Tiyatro Tümü

Kadıköy'de sanat...


Sizce Nasıl?

Anadolu yakasının kültür ve sanat merkezi Kadıköy’de bu hafta da pek çok etkinlik var

Babil 26 Aralık 20:30'da Kadıköy E..K Tiyatrosu'nda

Ebru Nihan Celkan'ın yazıp yönettiği "Babil", 26 Aralık'ta Kadıköy Emek Tiyatrosu'nda...

"Babil", 2015 Türkiye'sinden yedi hayatı sahneye taşıyor. Bulut ve Kadıköy E..K Tiyatrosu'nun ortak yapımı olan "Babil", bugüne odaklanıyor. Oyun, dev bir inşaata dönüşmüş ülkenin, her bir köşesinde sınır tanımaksızın yükselen kulelerini mercek altına alıyor. Birbiri ardına çıklan katlarda, kimler bedeli peşin ödüyor, kartlar nasıl dağıtılıyor, kime ne düşüyor? Kuleler yükselirken neler alçalıyor? On bin basamak sonra da umut var mı?Babil seyirciyi bugünün yeni yaşam alanına, şantiyeye davet ediyor.

 

 

Ferhangi Şeyler 26 Aralık 20:30'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde 

Ferhan Şensoy, tek kişilik gösterisi Ferhangi Şeyler ile 26 Aralık'ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde sahne alıyor. Ferhan Şensoy'un 7 Mart 1987'den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi, gündelik herhangi olayların Ferhanca bir mizah penceresinden değerlendirilmesidir.

 

 

Yaşamaya Dair 28 Aralık 20:30'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde 

Genco Erkal'ın Nazım Hikmet tutkusunun yeni ürünü olan "Yaşamaya Dair" adlı müzikli gösterisi, 28 Aralık'ta Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde...

Nazım Hikmet'in ölümünün 50. yıldönümü için Genco Erkal'ın uyarlayıp yönettiği oyunda, Tülay Günal da oynuyor. Piyano ve viyolonsel eşliğinde oynanacak oyunda, başta Fazıl Say ve Zülfü Livaneli olmak üzere değişik bestecilerin Nazım şarkıları da seslendirilecek. 

 

 

Tersine Dünya 27-30 Aralık 20:00'de Kozyatağı Kültür Merkezi'nde

Orhan Kemal'in aynı adlı romanından Mustafa Gültekin tarafından sahneye uyarlanan Tersine Dünya'da, kadın-erkek kimlikleri tersine çevrilerek sistemin çarpıklıkları ortaya konulurken, oyunu Elif Erdal yönetiyor. Oyunda Dekor Tasarımı Şirin Dağtekin Yenen'e, Giysi Tasarımı Nalan Alaylı'ya, Işık Tasarımı Akın Yılmaz'a,  Dans Düzeni Pınar Ataer'e ve Müzik ise Can Atilla'ya ait.  Oyunda karakterlere Özlem Güveli Türker, Ozan Uçar, Hülya Çelik Kalebayır, Fikret Urucu, Zeliha Güney, Elif Erdal, Fatma Öney, Gılman Kahyaoğlu, Seval Gökçe, Ayla Baki Yücesoy, Melek Gökçer Bilge, Nurhayat Boz, Jale Çiçek, Suna Selen, Yıltan Kahraman, Gökçe Aktaş, Deniz Gürzumar, Lalizer Kemaloğlu, Tilbe Taşlı, Eda Şahin, Merve Çağla Kuru, Hakan Dülger, Vehbi Akıntürk, Erdem Sazak, Meriç Akay, Ezgi Baykal, Füruzan Çokol, Dinçer Simsar, Hazal Altıntaş, Alparslan Aydın, Handan Ölçener can veriyor. Oyun Kozyatağı Kültür Merkezi'nde 27-30 Aralık'ta izlenebilir. 

