Sinema Tümü

Kuir Fest


Sizce Nasıl?

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Başka Sinema, Kuir Fest kapsamında, 22 Ocak Cuma saat 14:30, 16:45 & 19:15, 23 Ocak Cumartesi saat 14:30, 16:45 & 19:15 ve 24 Ocak Pazar saat 14:30 & 16:45 seanslarında LGTB filmlerden oluşan bir seçki sunuyor.

KUIR FEST

 

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Başka Sinema, Kuir Fest kapsamında, 22 Ocak Cuma saat 14:30, 16:45 & 19:15, 23 Ocak Cumartesi saat 14:30, 16:45 & 19:15 ve 24 Ocak Pazar saat 14:30 & 16:45 seanslarında LGTB filmlerden oluşan bir seçki sunuyor.

BEN, SEN, O / JE, TU, IL, ELLE

YÖNETMEN: Chantal Akerman
Süre: 86’
Film Türkçe altyzılı gösterilecektir.

Bu sene kaybettiğimiz Chantel Akerman’ın hem yönettiği hem de başrolünde oynadığı ilk uzun metrajı “Ben, Sen, O” (Je, Tu, Ille, Elle, 1975) amaçsızca kendini odasına kapatmış ve günlerini şeker yiyerek geçiren genç bir kadının eski kız arkadaşı ile buluşmak üzere yola çıkışını anlatıyor. “Ben, Sen, O” Akerman’ın çok düşük bir bütçeyle yaklaşık on günde, henüz 24 yaşındayken çektiği ilk uzun metraj filmi. “Ben, Sen, O” tam da Akerman’ın genç yaşının tazeliğini, hayat enerjisini, oyunbazlığını, cinselliğe dair merakını, isyankarlığını yansıtıyor ve sinemanın neredeyse tüm yerleşik kurallarını yerle bir ediyor.” Gözde Onaran

SONSUZ AŞK / AMOR ETERNO

YÖNETMEN: Marçal Forés
Süre: 69’
Film Türkçe altyzılı gösterilecektir.

Carlos orta yaşlı bir öğretmendir. Ders çıkışlarında şehrin dışında, ormanlık bir arazideki çark mekânını ziyaret eder. Bir gün burada karşısına öğrencilerinden Toni çıkar. Bu beklenmedik karşılaşma öğretmen ve öğrencisi arasında önce cinsel bir gerilime yol açar, daha sonraysa saplantılı bir aşka dönüşür. Marçal Forés ilk uzun metraj filmi “Animals”dan sonra, yeni filmi “Sonsuz Aşk” ile de tür sinemasına özgün bir yorum getiriyor. Seyirciyi baştan sona diken üzerinde tutan ve giderek bir korku filmine dönüşen “Sonsuz Aşk”, arzu ve ölüm arasındaki ilişkiyi sorgulayan bir aşk filmi aynı zamanda. Sitges Film Festivali’nden Carnet Cove Jüri Ödülü ile dönen “Sonsuz Aşk”, yıl boyunca kuir festivaller kadar fantastik ve korku filmi festivallerinde de dikkat çekti.

MAVİ SAATİ / ONTHAKAN

YÖNETMEN: Anucha Boonyawatana
Süre: 96’
Film Türkçe altyzılı gösterilecektir.
John Badalu’nun Ön Sunuşuyla

Terk edilmiş bir yüzme havuzu ve iki genç erkek… Okulda sürekli şiddete maruz kalan ve evde ailesinden de pek iyi muamele görmeyen Tam ve kendinden daha emin gibi gözüken Phum, sevişmek için bu mekânda buluşurlar. Bu buluşma sonrasında Phum’a hızla yakınlaşan Tam için gerçek ve hayal giderek iç içe geçmeye başlar. Phum’un önünde açtığı kapılardan geçerken, hem en erotik düşleri hem de şiddet dolu kâbusları karşısında belirir. İlk gösterimi Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde gerçekleşen “Mavi Saati”, Anucha Boonyawatana’nın ilk uzun metrajlı kurmaca filmi. Yönetmen Tayland sinemasından alışık olduğumuz bir dille, kurmaca anlatının sınırlarını zorluyor ve gerçekçi olduğu kadar fantastik bir filme imza atıyor.

YENİ BİR İNSAN/ EL HOMBRE NUEVO

YÖNETMEN: Aldo Garay
Süre: 79’
Film Türkçe altyzılı gösterilecektir.
ÖDÜLLER/AWARDS:
 Berlinale: En İyi Belgesel-Deneme Film Teddy Ödülü, Rio de Janeiro IFF: En İyi Belgesel Felix Birincilik Ödülü
Bu çok katmanlı belgesel Stephania Mirza’nın hikâyesini anlatıyor. Montevideo’da bir otoparkta çalışan Stephania, cinsiyet inşa sürecinde trans bir kadın. Ameliyatı için gerekli prosedürleri tamamlamaya çalışırken, bir yandan da bir bavula sığdırdığı eşyalarıyla bir pansiyondan diğerine taşınıyor, yatacak yer bulamadığındaysa mecburen sokakta uyuyor. Aslında yönetmen Aldo Garay, Stephania’nın hayatını yıllardır takip etmekte ve zamanla öğreniyoruz ki değişmekte olan bu insanın geçmişi adeta parçaları eksik kalmış bir yapboz gibi.
Henüz 12 yaşındayken Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne katılan ve öğretmenlik yaparak devrimi destekleyen, ancak yine aynı yıllarda evlatlık verilerek Nikaragua’daki ailesinden kopan ve Uruguay’a gelen Stephania, yeni kimliğini inşa etme sürecini belki de öz ailesiyle tekrar buluştuğunda tamamlayabilecek.

