Tiyatro Tümü

Kara Kabare, armağan ekonomisiyle “başka bir tiyatro mümkün” diyor.


Sizce Nasıl?

Kara Kabare Tiyatro Topluluğu, Kamamber adlı oyunlarını yeni sezonda, Türkiye’de ilk kez uygulanan bir bilet sistemiyle seyirciyle buluşturacak...

Bu tiyatroda kitap, şan dersi ve saksı çiçeği para yerine geçiyor.

 

Kara Kabare Tiyatro Topluluğu, Kamamber adlı oyunlarını yeni sezonda, Türkiye’de ilk kez uygulanan bir bilet sistemiyle seyirciyle buluşturacak. Kamamber'i izlemek isteyenler, armağan ekonomisi yöntemiyle karakabare@blogspot.com.tr adresinde yayınlanacak ihtiyaç listesinden dilediklerini seçerek oyuna rezervasyon yapabilecekler. Böylece paraya alternatif olarak bir kilo hurma, altı çizilerek okunmuş bir sosyoloji kitabı, bir saat şan dersi ya da başka bir oyuna bilet armağan ederek oyunu izlemek mümkün olacak. Erotik, politik, müzikli bir kara mizah örneği olan Kamamber, 5 Ocak 2016’dan itibaren her Salı 20.30’da, Maya Sahnesi – Beyoğlu’nda seyirciyle buluşacak.

 

Kara Kabare ekibi, Kamamber adlı oyunda içinde bulundukları dünyada var olmaya çalışan dört kadının hikayesini anlatırken, cinsellik, cinsel şiddet, ruhsallık ve özgürlük gibi konulara karanlık bir mizahla değiniyor. Işık ve ses tasarımına kadar sadece kadınlar tarafından üretilmiş olan oyun, dört kadının “bu sabah” ne yaptıklarını anlatmasıyla kişisel olandan evrensel olana doğru bir araştırma alanı sunuyor. Şirvan Akan’ın yazıp yönettiği, Burcu Halaçoğlu, Defne Koldaş, Nilay Erdönmez ve Selin Zafertepe'nin rol aldığı oyunun besteleri Gözde Berberoğlu Özen’e ait.

 

Bu tiyatroda biletler “gerçek ihtiyaçlar”ı karşılayarak alınıyor

Sahne üzerinde başka bir dünyanın nasıl mümkün olabileceğini araştırırken, oyunlarını seyirciyle buluşturma yollarını da hayalleriyle hizalamak isteyen Kara Kabare ekibi, gerçek ihtiyaçlar listesi fikrine, armağan çemberleri, bolo bolo, kutsal ekonomi ve anadolu kültürü gibi kavramlardan ilham alarak ulaşmış. Seyirci, ekibin her oyun için kendi kalplerine dönerek hazırladıkları ihtiyaç listesinden diledikleri maddeyi karşılamayı seçerek oyunu izleyebilecek. Paradan ziyade parayla alınacak şeye ihtiyaç duyduklarını ifade eden ekibin gerçek ihtiyaç listesi her oyun için güncellenecek. Böylece bir kilo hurma, altı çizilerek okunmuş bir sosyoloji kitabı yada başka bir tiyatro oyununa bilet karşılığında tiyatro izlemek mümkün olacak. Yakınlık duydukları topluluklarla bir dayanışma yaratmak isteyen ekibin listelerine ekledikleri “kumbara” ile, başka topluluklara destek olmak da mümkün olacak. Kamamber, 5 Ocak 2016’dan itibaren her Salı 20:30'da, Maya Sahnesi – Beyoğlu’nda izlenebilir.

 

2012’de kurulan Kara Kabare Tiyatro Topluluğu kendi içinde hiyerarşi üretmeyen, yalnızca sahne üzerinde değil, oyunların seyirciyle buluşturulmasındaki ekonomi konusunda da yeni yöntemler deneyen bir topluluk.


KAMAMBER

Yazan – Yöneten: Şirvan Akan 
Müzik: Gözde Berberoğlu Özen

Oynayanlar: 
Burcu Halaçoğlu
Defne Koldaş
Hazal Bakan
Hazer Zülfikaroğlu
Nilay Erdönmez
Selin Zafertepe

70 Dakika / Tek Perde

 

Tarihler:     
5 Ocak 2016'dan itibaren her Salı
Saat 20.30’da

 

Yer: Maya Sahnesi
Adres: İstiklal Cad. Halep Pasajı (Atlas Pasajı karşısı) Kat: 2, Beyoğlu

 

Bilet almak için:
karakabare@blogspot.com.tr 

 

Etkinlik


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.