Tiyatro Tümü

Gazale-Uzun Gece 8 Nisan'da Kayseri'ye Konuk Oluyor


Sizce Nasıl?

Ünlü yazar İskender Pala'nın yazdığı ve Alesta Yapım tarafından sahnelenen Gazale-Uzun Gece oyunu 8 Nisan'da Kayseri Büyükşehir Şehir Tiyatrosunda sahne alacak.

Genç yazarların oyunlarını sahneye koyarak destek olmaktan çekinmeyen Alesta Yapım ustalara da kapılarını kapatmıyor. Ünlü yazar İskender Pala’nın tarihsel olaylara parmak basan oyunu Gazale-Uzun Gece’yi İstanbul gösterimlerinin ardından Kayseri seyircisi ile de buluşturmaya hazırlanıyor.  Bu önemli projenin yönetmenliğini Demet Macunlar üstlenirken, uygulama-prodüksiyonunu ve ışık tasarımını Enver Başar, proje koordinatörlüğünü İlhan Orhan, supervisorlüğünü ise Zafer Kayaokay gibi deneyimli isimler üstleniyor. 

Tarihsel bir oyun olan projede, tambur ve ney gibi canlı ensturmanların kullanıldığı proje de her türlü teknik argümanla desteklenmiş ve gerekli tarihsel doku seyirci ile buluşturulmaya çalışılmıştır. Oyunun konusu ise kısaca şöyle; yıllardan 1826, günlerden Ağustos’un ikisidir. Sultan II. Mahmud’un, kendisine karşı ayaklanan yeniçerilerin kışlalarını top ateşine tuttuğu, yangın dumanından göz gözü görmeyen İstanbul’da; Üsküdar Salacak’ta bir tekkede, tekkenin şeyhi Kethüdazade Arif Efendi, çeşitli nedenlerle geceyi orada geçirmek isteyen dört kişiyi huzuruna kabul eder. Dostları olan İsmail Dede Efendi, Keçecizade İzzet Molla, Yeniçeri Mülazim Efendi ve o gece tanıştığı Celep Ağa, Arif Efendi’nin sohbetiyle nasiplenmek isterler. Söz döner dolaşır, Arif Efendi’nin kerametlerine gelir. Arif Efendi ilim ve irfanın kerametten üstün şeyler olduğunu söylese de ikna olmaz, kerametlerini görmekte ısrar ederler. Arif Efendi bunun üzerine onları bir oyuna davet eder. Keramet oyunda ortaya çıkacaktır. Satranç tablasının başında sırayla her biri hamlelerini yapacak, veziri tehdit edilen veya şah çekilen, gerçek hayatından konusu aşk ve kader olan bir hikâyeyi dosdoğru ve hiç saklamadan anlatacaktır. Sabahın ilk ışıklarına kadar anlattıkları hikâyelerle bu beş kişi, ilahi, beşeri, tasavvufi ve platonik aşkı irdeleyip kaderi, hayatı ve aşkı sorgularlar. II. Mahmud döneminin tarihi olayları ve yeniçeriliğin ilgasıyla örülen oyunda, savrulmuş hayatlar üzerinden dönemin zihniyet yapısı incelenmekte ve günümüze yansıyan izdüşümleri gösterilmektedir. Oyunun sonunda kahramanlar özel hikâyelerinin ortak bir noktada buluştuğu büyük bir hikâyenin sürpriziyle karşılaşacaklardır.

Oyun tarihsel dokular kadar günümüze yansıyan kısımları ile dikkat çekerken; II. Mahmut dönemine de ışık tutuyor. Hikayedeki şiirsel motifler sahnelemede de kullanılarak buna uygun bir sahnelemeyle seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor. Aralık ayında prömiyer yapacak olan Gazale-Uzun Gece’yi www.alestayapim.com adresinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nün organizasyonu ile Kayseri'ye konuk olacak oyunu, 8 Nisan saat 20.00'de  seyredebilirsiniz. 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

İlginizi çekebilir