Müzik Tümü

Müzik ve belgeseli buluşturan en iyi 10 yapım


Sizce Nasıl?

Belgesel sever misiniz? Peki ya müzik? Bu sanatların ikisini de bir araya getiren usta isimlere ne dersiniz? İşte müzik ve sinemayı belgeselde buluşturan muhteşem filmler.

Belgesel sever misiniz? Peki ya müzik? Bu sanatların ikisini de bir araya getiren usta isimlere ne dersiniz? İşte müzik ve sinemayı belgeselde buluşturan muhteşem filmler. Sizin tercihiniz ne olurdu? 

1- Pink Floyd The Wall

The Wall, İngiliz rock müzik topluluğu Pink Floyd'un 1979 yılında yayınladığı aynı adlı albüme 1982 yılında Alan Parker tarafından çekilen, animasyonları da olan, pek fazla diyalog olmayan, albümün müziklerinin Hey You ve The Show Must Go On dışında tamamının bulunduğu bir film. Başoyuncu Bob Geldof'dur. Animasyonlar efsane sanatçı Gerald Scarfe tarafından yapılmıştır.

 

2. The Kids Are Alright 

The Who’nun performanslarını, yaşam tarzlarını ve 1965-1978 arası tüm röportajlarını anlatan, komedi ve müzikali harmanlayan, 23 Mayıs 1979 Cannes’ının en beğenilen filmi olan film.

 

3. Searching for Sugar Man 

1970’li yılların başında geçen filmde, Sixto Rodriguez takdir edilmiş ama iyi satmamış iki albümü olan Detroit’li bir folk şarkıcısıdır. Ancak Rodriguez’in bilmediği bir şey vardır: Müzik kariyeri Güney Afrika’da aktif olarak devam etmektedir. Orada bir pop müzik ikonu ve genç nesillerin ilham kaynağı olmuştur.

 

4. Tupac: Resurrection 

Oscar Ödülleri Töreni’nde “En İyi Belgesel dalında aday olan “Tupac: Resurrection” Hip-hop dünyasının en önemli isimlerinden Tupac Shakur’un sansasyonel hayatını tüm açıklığıyla ortaya koyan en kapsamlı filmdir.

 

5.  Marley 

Bob Marley’i merkezine alan muhtemelen en samimi film... Bir müzisyen, bir devrimci ve bir efsane olarak gençliğinden, uluslararası üne kavuştuğu zamanlara dek bu efsane sanatçının hayatını anlatan kült bir belgesel.

 

6. Elvis: That's the Way It Is

Elvis Presley’e neden kral dendiğini öğrenebilmek için yapmanız gereken tek şey bu belgeseli izlemek.

 

7. Jimi Hendrix

Efsanevi gitarist’in ölümünden sonra varisleri tarafından hazırlanan bu belgeselde, Jimi Hendrix’in Eric Clapton, Mick Jager gibi diğer rock efsaneleriyle çekilen görüntüleri bulunuyor.

 

8. Cobain: Montage of Heck

Kurt Cobain’in hayatının incelendiği gelmiş geçmiş en detaylı belgesel film. Orijinal kayıtlar, kamera arkası görüntüler, konserler, kendi çektiği görüntüler..

 

9. What's Happening! The Beatles in the U.S.A

Efsanevi görüntü yönetmeni Albert Maysles ve kardeşinin elinden çıkmış bu belgesel film aynı zamanda 1991’de çekilmeye başlanan ancak 2014’te çekimleri tamamlanan "The Beatles: The First U.S. Visit" belgeselinin de temelini oluşturur.

 

10. Doors, The

Amerikalı rock grubu The Doors üzerine yapılmış, gelmiş geçmiş en iyi biyografi filmlerinden biri sayılan film, grubun efsanevi solisti Jim Morrison üzerine odaklanıyor. Grubun sıkı bir dinleyicisi olan yönetmen Oliver Stone, solistin fırtınalı yaşamını etkili bir anlatımla gözler önüne seriyor. 

 

 


Facebook Yorumları

Twitter akışı

New Sanat Yorumlar

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.