 

 

İmece (Dilek Erman) 21 Aralık 2016 - 31 Aralık'ta Kozyatağı Kültür Merkezi'nde

Karma elişlerinden oluşan 3 boyutlu tabloların yer aldığı sergi 21 Aralık 2016 - 31 Aralık'ta Kozyatağı Kültür Merkezi'nde ziyaret edilebilir.

 

 


Görmek İçin Işık Gerek (Bülent Çetinor) 13 Aralık 2016 - 27 Aralık 2016 Caddebostan Kültür Merkezi'nde

Bülent Çetinor (1928-2008) Suluboya Resim Sergisi... İnsanlarla yaşayan, anlam kazanan evler, sokaklar, mahalleler… Hızlı kentleşmeye yenik düşen yaşam alanları… Sanatçı,Türkiye’nin değişik kentlerini, yerel kültürlerini, folklorik öğelerini, bir mimar gözüyle yapmış olduğu suluboya resimleriyle yansıtıyor. Yakın geçmişe ilişkin birer belge niteliğindeki bu eserler, toplumsal belleğimizi canlı tutuyor, düşündürüyor ve hüzünlendiriyor.

 

 

Cuma, Cumartesi, Pazar 24 Aralık 2016 - 06 Ocak 2017 Barış Manço Kültür Merkezi'nde

Alberto Modiano, Berge Arabian, Emine Ülkerim, Mıgırdiç Arzivyan, Niko Manginas

Farklı dinden ve mezhepten 5 fotoğrafçı, ötekini anlıyor, anlatıyor... Birlikte yaşamayı, sevmeyi, ötekini anlamayı, saygı göstermeyi, anlatmayı ve yeni kültürlere tanıtmayı amaçlayan 5 fotoğrafçı, belgesel fotoğraflarla halklar arasındaki bağın daha da kuvvetlenmesine aracılık ediyor. İnançlar, insanoğlunun varlığı kadar eskidir ve tüm dünyada olduğu gibi, üzerinde yaşadığımız bu kadim topraklardaki çok renkliliğin de kaynaklarından biridir. Birbirinden farklı uygulamaları, örf ve adetleri olsa da tüm dinlerin mesajı aynıdır: "Birliktelik, birbirini sevme, ötekini tanıma ve saygı gösterme"...

 

 

Herkes Uyurken 27 Aralık 2016 20:00'de Barış Manço Kültür Merkezi'nde

Yönetmen: Erdem Murat Çelikler
Yapımcı: Ayfer Tokatlıoğlu

Belgesel, İstanbul sokaklarında yaşayıp çalışan insanlara yardım etmek için onların fotoğraflarını çekmeye başlayan ve zamanla tanınmış bir fotoğrafçıya dönüşen ortayaşlı taksi şoförü Şevket Şahintaş'ın iki yılına tanıklık ediyor. İlk sergisinin açılışıyla birlikte, iç hesaplaşması kabarmaktadır Şahintaş'ın. Çarpıcı fotoğrafları sayesinde yaşadığı geç gelen başarının tadını çıkarırken, öte yandan fotoğraf çekmeye fotoğraflarındaki insanlara yardımcı olmayı düşünerek başladığı için çabalarının boşa gittiğini hissetmektedir.

 

 

Kopuz Oda Orkestrası 28 Aralık 2016 20:00'de Mekan Yeldeğirmeni Sanat Merkezi'nde

Solistler: Beril Eren, Selim Kurtuluş

1982 yılında kurulan Kopuz Oda Orkestrası, konserin ilk yarısında Handel'in "Op.6 Nr.11 Concerto Grosso"su ile Bach'ın "Fa minör Piyano Konçertosu"nu (solist: Beril Eren), konserin ikinci yarısında ise Stamitz'in "Viyola Konçertosu" (solist: Selim Kurtuluş) ile Mozart'ın "Küçük Bir Gece Müziği"ni yorumlayacak.

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.