Fotoğraf Tümü

İki Türk fotoğrafçı dünyanın en büyük fotoğraf yarışması olan 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde


Sizce Nasıl?

Dünyanın en büyük fotoğraf yarışması Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde finale kalan isimler arasında, biri Profesyonel, diğeri de Açık yarışmada olmak üzere, iki Türk fotoğrafçı da yer alıyor.


Türkiye’den yarışmaya katılım 2015’e göre %17 arttı
Katılım sayısı, globalde 230.103 fotoğraf ile 2015’e göre %33 arttı ve rekor düzeye ulaştı
186 ülkeden katılım ile yarışmanın tarihindeki en yüksek sayıya ulaşıldı
Tüm kazananlar 21 Nisan’da açıklanacak
Fotoğraflar press.worldphoto.org adresinde yayınlanacak


Dünyanın en büyük fotoğraf yarışması Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde finale kalan isimler arasında, biri Profesyonel, diğeri de Açık yarışmada olmak üzere, iki Türk fotoğrafçı da yer alıyor.

Türkiye’den yarışmaya katılımların sayısı 2015’e göre %17’nin üzerinde artarken finale kalan fotoğrafçılar da 186 ülkeden rekor sayıdaki 230.103 katılım arasından seçildi. Katılım sayısı, yarışmanın dokuz yıllık tarihinde en yüksek düzeyine ulaşırken 2015’e göre %33’lük bir artışa işaret ediyor. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin 2007’de hayata geçirilmesinden bu yana, alınan katılımların toplam sayısı da 1 milyon eşiğini aşarak yarışmanın, dünyanın en saygın ve etkin fotoğraf yarışmalarından biri olarak konumunu da güçlendirdi.

 

Uzman bir jüri heyeti tarafından seçilen ve finale kalan fotoğrafçılar ile katıldıkları kategorilerin tam listesine worldphoto.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 


Türkiye’den finale kalan fotoğrafçılar:

 


Barbaros Kayan, Profesyonel Kavramsal kategori 
Gültekin Alkurt, Açık Gülümseme Kategorisi

Hem Kayan hem de Alkurt, kategorilerinin yanı sıra Yılın Profesyonel Fotoğrafçısı ve Yılın Açık Kategori Fotoğrafçısı unvanları ve 30.000 ABD doları tutarındaki büyük ödül için de yarışıyorlar. Kazanan isimler, 21 Nisan’da Londra’da düzenlenecek olan Gala Töreni’nde açıklanacak. Ayrıca, her iki fotoğrafçının çalışmaları, Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenecek olan 2016 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri sergisinde gösterilecek ve Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kitabının 2016 baskısında yayımlanacak. Sergide, ödüllerde Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü’ne layık görülen güzel sanat fotoğrafçısı ikili RongRong & inri’nin Avrupa’daki ilk büyük sergisine de yer verilecek.

 

Barbaros Kayan, Profesyonel Kavramsal kategori

Barbaros Kayan, sosyal olaylar, devlet siyaseti ve sokak fotoğrafçılığı alanlarındaki çalışmalara odaklanan bir serbest belgesel fotoğrafçısı ve multimedya sanatçısı. Kayan’ın kısa listeye giren serisi ‘Etkileyici Portreler’de, halen Türkiye’de yaşayan binlerce Suriyeli mültecinin geleceğine bakan bir dizi ilgi çekici fotoğraf yer alıyor.

Kayan, serisi hakkında "Binlerce mülteci, savaş yüzünden Suriye’nin Kobani şehrindeki evlerini terk ederek mülteci kamplarına yerleştirildikleri Türkiye’ye kaçtı. Peki savaşın ardından evlerinde onları neler bekliyor? İki kademeden oluşan bu seride, kamplara sığınan göçmenlerin portrelerini çıkarttım. İlk ziyaretimi mülteci kamplarına, ikinci ziyaretimi ise mahallelerine, evlerine yaptım. Fotoğraflarda, vücut formlarını mültecilerin döneceği şehir manzaraları ile değiştirdim.” şeklinde konuştu.

 

Gültekin Alkurt, Açık Gülümse kategorisi

Gültekin Alkurt, bir pencerenin arkasından gülümseyen bir adamın yürekleri ısıtan görüntüsü ile Açık Gülümse kategorisinde kısa listeye girdi.

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde, bir önceki yılın dünya çapında en iyi çağdaş fotoğrafları takdir edilip ödüllendiriliyor. Her türlü beceri düzeyinden fotoğrafçıların çalışmalarının kabul edildiği yarışma kapsamında, Profesyonel, Açık, Gençlik ve Öğrenci olmak üzere dört yarışma düzenleniyor. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri hakkında daha fazla bilgiye www.worldphoto.org adresinden erişilebiliyor.


Bu yıl kısa listeye giren tüm fotoğrafçılar hakkında konuşan Dünya Fotoğraf Organizasyonu CEO’su ve ödüllerin organizatörü Scott Gray, "Jüri heyetimizin bu yılki seçimlerinden son derece mutluyuz. Fotoğrafçı sayısındaki artışa ve değerlendirilmesi gereken fotoğraf sayısının yüksekliğine rağmen, bu yıl hem geleneksel olarak güçlü olan sosyal belgesel kategorilerinde hem de sanat ve kavramsal çalışma kategorilerinde birçok güçlü fotoğrafın seçildiğine şahit olduk. Bu ortamın böylesine zengin bir çeşitlilik sunabilmesi harika bir şey.” dedi.

 

Kısa listeye giren fotoğraflar, press.worldphoto.org adresinden indirilebilir
Sosyal medyada #SWPA hashtag ve @WorldPhotoOrg hesabını kullanabilirsiniz


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.