Tiyatro Tümü

İstanbul'un alternatif tiyatro mekanları


Sizce Nasıl?

Devlet ve Şehir Tiyatroları’nın dışında gidebileceğiniz alternatif tiyatro sahnelerini sizin için seçtik

Yenilikçi ve genç topluluklar klasik tiyatro anlayışını değiştirerek tiyatroseverlere alternatif sağlamakta. Çoğunluğu İstiklal Caddesi civarı ve Kadıköy'de yer alan bu alternatif sahneleri sizler için seçtik. İşte o alternatif 10 sahne:

 

1. İkincikat

 

2010’dan beri tiyatroseverleri her anlamda tatmin eden, oyunlarıyla herkesin kalbini çalan İkincikat, Sami Berat Marçalı ve Eyüp Emre Uçaray tarafından sıfırnoktaiki ve seyircilerinin desteğiyle kurulmuştur. Sezonluk indirim kartları ve özel etkinlikleriyle seyirciyle olan iletişimini ön planda tutmaya çabalayan ikincikat, çeşitli sorumluluk projeleri düzenledi, festivallere, konserlere, okuma tiyatrolarına, söyleşilere ev sahipliği yaptı. Alternatif Sahneler ile ortak projeler üretti, altfest’13‘ü düzenledi. 

2. Moda Sahnesi 

 

Eski Moda Sineması'nın yerine açılan Moda Sahnesi, sezonun popüler oyunlarını sahnesine taşıyor. Mert Fırat'ı, Onur Ünsal'ı çay kahve yaparken doğal ortamında görebileceğiniz şirin mekan. 

3. Kumbaracı 50 

 

Altıdan Sonra Tiyatro tarafından, kurumsal ve bireysel destekçilerinin de yardımıyla 2 Kasım 2009'da açılan sahne, çeşitli sanat disiplinleri için bir üretim ve gösteri alanı olarak tasarlandı. Adını, Kumbaracı Yokuşu ve bulunduğu apartmanın numarasından alan sahne oyunlar dışında bu işi öğrenmek isteyenler için birçok atölye çalışması da yapıyorlar. 

4. Craft 

 

En iyi alternatif sahnelerden birine daha. Yok satan oyunları ve atölyeleri bu sahneye hayran kalmak için yeterli. Yerini tarif edersek, Yoğurtçu Parkı'nın oradaki ışıklardan karşıya geçin, stadın yanındaki sokağa girince Kallavi isimli eğlence mekanının yanında. Erken giderseniz, içeride yer alan ufacık cafede vakit geçirip ucuz ve lezzetli yiyeceklerden tadın. Gidin, Personel oyununu da izleyin, Aslı Enver ve Dolunay Soysert'in muhteşem oyunculuklarına tanık olun. Tek yakayla yetinmeyen Craft'tan bir adet de Fındıklı’da bulunmaktadır.

5. Tatavla Sahne

 

2013 yılının Nisan ayında kurulan Atölye Tatavla, 1 yıl gibi kısa bir sürede hatırı sayılan sanat kurumlarının yanına adını yazdırmayı başardı. Atölye Tatavla, Tiyatro Tatavla’nın kuruluşuna da gebelik yaptı. 2013 / 2014 tiyatro sezonunu “Aktör Kean” ile açtı ve ardından 2. prodüksiyonu “3 Kadın Bin Turna” ile adından çokça söz ettirdi. Tiyatro Tatavla kendi projelerini Tatavla Sahne’de seyircileriyle buluştururken, salonu olmayan topluluklara da kapılarını açıyor. Son derece aktif olan sahnede şimdilerde “Diva”, “Konusuz Mutsuzluk” ve Arthur Miller’den “Cadı Kazanı” gibi oyunlar sahne alıyor.

6. Salon İKSV

 

Hem müzik alanında olsun hem de tiyatro alanında birçok alternatif ismi bünyesinde barındıran Salon İKSV alternatif sahnelerin başında geliyor. Edebiyat, panel, atölye gibi farklı sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapan mekan çok amaçlı bir salonların en iyilerinden. 

7. Bo Sahne

 

Cihangir’de perdelerini sanatseverler için açan Bo Sahne; Adolf ve İnternette Tanışan Son Çift gibi tiyatro oyunlarının yanı sıra birçok konsere, dinletiye ve kurumsal etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Mekan, Cihangir Çukurcuma istikametine dönünce Asri Turşucu'nun karşısında, sol çaprazda yer alır.

8. Küçük Salon

 

2014 yılında Emre Tandoğan ve Elif Arman tarafından kurulan Küçük Salon, günümüz tiyatrosunun yeni formlarını keşfetmeyi hedefliyor; izleyici, oyuncu ilişkisi başta olmak üzere tiyatronun tüm öğelerinin yeniden yapılandırılması gerektiğine inanıyor. Salon, 40 kişilik seyirci kapasitesiyle ve değişken black box sahne yapısıyla, kendi oyunlarının yanı sıra, alternatif ve yeni arayışlarda bulunan, farklı disiplinlerdeki sanatçılara ve ekiplere sahnesini açıyor. Ayrıca gösterim imkanı bulamayan ve sadece festivallerle sınırlı kalan kısa filmlere de ev sahipliği yapıyor.

9. Tiyatro D22 

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunlarından Berkay Ateş, Can Kulan ve Emir Çubukçu’nun bir araya gelmesiyle kuruluyor. Galata’daki Hamursuz Fırını’na yerleşen topluluk, projelerini Ocak 2013'ten itibaren bu mekanda sergilemeye başladı. Tiyatro D22, her türlü metne, sanatçıya, seyirciye açık. 

10. Dot

 

2005’te Murat Daltaban tarafından kurulduğundan beri neredeyse her oyunda şehrin farklı bir mekânında konaklayan DOT, şu ara DotKanyonda adıyla Kanyon'un birinci katında sinema salonlarının yer aldığı kürenin içinde. 

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.