Fotoğraf Tümü

Ian Woodward’ın kaleminden Maddi Kültürü Anlamak


Sizce Nasıl?

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Ian Woodward’ın kaleminden Maddi Kültürü Anlamak başlıklı kitabı okurlara sunuyor.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Ian Woodward’ın kaleminden Maddi Kültürü Anlamak başlıklı kitabı okurlara sunuyor. Maddiyatı kültürün bir bileşeni olarak incelemenin yollarını araştıran Woodward, bu çalışmasında nesnelerin bireyler üzerindeki gücünün altını çiziyor.

 

Nesneler, metalar, tüketim ve sembolleştirme hakkındaki klasik ve çağdaş araştırmaları inceleyip sentezleyerek çağdaş maddi kültür alanını gözden geçiren Woodward, insanların nesnelerle olan ilişkisini analiz ederek modern tüketimi hatta daha geniş bir bakış açısıyla kültürü mercek altına alıyor.

 

Dört kısımdan oluşan kitabın ilk bölümünü maddi kültürün konumunun belirlenmesi, ikinci bölümünü maddi kültür çalışmalarındaki teorik yaklaşımlar, üçüncü bölümünü hareket halindeki nesneler ve sonuç bölümünü de maddi kültürü anlamaya yönelik kuramsal planlar oluşturuyor.

 

Woodward’ın sosyoloji, antropoloji, kültürel çalışmalar, tüketici davranışları incelemeleri gibi farklı alanlardan faydalanarak yayına hazırladığı kitap, insanın benlik algısını ve toplumu anlamak açısından nesnelerin ele alınmasının kaçınılmaz olduğunu savunuyor.

Tüketim, kimlik ve genel olarak kültür teorileriyle ilgilenenler için bir başvuru kaynağı niteliği taşıyan Maddi Kültürü Anlamak, Ferit Burak Aydar’ın çevirisiyle tüm seçkin kitapçılarda…


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.