Tiyatro Tümü

Müstesna Tiyatro'da Prömier Heyecanı


Sizce Nasıl?

Müstesna Tiyatro, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor ve Oscar ödüllü senarist Peter Shaffer tarafından yazılan efsanevi oyun “Küheylan”ı, 3D mapping teknolojisiyle birleştirerek dev bir prodüksiyona imza atıyor!

MÜSTESNA TİYATRO’DA PRÖMİYER HEYECANI!

“KÜHEYLAN”,  3D MAPPING TEKNOLOJİSYLE 9 MART’TA TRUMP KÜLTÜR ve GÖSTERİ MERKEZİ’NDE!


Müstesna Tiyatro, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor ve Oscar ödüllü senarist Peter Shaffer tarafından yazılan efsanevi oyun “Küheylan”ı, 3D mapping teknolojisiyle birleştirerek dev bir prodüksiyona imza atıyor! Daha önce Mehmet Ali Erbil ve Tolga Çevik’in akıllardan silinmeyecek bir performansla oynadığı Alan Strang karakterini bu kez genç oyuncu Yağız Can Konyalı oynuyor. Farklı rejisiyle dikkatleri üzerine toplayacak olan yönetmen Uygar Özçelik tarafından sahnelenen ve usta oyuncu Tamer Levent, İpek Tenolcay, Gözde Cığacı, Şener Savaş gibi isimlerin de yer aldığı psikolojik gerilim; 9 Mart 2016, Çarşamba akşamı saat 20:30’da, Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde perdelerini açıyor!


“Amadeus” filminin senaryosuyla Oscar ödülü kazanan yazar Peter Shaffer’ın kaleme aldığı Tony ödüllü “Küheylan” sadece Broadway sahnesinde 1200’den fazla kez sahnelendi ve dünyada bir efsaneye dönüştü. Psikolojik gerilim tarzındaki oyunda Alan Strang karakterini ülkemizde daha önce Mehmet Ali Erbil ve Tolga Çevik oynarken dünyada ise Harry Potter filmiyle üne kavuşan Daniel Radcliffe oynadı.


Mart ayında  Müstesna Tiyatro tarafından sahnelenmeye hazırlanan “Küheylan” tiyatroseverlerin karşısına bambaşka bir rejiyle çıkmak için geri sayıma başladı. 3D mapping yöntemiyle sahnelenecek olan ve perdesi Almanya'da özel olarak hazırlanan oyun; ID TAG teknolojisiyle, bir atin, sorunlu bir gencin hayatında inanç, arzu, saplantı, hastalık ve keder gibi birbirinden farklı birçok hissi ayni anda nasıl harekete geçirdiğini, yarattığı büyülü tasarımla seyirciye deneyimleme fırsatı sunuyor. “Dünyanın en çıplak ve hassas canlısı olan atla” Alan gibi bizi de baş başa bırakıyor. 


İlkelliğin ve engellenemeyen bir tutkunun modern toplum içinde insana biçilen rollerle çatışmasını ve “normal” insanın aslında ne kadar insan olduğunu bir kez daha, belki de çoğunluk için ilk kez tartışmaya açıyor.


Müstesna Tiyatro’nun Türkiye’de bir ilke imza atarak 3D mapping teknolojisiyle, at kostümlü oyuncular yerine, sahnede gerçekten atların olduğu hissini vereceği ve böylece seyircilerin bütün varlığıyla oyuna dahil olabileceği “Küheylan”da; usta oyuncu Tamer Levent, Yağız Can Konyalı, Elif Erdal, İpek Tenolcay, Şener Savaş, Gözde Cığacı, Asil Büyüközçelik performanslarıyla göz dolduruyor. Modern rejisiyle dikkat çeken oyunun yönetmenliğini Uygar Özçelik üstlenirken, Sevgi Sanlı çevirmenliğini, Feza Çaldıran görüntü yönetmenliğini, Seleme Gülen 3D animasyon/VFX’i, Şirin Dağtekin Yenen dekor ve kostüm tasarımını, Selen Korad Birkiye dramaturgisini, Akın Yılmaz ışık tasarımını, Asil Büyüközçelik yönetmen yardımcılığını, Bulut Şaşoğlu reji asistanlığını, uygulayıcı yapımcılığını F.Egemen Arslan, afiş tasarımını Eşref Şengenç müzikleri ise ARİA üstleniyor.


“KÜHEYLAN”

Henüz 17 yaşındaki Alan, bir gece aniden, bakıcılığını yaptığı 6 atın gözünü oyar ve o güne kadar kendisinin varlığından bile haberdar olmayan bütün bir şehrin nefretini kazanır. Kendi halinde sıradan bir çocuk olarak bilinen Alan Strang, yaptığı vahşice hareketle herkesi huzursuz etmiş ve cezalandırılması için insanlar seferber olmuştur; tıpkı gerçeklerden ve kendilerinden kaçar gibi… Mahkeme ise Alan’ı tedavi etmesi için tecrübeli psikiyatr Martin Dysart’ı görevlendirir. Ancak bu, sıradan bir tedavi süreci olmayacaktır. Doktor Dysart ve Alan Strang, karşılaştıkları ilk andan itibaren, tutkunun ve normalliğin sınırlarıyla yüzleşirler. 


Bilgi için: www.biletix.com 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.