Müzik Tümü

Mazhar Alanson kitabının satır aralarını anlattı


Sizce Nasıl?

Mazhar Alanson, 16 Mart Perşembe günü saat: 17.00’da Zorlu PSM Studio’da Nesil Yayınları’ndan çıkan MAZHAR OLMAK kitabını ‘sahibinin sesinden’ anlattı ve dillerden düşmeyen şarkılarını seslendirdi.

Mazhar Alanson, 16 Mart Perşembe günü saat: 17.00’da Zorlu PSM Studio’da Nesil Yayınları’ndan çıkan MAZHAR OLMAK kitabını ‘sahibinin sesinden’ anlattı ve dillerden düşmeyen şarkılarını seslendirdi. Mazhar Alanson, 19 Mart Pazar günü saat 16:00’da Suadiye D&R’dai 25 Mart Cumartesi günü ise saat 13:00’te Bursa Tüyap Fuarı imza salonunda sevenleriyle buluşacak.
“Mazhar Alanson’un resimlerini, şarkı sözlerini, notalarını, yazılarını, günlüklerini, fotoğraflarını hatta hatıra diye sakladığı her türlü kâğıt parçasını kullanarak bir kitap tasarladığını biliyor musunuz?”
Mazhar Alanson, Mazhar Olmak kitabıyla bu zamana kadar hiç açmadığı dünyasının kapılarını aralıyor. Mazhar Alanson, kitabında dillerden düşmeyen şarkılarının hikâyesini anlatıyor.
Özenle hazırladığı kitap, Mazhar Alanson’un müzikal hayatının günlüğü gibi... Âdeta şarkılarının perde arkasını gösteriyor.
Sadece şarkıları da değil, Mazhar Alanson’un tüm hayatından fotoğraf albümlerini ve resimlerini görecek; âdeta düşüncelerini okuyacaksınız.

Yazdığı her söz bestelediği her notayla bu topraklarda yaşayan, milyonlarca insanın kalbine dokunmuş, dokunmaya da devam eden sahici bir müzisyenin dünyasına misafir olmaya hazır mısınız?Bazı sayfalarda Mazhar Alanson’un özel hatıralarını okuyacak, bazı sayfalarda da MFÖ hayranlarının grubun söz ve beste aşamasındaki şarkılarda nasıl değişiklikler yaptığını Mazhar Alanson’un o doğal ve içten anlatımıyla okuyacaksınız.
“Diday Diday Day” şarkısındaki ‘diday’ın ne anlama geldiğini...
70’li yıllarda bir mavi yolculuk sırasında belki de ‘güllerin içinde’ unutulmayan hangi şarkıyı bestelediğini...
Orhan Pamuk ve Kadir İnanır’la askerlik fotoğrafları ve hatıralarını...
“Peki Peki Anladık” şarkısını kime yazdığını...
Mazhar Alanson’a ‘âh’ çektiren şarkılarını...
Her yağmurlu sabah akla ilk gelen şarkı olan “Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da” şarkısını bir zamanlar hiçbir plak şirketinin anlamadığını...

Dans etmeyen hiçbir şarkıcı, dans edilmeyen hiçbir klibin olmadığı ülke, Hindistan gezisini...
Her gezisinde bazen şarkı besteleyen bazen de “Vay be” dedirten düşüncelerini... Amsterdam gezisini... Amerika gezisini (New York Sokaklarında)... Shanghai gezisini... Ve Paris’i...
Bir ilahiden yola çıkarak rock tarzını nasıl sevdirdiğini...
“Meğer amma da çok yalnız insan varmış” dediği “Yalnızlık Ömür Boyu” şarkısının duygularını...
Kısacası; “Çok gürültü var duyulmuyor sözlerim” diyen bir sanatçının öyküsünü ve kendi kendine söylediği şarkılarını duyacaksınız.

Dolayısıyla kitabın sayfalarını çevirirken Mazhar Alanson’un hatıraları gözünüzde canlanabilir ve özel anlarını paylaşabilirsiniz.
Mazhar Alanson’un MazharOlmak1 sahne performansının ne kadar iyi olduğunu, beğenildiğini okumuş, dinlemiş olabilirsiniz. Mesela, Cem Yılmaz gösteri sırasında “Bugüne kadar burada seyrettiğim en iyi gösteriydi” diyor.
Şimdi Mazhar Alanson’un Nesil Yayınları’ndan çıkan Mazhar Olmak kitabını okumaya hazır mısınız?
Mazhar Alanson, kendi cümleleriyle hayranlarına kitabını şöyle anlatıyor:
“Bu CD’deki şarkılarımı mikrofon karşısına geçip bir kerede gacırtısı, tısı, tuşu, detonesi, şaşırması, heyecanı, duygusu, hepsi içinde art arda çaldım söyledim. Neticede sonradan hepsini en düzgün hâliyle çaldıysam da; daha sonra ilk kaydıma geri döndüm. Dinlerken hatıralar, yıllar gözünüzde canlanabilir. Ne de olsa ‘sahibinin sesinden.’ Siz de yavaştan yaşlandığınızı hissedebilirsiniz. Eski, yeni aşklarınızı hatırlayabilir ya da yeniden âşık olmak isteyebilirsiniz. Bir ipucu vereyim. Aşk zordur aklınızda bulunsun... Resimlere gelince, yıllar içinde yaptığım şeyler.
Kitaba umarım sıkılmadan bakar, okur, dinler ve seversiniz. Böyle bir örnek olduğunu görmedim. Umarım siz de seversiniz.”
Mazhar Alanson

ETKİNLİKLER
19 Mart Pazar günü saat: 16.00’da Suadiye D&R’da sevenleriyle buluşuyor...
25 Mart Cumartesi günü saat: 13.00-18.00’da Bursa Tüyap Kitap Fuarı’nda [imza salonunda] sevenleriyle buluşuyor...
Detaylı bilgi için www.mazharolmak.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.