Tiyatro Tümü

İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan Yeni Oyun; Makedonya Gamzesi


Sizce Nasıl?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Üstün İnanç'ın yazdığı Tarık Şerbetçioğlu'nun yönettiği Makedonya Gamzesi adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Üstün İnanç’ın yazdığı Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği Makedonya Gamzesi adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor. Oyun, 21 Şubat 2018 Çarşamba günü saat 20.30’da Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde ilk gösterimini yapıyor.

Oyunun konusu:

Batılılaşma yolundaki Osmanlı’nın sancılarını, II. Abdülhamit Han’ın son dönemleri ile İttihat Terakki’yi, mesleğine aşık bir asker olan Binbaşı Fehmi Aksaray’ın gözünden anlatan oyun, aynı zamanda hüzünlü bir aşkın da hikayesini konu alıyor. Aynı adlı romandan sahneye uyarlanan Makedonya Gamzesi, dönemin siyasi ve sosyal şartlarını o zamanların İstanbul'unu, sokaklarıyla, insanları ve yaşam koşullarıyla gerçekçi bir biçimde gözler önüne seriyor.

Oyunun yönetmeni Tarık Şerbetçioğlu, Makedonya Gamzesi’nde seyirciyi neler beklediğini şöyle anlatıyor:
“Bir dostluk hikâyesini, aynı zamanda da kırık bir aşk hikâyesi izleyeceğiz. 
Dönemin İstanbul'una, Makedonya'ya uzanacak zaman zaman oyunumuz... 
On gün sürecek bir maceraya çıkaracağız seyircimizi. Zaman zaman da Fehmi'ye ve onun geçmişine kısa yolculuklar yapacağız. 
Fehmi'nin Gamze'ye olan aşkına ve bitmek tükenmek bilmeyecek vatan Sevda'sına tanık olacağız. 
Birlik ve beraberliğimiz üzerine oynanan kirli oyunlara ve bir avuç vatanseverin mücadelesine tanık olacağız.” 

Özge Ökten’in oyunlaştırıp dramaturgisini yaptığı, müziğini Deniz Noyan’ın, sahne tasarımını Ayhan Doğan’ın, kostüm tasarımını Almila Altunsoy, ışık tasarımını Murat Özdemir’in, koreografisini İbrahim Ulutaş’ın, efekt tasarımını Caner Özdemir’in yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu ve Enes Altuğ Avşar’ın çektiği oyunda; Ada Alize Ertem, Aslı Menaz, Aybar Taştekin, Nafiz Can Tarakçı, Cem Uras, Cemal Ahhan Şener, Çağlar Polat, Deran Özgen, Emrah Can Yaylı, Fahri Kıncır, Göksel Arslan, Mert Aykul, Emrah Özertem, Murat Bavli, Naci Taşdöğen, Nazif Uğur Tan, Özgür Dağ, Selen Nur Sarıyar, Sinan Bengier, Şeyda Arslan, Uğur Dilbaz, Yağmur Damcıoğlu, Yeşim Mazıcıoğlu, Bahar Çebi rol alıyor.

Oyun, 21-24 Şubat, 28 Şubat-3 Mart 2018 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

İyi seyirler…

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.