Fotoğraf Tümü

İFSAK'ta Haftanın Etkinlikleri (13-19 Mart 2017)


Sizce Nasıl?

İFSAK'ta bu hafta birbirinden dolu etkinliklerle yer alıyor.

"Ersin Alok ve Fotoğraf Sanatı"
 
Konuk: Ersin Alok
Moderatör: Merih Akoğul
14 Mart 2017, Salı, 19:30
İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu
 
Fotoğraf sanatında titizliği ve coşkusuyla tanınan, ülkemizin usta fotoğrafçılarından Ersin Alok, "Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Serisi"nden çıkan yeni kitabı ile bizlerle bir kez daha buluşuyor.Bu programda Merih Akoğul ile Ersin Alok bu retrospektif kitaptan yola çıkarak Alok'un sanatını ve fotoğraf yaşamını konuşacaklar. Ersin Alok, hazırladığı gösteriden sonra kitaplarını imzalayacak.
 
Belgesel Film Gösterimi
 
"Umut Kapısı"

 
15 Mart 2017, Çarşamba, 19:30
İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu
Yönetmen: Ahmet Seven
Süre: 45'
Yapım Yılı: 2015
Görüntü: Zilan Karakurt
Söyleşi: Ahmet Seven (Yönetmen) ve Zilan Karakurt (Görüntü Yönetmeni)
 
Umut Kapısı
Türkiye'de binlerce Ermenistanlı kaçak işçi çalışıyor. Bu insanlar her ay vize yenilemek için 72 saatlik otobüs yolculuğuna katlanarak Ermenistan'a gitmek zorundalar. Bu yolculuğun müdavimlerinden birisi de Garine Galisyan. Garine Ermenistan'daki çocuklarına bakabilmek için Türkiye'de kaçak olarak çalışıyor ve her ay vize için Ermenistan'a giderken bavul ticareti yapıyor. Vizesini yenilemeyenler ise; Türkiye'de kaçak olarak kalıyor ve de çalışıyor. Onlardan biri de Anahit Donayan. Yetmiş yaşındaki Anahit 15 yıldır bu işi yapıyor; bu yolla çocuklarını evlendiren Anahit'in şimdiki amacı ise torunlarını okutabilmek.

 
Fotoğraf Gösterileri 
Tekin Ertuğ - Ebru Tekerek Ertuğ

 
16 Mart 2017, Perşembe, 19:30
İFSAK Nurettin Erkılıç Gösteri Salonu
"Sanat, kurmacadır" sözü, fotografçıların aşina olduğu bir sözdür. Sanat'tan umulan, eseri inşa edenin kendi duygu ve/ya düşünce dünyasını paylaşmasıdır; deneyimleri, bilgisi ve birikimleri ışığında sözünü söylemesidir, fikir beyan etmesidir, analizlerini ve öngörülerini dillendirmesidir. Eseri, bizatihi O'nun manifestosudur. Sanatçı, görülen ve/ya gösterilen üzerinden, görülmeyeni/gösterilmeyeni kendi deneyimleri, bilgileri, birikimleri, sezgileri rehberliğinde hisseder, anlar, görür, kavrar, farkeder. Sonra da sanatın diliyle (alt dillerden biri veya bir kaçıyla) ve kendine has bir üslupla ondan söz eder, ona dair duygu ve düşüncelerini dillendirir, paylaşır ya da kimi zaman çıkış yolu önerir. 
 
Sanat, son derece dinamiktir; Sanatçı, sürekli arayış içindedir. Sanat, bir yıkım ve yeniden inşa ediş sürecidir. Geleneksel olan geride bırakılmak ve kalıplar kırılmak, yerine yeni şeyler konmak içindir. Bu bağlamda yeni arayışlar çok önemlidir, çok kıymetlidir. Yenilenme, değişim, gelişim gibi kavramları arayışla birlikte düşünmek icap eder. Fotoğrafta geldiğimiz (gelmekte hayli geç kaldığımız) yer ise, geleneksel olanın yeterince kavrandığı ve içselleştirildiği, buna karşın yeni arayışların hız kazandığı bir evredir (ya da öyle olması beklenir). 
 
Ebru - Tekin Ertuğ
211. Dönem Proje Grubu
Fotoğraf Sergisi Açılışı
 
18 Mart 2017, Cumartesi, 16:30
İFSAK Lokal ve İbrahim Zaman Sergi Salonları
Danışman: Albeto Modiano
Danışman Yardımcısı: Mustafa Sevdim
 
Katılımcılar:Aslı Altınok ERDAL, Aybike Eskin GüRCAN, Ayça BEYHUN, Behram KARAPAPAK, Bilge İSPİR, Burak ŞEN, Canan ŞİRİN, Derya ÖZKALYONCU, Devrim YÜCEL, Didem İNAN, Dilek İREN, Emine SARIOĞLU, EZGİ EROĞLU, Fadime YILMAZ, Hatice Tezeren, Hülya ULUCAN, Işıl YILMAZ, Kadriye KABO, Kemal BİLGE, Kubilay KARSLI, Mazlum YALÇIN, M. Samet KOYUN, Merve GÖK, Murat BAYKARA, Mustafa ÖZ, Özgül ERDOĞAN, Selim KARADENİZ , Tuğba BİLGİN
211. Temel Fotoğrafçılık Semineri kursiyerleri bundan tam bir yıl önce başladıkları proje ile Alberto Modiano'nun çocukluğunun geçtiği Büyükada'yı fotoğraf karelerine sığdırmaya çalıştılar. Danışmanlığını Alberto Modiano'nun yaptığı "4 Mevsim Büyükada" temalı projede Büyükada'nın bazı kurumları da çekim çalışmalarımıza özel izinler vererek destek oldular. Bazen faytonların peşinde, bazen rıhtımda kalabalıklara karışarak Büyükada'nın tarihi dokusunu ve insanlarını fotoğraflayan 211. Dönemin fotoğrafçıları, Büyükada'nın dört mevsimini anlattılar.

12. Orhan Holding
 Uluslararası Fotoğraf Yarışması Sergisi

 
18 Mart 2017, Cumartesi, 17:00
 
İFSAK Galeri
 
http://www.ifsak.org.tr/


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.