MADAME PHUNG’UN SON YOLCULUĞU /CHUYẾN Đİ CUỐİ CÙNG CỦA CHỊ PHỤNG

YÖNETMEN: Tham N’guyen Thi
Süre: 87’
Film Türkçe altyzılı gösterilecektir.

Yönetmen Tham N’guyen Thi, Vietnam’ın güneydeki ıssız kısımlarından şehir merkezindeki tepelerine kadar Madam Phung’un liderliğindeki translardan oluşan gezici kumpanyanın 1 yıl boyunca izini sürüyor. Film de bu zorlu yolculuğa artık 40 yaşına basan Madam Phung’un kişisel hikayesi de eşlik ediyor. Yönetmen, filmde kumpanyada çalışan transların kırılganlıklarını gösterip onlarla korkularını paylaşırken seyircilere Vietnam’da LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans) olmanın zorluklarını ve çalışma hayatındaki ayrımcılığı da anlatıyor.

KIYI / BEIRA-MAR

YÖNETMEN: Filipe Matzembacher, Marcio Reolon
Süre: 83’
Film Türkçe altyzılı gösterilecektir.
ÖDÜLLER: 
San Sebastian FF: En İyi Latin Amerika Filmi
İlk gösterimi Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde gerçekleşen “Kıyı”, özellikle genç oyuncularının performanslarıyla güçlenen bir büyüme öyküsü. Yıllardır yakın arkadaş olan Martin ve Tomaz, Brezilya’nın güneyindeki bir sahil kasabasında beraber bir hafta sonu geçirirler. Yetişkinliğe adım atmak üzere olan iki genç erkek, bu birkaç gün boyunca arkadaşlıklarını yeniden gözden geçirir ve aralarındaki ilişkinin yeni bir boyutunu keşfederler. İçilen içkiler veya oynanan şişe çevirme oyunları da bu keşif sürecinde itici birer unsur olur. “Kıyı”nın senaryosunu beraber yazdıkları gibi, yönetmenlik görevini de birlikte üstlenen Filipe Matzembacher ve Marcio Reolon, otobiyografik esintiler taşıyan bu filmleriyle umut dolu bir dostluk ve aşk öyküsü anlatıyorlar.

SWOON

YÖNETMEN: Tom Kalin
Süre: 93’
Film Türkçe altyzılı gösterilecektir.

Tom Kalin’in 1992 yapımı siyah beyaz filmi Swoon (1992) iki varlıklı Yahudi üniversite öğrencisini ve 14 yaşındaki bir genci kaçırıp vahşice öldüren Nathan Leopold and Richard Loeb ‘in hikayesini anlatıyor. Yeni Kuir Sinema’nın en önemli örneklerinden Berlinale Teddy ödüllü “Swoon”, “Yüzyılın suçu” olarak nitelendirilen Leopold ve Loeb davasını diğer filmlerin aksine karakterlerin eşcinselliği üzerine odaklanarak beyazperdeye aktarıyor.

SANGAİLE’NİN YAZI / SANGAILES VASARA

YÖNETMEN: Alanté Kavaïté
Süre: 88’
Film Türkçe altyzılı gösterilecektir.
ÖDÜLLER/AWARDS:
 Sundance FF: Dünya Sineması Yönetmen Ödülü Athens IFF: Altın Atina En İyi Yönetmen Ödülü Lithuanian Film Awards: Altın Kırlangıç En İyi Film Ödülü
Litvanya’yı bu yılki Oscar yarışında temsil eden ” Sangailė’nin Yazı”, Sundance’de kazandığı En İyi Yönetmen ödülünden bu yana gerçek bir festival favorisine dönüştü. Berlin dahil pek çok uluslararası festivalde gösterilen ve ödüller kazanan bu büyüme öyküsü, özellikle birinci sınıf görüntü yönetimiyle takdiri hak ediyor. Sangailė, yetişkinliğe geçmeden hemen önceki 17 yaşın tüm kırılganlığını taşıyan bir genç kızdır. Kollarına attığı kesiklerle hem omuzlarına düşen ağır yükü unutmaya hem de ne kadar korkarsa korksun hayallerinden çıkmayan uçmanın heyecanını tahayyül etmeye çalışır. Bir gün karşısına çıkan Auste ise dünyasını değiştirir. Farklı zaman dilimlerinin kostümlerini çağrıştıracak şekilde kılıktan kılığa giren bu genç kadın, Sangailė’ı moda, fotoğraf ve cinselliğin hakim olduğu bir nevi rüya alemine çağırır ve korkularını aşmasında yardımcı olur.

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.