Sinema Tümü

İz bırakan kadınlara adanmış filmler


Sizce Nasıl?

Benazir Butto’dan Türkan Saylan’a, Amy Winehouse’dan Frida Kahlo’ya 19 önemli isme adanmış bu filmler tekrar tekrar izlenmeyi hak ediyor.

Türkiye’nin sinemaya dair en geniş sosyal içerik platformu Sinemia Social, Kadınlar Günü öncesinde, cesaretleri, yetenekleri ve idealleriyle tüm dünyaya ilham veren kadınları hatırlıyor. Benazir Butto’dan Türkan Saylan’a, Amy Winehouse’dan Frida Kahlo’ya 19 önemli isme adanmış bu filmler tekrar tekrar izlenmeyi hak ediyor.

Özel Sinema Kulübü Sinemia.com ’un içerik platformu Sinemia.Social okuyucuları ve Sinemia app kullanıcılarının en çok arattıkları filmler içerisinden, tarihten günümüze hafızalarda iz bırakmış kadınlara adanan filmleri belirledi. Yaşama ve ideallerine olan tutkuları ve var olma biçimlerindeki mücadeleci yapılarıyla öne çıkan bu kadınlar, sinema aracılığıyla tüm dünyaya ilham vermeye devam ediyor. Bu Dünyada İz Bırakan 19 Kadının Gerçek Hikayelerini Anlatan 19 Biyografik Film başlığı altındaki derlemede öne çıkan filmlerden bazıları şu şekilde:

Coco Chanel’den Önce (Coco Before Chanel, 2009)

Audrey Tautou’nun başrolünde oynadığı film, Coco’nun yetimhanelerden, kabare şarkıcılığına uzanan hayatını ve sonunda, dünyanın en önemli modacısı olarak adını tarihe ve Paris sokaklarına kazıyışını konu alıyor.

Amy (2015)

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi soul ve jazz müzik solistlerinden biri olarak gösterilen Amy Winehouse’un hayatını anlatan belgesel tarzındaki film, bir yıldızın doğuşunu, doğuştan gelen yeteneğini, şansını ve yaşadığı zorlukları anlatıyor.

Bhutto (2010)

Pakistan’ın başbakanı seçilerek, İslam ülkelerindeki ilk kadın başbakan olan Benazir 2007’de suikast sonucu yaşamını yitirmiştir. Belgeselde bu güçlü ismin mücadeleci, vazgeçmeyen kimliğine ve yaşamına tanık oluyoruz.

Türkan (2011)

Ülkemizin en önemli figürlerinden, tıp bilimcisi, akademisyen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkan Saylan’ın hayatını, bilinmeyen yönleriyle ve duygu dolu detaylarla birlikte anlatan, ilham verici bir belgesel film.

Florence Nightingale (1985)

Aristokrat bir ailenin kızı olan Florence Nightingale, ailesinin tüm itirazlarına rağmen hasta bakıcı olur. Film, tüm zorluklara göğüs gererek mücadele eden devrimci, zeki, ilerici bir hemşirenin gerçek yaşamı üzerine kurgulanmış.

Kaldırım Serçesi (La Vie En Rose, 2007)

Edith Piaf’ın dramatik yaşam öyküsünü, Marion Cotillard’ın mükemmel performansı eşliğinde sunan nefes kesen bir biyografi… Piaf’ın eşsiz sesiyle devleşen müziğine ve hastalıklarla geçen gençliğinin ardından çektiği acılara şahit oluyoruz

Frida (2002)

Tarzı, politik ve sosyal duruşu, resimleri ve yaşadığı büyük aşkıyla günümüzün ikon kadınları listesinin başında gelen bir isim ve bugüne dek yapılmış en akıcı otobiyografilerden biri… Salma Hayek’in müthiş performansıyla karşımıza geliyor.

Jeanne D'arc (The Messenger: The Story of Joan of Arc, 2000)

Jeanne D'arc İngilizlere karşı Fransa’yı korumak adına savaşa katılmış ve Fransa’da bir azize olarak kabul gören ikonik bir figür. Film ise bu genç ve cesur kadının kısacık yaşamının kahramanlık öyküsünü anlatıyor.

Sinemia hakkında:

Sinemia, sinemaseverlerin sinema aşkını sınırsız ve özgürce yaşayabilmeleri için kurulmuş sosyal bir sinema platformudur. Sinemia Premium üyeleri, üyeliklerinin sürdüğü ay boyunca Türkiye’nin her yerindeki tüm sinema salonlarında sınırsız film izleyebilirler. Ayrıca düzenlenen ön gösterim, sanatçı sohbetleri ve özel organizasyonlar ile üyelere sunulan özel, prestijli bir sosyal yaşam biçiminin parçası olurlar. Sinemia banka kartı altyapısıyla lokasyon bazlı teknolojiyi bir araya getiren Türkiye’nin ilk teknoloji girişimidir.

Bugün Türkiye ve İngiltere’de faaliyet göstermekte olan Sinemia ilk yatırımını 2015 Aralık ayında pek çok başarılı girişimin yatırımcısı Aslanoba Capital’den almıştır. 2016 yılı Temmuz ayında Aslanoba Capital ve İstanbul Startup Angels üyelerinden Ali Çebi ve Burak Örücü Sinemia’nın ikinci yatırımını gerçekleştirmiştir. Üçüncü yatırım için aynı yıl içerisinde Silikon Vadisi merkezli venture capital firması 500 Startups ile el sıkışmış, bunu 2017 yılının ilk ayında Revo Capital yatırımı takip etmiştir.

Sinemia, kullanıcılarına özel film önerileri, listeler ve sinema dünyasından güncel haberler sağlayan, ayrıca beğeni ve paylaşım yapmalarına olanak vererek sosyal bir mecra sunan uygulamasını 20 ülkeye taşımak için çalışmalarını sürdürmektedir.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.