Tiyatro Tümü

Merhametliler (İKSV TİYATRO FESTİVALİ OYUN TANITIMLARI)


Sizce Nasıl?

Guy Cassiers, Toneelgroep Amsterdam'la gerçekleştirilen bu yeni ortak yapımda bir romanı ele alıyor.

TONEELHUIS, TONEELGROEP AMSTERDAM | GUY CASSIERS

Yer: Uniq Hall, Uniq İstanbul

6 Mayıs Cuma 19:30
7 Mayıs Cumartesi 18:00
8 Mayıs Pazar 18:00

İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı.

Ortak Yapımcılar: deSingel, Le Phénix, Scène nationale de Valenciennes, Maison de la Culture d'Amiens, Istanbul Theatre Festival, Festival Temporada Alta, Festival RomaEuropa

 

Metin: Jonathan Littell Uyarlama: Guy Cassiers, Erwin Jans Flemenkçeden Çeviren: Jeanne Holierhoek, Janneke van der Meulen Yöneten: Guy Cassiers Oynayanlar: Katelijne Damen, Kevin Janssens, Johan Van Assche, Abke Haring, Hans Kesting, Bart Slegers, Jip van den Dool, Aus Greidanus Jr., Alwin Pulinckx, Vincent Van Sande Dramaturji: Erwin Jans Kostüm ve Sahne Tasarımı: Tim Van Steenbergen Video Tasarımı: Frederik Jassogne Ses Tasarımı: Diederik de Cock Işık Danışmanı: Bas Devos

Flemenkçe; Türkçe üstyazılı.

Guy Cassiers, Toneelgroep Amsterdam'la gerçekleştirilen bu yeni ortak yapımda bir romanı ele alıyor. Oyuna konu olan ve Yahudilerin II. Dünya Savaşı sırasında uğradığı soykırımı anlatan Jonathan Littel'ın yazdığı Les Bienveillantes (The Kindly Ones) 2006'da yayımlandığında Fransa'da tartışmalara yol açmıştı. 

 

Les Bienveillantes'in en vurucu tarafı bir SS subayı olan Max Aue'nin gözünden olayların anlatılmış olması. 

 

Littell bu kitabında III. Reich'ın, sadece canavarlar ve sapkınlarla değil, aynı zamanda Nazizmin etrafında toplu bir deliliğe doğru ilerleyen sıradan insanlarla dolu olduğunu gösteriyor bize. Yazar, okuyucuyu failin düşünüş biçiminin içine sokarak, onunla huzursuz edici bir empati kurmasını sağlıyor. Yönetmen Guy Cassiers yorumunda, romanda önemi olan üç kente; Max Aue'nin Kiev, Stalingrad ve Berlin'de kaldığı dönemlere odaklanıyor. 

 

Reji ve dramaturjisiyle olduğu kadar, sahne, kostüm ve müzik tasarımıyla da oldukça dikkat çekecek bir yapım olan Merhametliler, festivalin kaçırılmaması gereken oyunlarından biri.

 

Yaklaşık 190' sürer; 2 Perde.

Oyun Sonrası: Guy Cassiers ile söyleşi (7 Mayıs)

Biletler: 120, 100, 80 TL | Öğrenci: 40 TL


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.