Fotoğraf Tümü

IRCICA, Kudüs Meselesi’ne tarihi fotoğraflarla ışık tuttu.


Sizce Nasıl?

IRCICA, Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın düzenlediği Kudüs Meselesi Uluslararası Konferansı’nda “Kudüs;...

IRCICA, Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın düzenlediği Kudüs Meselesi Uluslararası Konferansı’nda “Kudüs; Tarih ve Medeniyet” sergisiyle yer aldı. Sergide, tarihi belge niteliğinde 50 fotoğraf ile Süleyman Gündüz objektifinden günümüz Kudüs’ünden kareler yer aldı.


Birleşmiş Milletler Teşkilatı ile İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen Kudüs Meselesi Uluslararası Konferansı’nda İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), “Kudüs: Tarih ve Medeniyet” konulu bir sergi açtı.

 

IRCICA ile Filistin Devleti Cakarta Büyükelçiliği ve Endonezya Dışişleri Bakanlığı tarafından, IRCICA arşivlerinden derlenen tarihi belge niteliği taşıyan 50 fotoğrafın yer aldığı “Kudüs: Tarih ve Medeniyet” sergisi, Endonezya Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Endonezya Ulusal Galerisi’nde, 16-20 Aralık 2015 tarihleri arasında ziyarete açıldı. Sergide tarihî fotoğrafların yanı sıra Süleyman Gündüz tarafından çekilen, günümüz Kudüs fotoğrafları da yer aldı.

 

Serginin açılışında IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, Filistin Devleti Cakarta Büyükelçisi Fariz N. Mehdavi ve Cakarta Vali Yardımcısı Kültür ve Turizm ile görevli Prof. Dr. Sylviana Murni birer konuşma yaptı. Açılışta, İslam İşbirliği Teşkilatı üye devletlerinin Cakarta Büyükelçileri de hazır bulundu.

 

14-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen Kudüs Meselesi Uluslararası Konferansı dolayısıyla, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad Amin Madani ve IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, Endonezya Eğitim ve Kültür Bakanı Anies Baswedan’a nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Görüşmede IRCICA’nın kültür alanındaki mevcut çalışmaları ve gelecek planları konuşuldu. Doç. Dr. Halit Eren, 2004-2014 arasında görev yapan, eski Endonezya Cumhurbaşkanı Sisilo Bambang Yodyono’yu da ziyaret etti.

 

IRCICA Hakkında

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)’nın ilk kültürel alt organı olan IRCICA faaliyetlerine 1979 yılında başlamıştır. Kuruluş, İslam medeniyetinin ve Müslüman milletlerin kültürlerinin daha iyi tanınmasına katkıda bulunmayı, bu medeniyetin tarihi ve günümüzdeki yönlerinin dünya kamuoyundaki imajını iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

 

IRCICA, dünyanın çeşitli bölgelerinde İslam medeniyetinin ve Müslüman milletlerin tarihi hakkında araştırma, yayın ve kongreler düzenlemektedir. İslam kültür ve medeniyeti sahasında çalışan araştırmacılar için kaynak oluşturan elyazması ve basılı eserlerin, arşiv belgelerinin ve diğer kaynakların bibliyografya ve kataloglar hazırlanmaktadır. Şehirlerin ve anıtların incelenmesi ve korunması amacıyla faaliyetler planlamakta, öneriler ortaya koymakta ve mimari atölye çalışmalarını, restorasyon ve koruma çalışmalarını yürütmektedir. İslam mimarisi konusunda yarışmalar düzenlemekte ve yayınlar hazırlamaktadır. İslam dönemi arkeolojisi araştırmaları ve kazıları konusunda işbirliğini ve bilgi alışverişini arttırmak, problemlerini gözden geçirmek, IRCICA’nın çalışma programları arasında yer almaktadır. IRCICA’nın sanat sergileri birçok dalda sanatçıları teşvik etmekte, eserleri tanıtmak amacıyla merkez salonunda ve çeşitli ülkelerde sergiler düzenlenmektedir. Üye ülkelerin geleneksel el sanatları hakkında seminerler, festivaller düzenlemek, yayınlar yapmak; el sanatları üretiminin ekonomik, kültürel ve sosyal yönlerini incelemek ve bu üretim sektörünün korunması ve geliştirilmesi için tavsiyelerde bulunmak El Sanatları Programının amaçlarını teşkil etmektedir.

 

IRCICA Kütüphanesi Koleksiyonu’nda; 81 bin kitap, nadir eser ve tez, 2 bin 30 başlıkta , 20 bin cilt ve 115 bin sayı süreli yayın, 4 bin 100 ayrı basım, 10 bin 300 gri yayın, 1660 harita dışında 180 bin arşiv belgesi bulunmaktadır. IRCICA Kütüphanesine internet üzerinden de ulaşılabilmektedir. Tarihî fotoğraf arşivinde 19. yüzyıl sonu -20. yüzyıl başı döneminde İslam ülkelerinde şehirleri, anıtları, sosyal hayattan kesitleri gösteren 38.000 fotoğraflık Yıldız Albümlerinin yeniden basımları bulunmaktadır. IRCICA arşivinde toplam 65 bin fotoğraf bulunmaktadır. IRCICA faaliyetlerini Tarihi Yıldız Sarayı’nda sürdürmektedir.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.