Sinema Tümü

Mutlaka izlemeniz gereken 10 dağcılık filmi


Sizce Nasıl?

Dağ filmlerini sevenler için mutlaka izlenmesi gereken 10 filmi derledik...

Dağ filmlerini sevenler için mutlaka izlenmesi gereken 10 filmi derledik...Film sıralamasını IMDb puanlarına göre yaptık ama en iyi film kişiden kişiye değişebilir tabi ki... İyi seyirler...

1. Vertical Limit / IMDb 5.9 

Peter, çok başarılı ve hatasız bir dağcıdır. Dünyanın en tehlikeli doruk noktalarından biri olan K2'de mahsur kalan kardeşini ve onun arkadaşlarını kurtarmak üzere dünyanın en dehşetli yolculuklarından birine çıkmak üzeredir. Tüm doğa, insanın bu zirveye ulaşmasını engellemek için el birliğiyle çalışmaktadır. Peter, yolculuğu esnasında dağda oldukça tuhaf bir adamla tanışır. Tırmanmak için onun büyük yardımları da Peter'ın ihtiyaç duyacağı cinsten yardımlardır.

 

 

2. K2 / IMDb 6.2

İki iyi arkadaş olan Seattle’lı avukat Taylor (Michael Biehn) ve fizik öğretmeni Harold’un (Matt  Craven) ortak tutkuları dağcılıktır. Yine Alaska’da çıktıkları bir tırmanış sırasında başka bir ekiple karşılaşırlar. O ekipten birkaç kişinin dünyanın en yüksek ikinci dağı olan K2’ye tırmanma planları yaptığını öğrenen Taylor, yeterince deneyimli olduklarını ileri sürerek ekip liderini, onu ve Harold’u da ekibe almaya ikna eder. Tırmanış sırasında Taylor’ın kendini beğenmiş ve saldırgan tavırları grubu ve de özellikle tur liderini (Raymond J.Barry) ve onun kararlı sevgilisini (Patricia Charbonneau) rahatsız eder. Fakat, bu son derece zorlu parkurda zorluklar ve zamanla felaketler birbiri ardına gelmeye başlayınca, grup, sürtüşmek yerine kenetlenmeyi yeğler, dostluk ve kahramanlıklarla bezeli bir işbirliğiyle hayatta kalmaya çalışırlar...

 

 

3. Cliffhanger / IMDb 6.4

Gösterime girdiği yıl dünya genelinde en çok hasılat elde eden yapımlardan biri olan film üç dalda Oscar’a aday gösterilmiş olup başrollerinde Sylvester Stallone ve John Lithgow gibi isimleri barındırmakta.

 

 

4. Alive / IMDb 7.0

Uruguaylı bir rugby takımının oyuncuları bulunan uçak And dağlarına çakılır. Bu çarpışma  esnasında yolcuların bir kısmı ölür ama çoğunluğu da sağ olarak kurtulur. Sekiz gün boyunca  uçağın enkazında oturup kurtarılmayı beklerler. Ancak yardım bir türlü gelmez. Bu arada radyodan da arama çabalarının sonuç vermemesi ve çok soğuk ortamda bu kadar zaman yaşamalarının artık söz konusu olamayacağı üzerine arama çalışmalarına son verildiğini duyarlar. Sıfırın altındaki soğuk bir ortamda on hafta boyunca hayatta kalma çabaları inanılmaz boyutlara ulaşır ve sonunda gençlerden üçü yardım bulmak amacıyla yola çıkarlar.

 

 

5. Everest / IMDb 7.2

Everest’e tırmanmakta olan iki ayrı dağcı ekibinin karşılaştığı yoğun kar yağışı, büyük bir felaketin habercisi olur. Kar fırtınası her zamankinden daha şiddetlidir ve herkes için büyük bir hayat mücadelesi başlamış olur. 1996 yılında Everest’te meydana gelen gerçek bir hikayeyi konu alan film gerçek hikayeyi dürüst bir biçimde aktaran, hem doğanın acımasızlığına, hem de doğaya meydan okuma cesaretine sahip insan yüreğine saygıda bulunan, yer yer duygulandıran, yer yer nefes kesen bir gerilim. Filmin başrolünde usta aktör Jake Gyllenhaal yer alıyor.

 

 

6. Wildest Dream / IMDb 7.3

Yaşanmış bir öyküyü konu alan bu belgesel-filmde 1920-1924 yılları arasında Everest’e ilk kez tırmanan insan olma azmiyle ilerleyen George Mallory’nin hikayesi anlatılıyor. Ne yazık ki o zamanın şartlarında bu yolculuğu tamamlayamayan Mallory’nin cansız bedeniz ancak 1999 yılında bulunabiliyor. Fimde de, 1999 yılında benzeri şartlarla Mallory’nin yolculuğunun canlandırılmasına tanık oluyoruz. Dağcılık meraklısı olun ya da olmayın mutlaka izlenmesi gereken bir yapım.

 

 

7.  Nordwand / IMDb 7.4

Birkaç dağ sevdağlısı, Avrupa’nın en yüksek dağlarından birini keşfetmek için, farklılıklarını bir tarafa koyarak işe koyulurlar. Yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak oluşturulan filmin senaryosunda fonda Nazi Almanyasının hükumranlığı sürmektedir ve diktatörlük, dünyanın gözündeki yerini iyi konumlandırabilmek için yollar aramaktadır. Dünyanın en meşhur kuzey yüzüne sahip İsviçre’nin Eiger Dağı, kuzey duvarının ortalama 70 derecelik eğimiyle dünyanın en tutkulu dağcılarının hep gözdesi olmuştur. Bu dağa tırmanırken hayatını kaybeden birkaç Alman dağcıdan sonra başarılı olacak başka bir ekip aranmaktadır.

 

 

8.  Cold / IMDb 7.4

Ağır hava koşullarında inanılmaz yüksekliklere tırmanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmek ister misiniz? Bu kısa belgeselde Cory Richards’ın mini kamerası Pakistan sınırlarında 8000 metre yükseklikte aşırı kş koşullarında seyretmenin ne kadar zor ve ne kadar acı dolu olduğunu gözler önüne seriyor.

 

 

9. 127 Hours / IMDb 7.6

Yaşanmış gerçek iç burkan bir olaya dayanan 127 Saat, Oscarlı yönetmen Danny Boyle'un 'Slumdog Millionaire'den sonraki çalışması. Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı yolculuğunda Utah yakınlarında Moab bölgesinde büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. 5 gün boyunca hayatta kalmak için elinden geleni yapan Aron'ı oradan kurtaracak kimse yoktur. Tek çaresi yine kendisidir...

 

 

10. Valley Uprising / IMDb 8.6

2014 Dağ Filmleri Festivali’nin kapanış filmi olan yapım Yosemite National Park’ta tırmanış yapan üç jenerasyona odaklanıyor. Kaya tırmanışı üzerine yapılan ve türünden beklenmeyecek ölçüde “hippi” olan bu belgesel film, eğlenceli yapısıyla da dikkat çekiyordu. Ünlü aktör Peter Sarsgaard’ın anlatımıyla izleyiciyle buluşan yapım dağcılık ya da tırmanışın sadece aksiyondan ibaret olmadığını, bunun aynı zamanda bir yaşam biçimi olduğunun da mesajını veriyordu.

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.