Müzik Tümü

Mozart'ın ünlü operası "Don Giovanni" Akmerkez CinemaPink'te


Sizce Nasıl?

Don Giovanni, Metropolitan Opera'nın 22 Ekim Cumartesi günü canlı yayınla saat 19.55'te izlenebilecek.

Dünyanın en önemli operalarından biri sayılan Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Don Giovanni”, Metropolitan Opera’nın “The Met: Live In HD” projesi kapsamında  22 Ekim Cumartesi günü canlı yayınla saat 19.55’te izlenebilecek.

Metropolitan Opera  “The Met: Live In HD” organizasyonu ile tam 10 yılı aşkın süredir görkemli sahnesi ve yıldız sanatçılarıyla gerçekleştirdiği ışıltılı gösterilerini dünyanın belli merkezlerindeki seçkin sinema salonlarında izleyicilerle buluşturuyor. Akmerkez CinemaPink, tüm dünyada olduğu gibi Broadway ile eş zamanlı olarak birbirinden görkemli opera gösterimlerine Mayıs ayına kadar ev sahipliği yapacak.

“Tristan und Isolde” ile açılan program, 22 Ekim’de ABD’de en çok sergilenen operalar listesinde yedinci sırada yer alan ve dünyanın birçok opera merkezinin programında yer alan bir opera ile devam ediyor. Ünlü mimar Aziz Sarıyer imzalı sinema koltuklarının konforlu ortamında, Türkiye’de ilk defa kullanılan 4K görüntü ve üstün ses sistemi ile yayınlanacak olan operalar misafirlere görsel ve işitsel bir ziyafet yaşatacak. Etkinliğin biletleri, Akmerkez CinemaPink gişeleri ve biletinial.com’dan temin edilebilecek.

 

Bir “komik opera” klasiği

Müziği Wolfgang Amadeus Mozart tarafından bestelenmiş ve İtalyanca librettosu Lorenzo Da Ponte tarafından yazılmış olan iki perdelik Don Giovanni’nin prömiyeri 29 Ekim 1787'de Prag'da Ulusal Tiyatro'da oynandı. Komedi, melodram ve olağanüstü fantezi elemanlarını kapsayıp birleştiren Don Giovanni, dünyanın en fazla sergilenen operaları arasında yer alıyor.

Yönetmenliğini Michael Grandage’nin ve orkestra şefliğini Fabio Luisi ve Plácido Domingo’nun dönüşümlü olarak yaptıkları oyunun 22 Ekim’deki gösterisinde orkestrayı Viyana Devlet Operası ve La Scala’nın şeflerinden Fabio Luisi yapacak. Oyuna adını veren ve kendini bir anda cehennemde bulan Don Giovanni rolünde Simon Keenlyside (bariton) yer alırken Donna Elvira rolünde Malin Byström (soprano), Donna Anna rolünde Hibla Gerzmava (soprano), Zerlina rolünde Serena Malfi (mezzo-soprano) ve Don Ottavio rolünde de Paul Appleby (tenor) izlenebilir.

 

Metropolitan Opera Hakkında 
Kuzey Amerika'nın en büyük klasik müzik organizasyonu olan Metropolitan Opera, açıldığı günden bu yana dünyanın dört bir yanından gelen çok yaratıcı ve bir o kadar da yetenekli sanatçılara, dansçılara, orkestralara ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl Eylül ayından Mayıs ayına dek ortalama 27 farklı opera sahnelenmektedir.
 İlk (orijinal) Metropolitan Opera Salonu 22 Ekim 1883’te Faust’un gösterimiyle Broadway'de açılmıştır. 27 Ağustos 1892'de meydana gelen yangından sonra, 1903'de Carrére and Hastings mimarlık firması tarafından tekrar inşa edilmiştir. Salon her ne kadar şık ve mükkemmel bir akustiğe sahip olsa da sahne sistemleri elverişli değildi. Bu yüzden orijinal Met Opera binası 16 Nisan 1966’da görkemli bir gala gecesiyle kapandı ve Eylül 1966’da çok daha teknolojik imkanlarla Lincoln Center’da  Samuel Barber’ın Antony and Cleopatra’sıyla yeniden gösterime başladı. Ancak asıl 11 Nisan 1966’da La Fanciulla del West gösterimiyle Lincoln Centerdaki Met Opera’sı duyulmus oldu.

1931’in Noel günü MET ilk radyo yayınını Humperdinck in Hansel and Gretel’iyle yaptı ve tüm gün boyunca kesintisiz olarak devam etti.  MET’ in son derece başarılı kendi radyo programı 82 yıldır devam etmekte. Amerika’nın yayın tarihinde en uzun süre devam eden klasik müzik serisidir. 15 Mart 1977 Puccini’nin La Boheme’iyle kendi televizyon programını yayınlamaya başladı. Bu programı yaklaşık 4 milyondan fazla insan tarafından izlendi.

2006’nın Aralık ayında ise (The Met: Live in HD ) dünyada sinemalarda yüksek kalitede canlı olarak gösterilen bir dizi performans yayınlamaya başladı. 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.