Tiyatro Tümü

Misafir - İyi Bir Güneş: Bugüne Bugünden Geçmişle Bakmak


Sizce Nasıl?

Suriye’deki savaştan kaçan bir kadın, kaybolan oğlunu İstanbul’da aramaktadır.

Suriye’deki savaştan kaçan bir kadın, kaybolan oğlunu İstanbul’da aramaktadır. Bu sırada kendi sorunlarıyla baş etmeye çalışan genç bir çocukla tanışır ve onun kentli üvey annesiyle birlikte yaşadığı apartmanın bodrum katına sığınmak zorunda kalır. Günümüz İstanbul'unda yolları kesişen bu üç karakter aynı zamanda üç mitolojik figürün öyküsünü de beklenmedik bir şekilde bugüne taşır. Her biri hem günümüzdendir, hem bin yıllar öncesinden.

Misafir - İyi Bir Güneş, Suriye’de bir iç savaş olarak başlayan ancak hızla büyüyen bir felaketin ve II. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük göç dalgasının günümüzde yaşanmakta olan sonuçlarına, ortak acılarımıza, soru soran özgün ve etkileyici bir tanıklıkla yaklaşıyor. Şaşırtıcı geçişlerle, tarihsel ve kültürel bir boyuta da taşıdığı hikayesinin içinde bugünden kopmadan yakıcı bir güncelde geziniyor. Öte yandan da izleyicisini Batı düşüncesinin kurucu antik Yunan mitlerinin ortasına fırlatıyor. ‘Yabancı’ olana karşı bugünün kemikleşmiş ön yargılarının insan zihnindeki izini antik Yunan’a kadar sürüyor oyun. Bugünün sadece bugünden ibaret olmadığının, tüm tarihi sırtlamışlığın bir macerası olarak.

Oyunun yazarı Gülce Uğurlu, sahne tasarımcısı Meryem Bayram. Sanatçılar daha önce 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapan ve Avrupa’dan sadece 8 oyunun davet edildiği Almanya’daki Fast Forward Avrupa Genç Yönetmenler Festivali’nde sahnelenen “Ev’vel Zaman”da da birlikte çalışmıştı. Oyunun reji ve dramaturjisini ise son yıllarda özellikle Belçika’da ToneelHuis, Arsenaal, KVS gibi tiyatrolarda 0090 ile birlikte çalışmış olan Ata Ünal’a ait.

Etkileyici bir görselliğe sahip rafine ve sürprizli tasarım fikrine sıradışı performatif bir yaklaşım getiren yönetmen, benzer sürpriz ve kırılmaları oyunun içine de taşıyor. Böylelikle aynı zamanda başkalarının acılarının, onları kendine maletme sömürüsüne kaçmadan nasıl sahneye taşınabileceği üzerine samimi bir arayışı da yansıtıyor. Patetik duygusallığa prim vermeden, farklı olana karşı kendini koruma refleksi ile öteki olana tahammülsüzlük arasındaki ince çizgiye dikkat çekiyor.

Misafir - İyi Bir Güneş’te, her biri kendi kuşaklarının yeni deneyimlere açık son derece yetenekli oyuncuları arasında bulunan Güneş Sayın, Gülce Uğurlu ve Korhan Karabal rol alıyor.

22. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında prömiyerini yapan Misafir - İyi Bir Güneş oyunu 5 - 6 Mart tarihlerinde Sahne Beşiktaş’ta izleyicilerle buluşacak.


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.