavramını her projede yeniden deneyimlemeyi amaçlamaktadır. 

 Platform’un ilk projesi olan, Ceren Ercan tarafından yazılan ve Mark Levitas tarafından yönetilen “Köpeklerin İsyan Günü”dür.  İlk gösterimlerini Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleştirilen oyun, projenin diğer ortak yapımcılarından Sao Luiz Lizbon Şehir Tiyatroları’nda da sahnelenmiştir.

Oyun 2016-2017 tiyatro sezonunda İstanbul seyircisi ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde buluşmuştur. Platform’un ikinci oyunu olan “Berlin Zamanı” ise fringe ensemble ile Goethe Enstitüsü İstanbul ortaklığında gerçekleştirilmiştir.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.