Tiyatro Tümü

Konut sitesi sakinleri tiyatro topluluğu kurdu.


Sizce Nasıl?

Ankara'nın Batıkent semtindeki Ormancılar Sitesi ismini sanatsal ve kültürel faaliyetlerle duyurmaya devam ediyor.

Türkiye'de bir ilk: Site Sakinleri Tiyatro Topluluğu kurdu

Sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerimizi icra etmek amacıyla varolan veya kendi çabalarımızla oluşturduğumuz derneklerde veya kuruluşlarda boy gösteriyoruz. Bir çok derneğin kuruluş amacı da budur aslında. Özellikle emekli olmuş, kendilerine zaman geçirecek hobi amaçlı kültürel ve sanatsal faaliyetlerde boy gösteririz. Belediyelerde bu konu da vatandaşa hizmet olarak Halk Eğitim Merkezleri aracılığı ile hobi ve meslek kursları açmaktadır. Fakat öyle bir konut sitesi var ki sadece ikamet etmek ve çevre düzenlemesi ile örnek bir site olmaktan ziyade daha çok sosyal ve kültürel faaliyetlere yer veriyor.

Bu konut sitesi Ankara'nın Batıkent semtinde. İki yüze yakın konutu bulunan Ormancılar Sitesi. Ve en güzel yanı da bu yapılan tüm faaliyetler gönüllü olarak yapılıyor. Katılımcılar sadece site sakinlerini oluşturmuyor, çevre site sakinlerini de kapsıyor. Site yöneticisi Ali Fuat Güler'in önderliğinde başlayan bu faaliyetlerin ilkini sanat müziği korosu çalışmaları ile "Çağdaş Ormancılar Sitesi Türk Sanat Müziği Topluluğu" oluşturuyor. Koro şefliğini Zeynel Abidin Topal üstleniyor. Devamında liderliğini Yasemin Yanar Karameşe'nin üstlendiği anne-çocuk ve kadınlarla drama atölyeleri, Resim Öğretmeni Tülay Aksar'ın açtığı çocuk ve yetişkinlere özel resim kursu atölyeleri oluşturuyor. Site yönetimi de bu faaliyetlere daha yenilerini eklemek için çalışmalar yapıyor.

Ormancılar Sitesi Tiyatro Topluluğu, 2016 yılında yine site yöneticisi Ali Fuat Güler'in önderliğinde kuruldu. Geçtiğimiz yıl site yönetim binasında kadınlarla doğaçlama performans olarak yapılan gösteri, bu yıl sahnede gerçekleşiyor. Topluluk, Sevilay Saral'ın yazdığı Yasemin Yanar Karameşe'nin yönettiği "Kadın Masalları" adlı oyunda  Ada Emeksiz, Bahar Kümbetli , Duygu Kaya , Ece Kaya, Elanaz Günindi, Filiz Günindi, İnci Karameşe, Lale Emeksiz, Serpil Pözüt, Ümran Gökçe rol alıyor. 

Oyun tamamiyle kadın oyunculardan oluşurken her yaştan oyuncuyu kapsıyor. Çocuk oyuncuların da rol aldığı oyun; hem çocuk, hem yetişkin seyirciye hitap ediyor. Konusu hemen hepimizin bildiği, Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel, Kül Kedisi ve Pamuk Prenses hikayelerinin baş kahramanları kendi oyunlarının gidişatından memnun olmayarak oyun yazarına baskın yaparlar ve hikayeyi değiştirmelerini talep ederler. Bakalım istedikleri olacak mı?

Oyun, 11 Mart Pazar Günü saat 20:00'de Batıkent'te Sinan Bengier Tiyatro Salonu'nda sahneleyecek. 

İyi seyirler.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.